Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Vytvořili jste ze starých plechovek květináče na bylinky? Pustili jste se do výroby postele či zahradního nábytku z palet? Prolézáte sekáče a hadříky z nich přešíváte na stylové modely? Pak jste propadli upcyklaci – používání starých nepotřebných věcí na výrobu nových, originálních kousků!

Upcyklace dává nový život starým věcem
Upcyklace dává nový život starým věcem (Zdroj: Bonami)

Upcyklaci nezaměňujte s recyklací! Zatímco při recyklaci dochází ke znovuzpracování již použitých materiálů – například tak, že z PET lahví se vyrobí bundy nebo zatravňovací dlažba, při upcyklaci z PET lahví postavíte skleník nebo stvoříte držáky na zubní kartáčky. Recyklace je chvályhodná tím, že snižuje množství odpadů, ale ne vždy se jedná o levný nebo ekologický způsob. Při upcyklaci použijeme staré předměty na výrobu nových, užitečných nebo i zajímavých stylových kousků.

Upcyklace v komerčním světě

Na přehlídkových molech vídáme neuvěřitelné šaty a nejmódnější kabelky vyrobené z ústřižků látek a starších oděvů. Stella McCartney to dokonce posunula ještě o krok dál. Tato britská návrhářka použila v jedné ze svých posledních kolekcí plasty vylovené z moře. Značky jako H&M a adidas se také nadšeně pouštějí do upcyklace. Architekti a výtvarní umělci prozkoumávají možnosti vyplavenin, odpadu a věcí z druhé ruky, aby z nich vytvořili jedinečné návrhy a umělecká díla. Příležitosti jsou nekonečné – výsledky jsou unikátní a skvělé.

Upcyklaci se věnují i světoví tvůrci
Upcyklaci se věnují i světoví tvůrci (Zdroj: Quick-Step)

Zrodila se upcyklace

Současný svět často nazýváme konzumním. Nutí nás kupovat stále nové a nové věci, které často ani nepotřebujeme. Tento kolotoč povzbuzují výrobci tím, že dělají nekvalitní věci, a my tím, že chceme vše levné a nejlevnější, a tak se po krátké době pračka, skříňka či triko ničí, oprava se nevyplatí a my si jdeme šupito pro nové.

Reklama nám tvrdí, že ve vodovodu není tak kvalitní voda, jakou koupíme v plastových lahvích (a přitom tam teče jedna z nejkvalitnějších v Evropě), a tak domů taháme a následně vyhazujeme tuny PET lahví.

Není divu, že jsme zatoužili po něčem opravdovém, poctivém, po něčem, co bylo pro starší generace samozřejmostí – kvalitní věci ze dřeva a dalších z poctivých materiálů, vyrobené s fortelem a hrdostí na vlastní práci.

A i proto se objevil nový trend: Vybíráme si stále častěji udržitelnější materiály, vintage nábytek a fair trade potraviny i oblečení. Nebojíme se trochu si ušpinit ruce a vrháme se do vlastnoruční výroby keramiky, malování nádobí i jiných kutilských projektů v nejrozmanitějších podobách. Zabránit vzniku odpadu už neznamená rezignovat na styl nebo úroveň, právě naopak. Když vyrobíte vlastní věci z materiálů zachráněných před vyhozením, dodá to vašemu domovu atmosféru. Je to recept na vytvoření neopakovatelného interiéru.

Vyhrajte si se zbytky podlahy
Vyhrajte si se zbytky podlahy (Zdroj: Bonami)

Vyhrajte si se zbytky podlahy

Zbyla vám po položení nové podlahy nějaká prkna nebo podlahové díly? Byla by škoda je jen tak vyhodit – poslouží vám jako vynikající rozjezd tvořivého projektu. V okamžiku si můžete pořídit nový rámeček na fotky nebo věšák na kabáty. A co třeba originální prkénko na krájení? Květináč k pěstování bylinek na balkoně? Nikdy nebylo jednodušší vypěstovat si vlastní dobroty!

Jste nadšení cyklisti? Své hobby si můžete přinést i dovnitř, když staré kolo upcyklujete na super doplňky. Z kousků staré pneumatiky vyrobte náušnice, ze světlometu lampičku na stůl. Hromadu inspirace najdete třeba na Pinterestu!

DIY projekt: Cyklohlava na stěnu
DIY projekt: Cyklohlava na stěnu (Zdroj: Quick-Step)

Tip:

Ať už se rozhodnete dělat s vaší starou podlahou cokoliv, není dobrý nápad ošetřené dřevo spalovat.

DIY projekt: Cyklohlava na stěnu

Máte staré nebo rozbité kolo, které už jen zabírá místo? Odšroubujte řídítka a sedátko. Spojte řídítka se sedlem, nebo použijte jen samotná řídítka – budou představovat zvířecí rohy. Vytiskněte si šablonu Quick-Step, kterou si můžete stáhnout, a obkreslete ji na podlahové prkno. S pomocí ruční pilky vyřízněte ze dřeva nebo laminátu příslušný tvar.

Na tuto desku umístěte řídítka tak, aby připomínala zvířecí rohy. Na závěr můžete použít i sedlo. Bezpečně řídítka a sedlo připevněte pomocí kabelové pásky. Pověste dílo na zeď a připravte se, každý myslivec bude závidět!

Zdroj informací: Kateřina Šedivá

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Polička na knihy ze starého šuplíku a rámu od starého obrazu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Upcyklace starého šuplíku na poličku

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Etažér na věci po ruce

Návod na výrobu etažéru

Domácí traktor

Pan Řezníček popisuje, jak sestavil domácí traktor.

Vychytaný stojánek na fotečky z dovolené

Návod na výrobu stojánku na fotky

Vyrobte si ze staré skříňky stylovou komodu

Trocha barvy a moderní dekorace dají i nevzhledné skříni nebo stolu dát šmrnc a eleganci.

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.