Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Počasí nás nenechává na pochybách: Čeká nás zřejmě pěkně horké léto. Není proto divu, že většina z nás řeší otázku, jak tomu vedru uniknout. Zvláště v městských bytech to však není vůbec jednoduché. Naštěstí se nabízí hned několik řešení od těch méně náročných, jako je použití okenních žaluzií nebo větráku, až po ty finančně nákladnější v podobě klimatizace. Ale právě ta může učinit vaše bydlení i v tomto období docela snesitelným. Pokud se však rozhodnete vybavit svůj byt klimatizací, je důležité si dobře rozmyslet její výběr. Na první pohled výhodná koupě se může totiž záhy proměnit ve žrouta energií.

Klimatizace změní naše léto
Klimatizace změní naše léto (Zdroj: Bohemia Energy)

Energetický štítek napoví

Při výběru klimatizace byste rozhodně měli vzít v potaz, jakou mají jednotlivé modely energetickou účinnost, která se stejně jako u ostatních spotřebičů pohybuje na škále A+++ až G. Vodítkem je tedy energetický štítek, kdy i u klimatizací platí, že ty s energetickým štítkem A++ jsou jedny nejúspornějších. V porovnání se spotřebou, kterou má za 600 hodin provozu produkt označený pouze A, můžete ušetřit minimálně 500 Kč.

Klimatizaci v horkých letních dnech využijte efektivně
Klimatizaci v horkých letních dnech využijte efektivně (Zdroj: Bohemia Energy)

Nebojte se nachlazení

Téma klimatizací je opředeno mnoha mýty. Mezi ty největší patří neblahý vliv klimatizace na zdraví. Pravděpodobně nejrozšířenější mylná informace okolo klimatizací je, že způsobují nemoci, jako je chřipka, protože přenášejí viry. Opak je pravdou. Nové a moderní klimatizace obsahují filtry, které přenosu virů zabraňují.

Nicméně klimatizace vám může při nesprávném používání (zbytečné přechlazování místností) skutečně způsobit nachlazení. Tomu se dá ale snadno zabránit dodržováním několika základních pravidel. Ze začátku byste neměli trávit mnoho času v těsné blízkosti klimatizace, aby na vás neproudil studený vzduch. Naštěstí dnes už existují inteligentní klimatizace s čidlem, které rozpozná, kde se člověk právě nachází, a proud studeného vzduchu odkloní jinam.

Nastavte si správnou teplotu

Klimatizaci byste v létě neměli zbytečně vypínat, protože nárazové ochlazování a výkyvy teplot je něco, co naše tělo nesnáší dobře, a bohužel právě v těchto případech reaguje nachlazením. Spíše se zaměřte na správné nastavení teploty. Je to samozřejmě individuální, ale obecně platí, že klimatizace by měla být nastavena na teplotu o 5 °C nižší, než je teplota venku.

Zvolte správný klimatizační systém
Zvolte správný klimatizační systém (Zdroj: Daikin)

Nechybí dálkové ovládání

Většina klimatizací se ovládá klasickým dálkovým ovládáním, na kterém najdete knoflík na vypnutí a zapnutí, ovládání teploty a programů. Poměrně novou vychytávkou je ovládání pomocí telefonu. Stačí si do svého chytrého telefonu stáhnout aplikaci a klimatizaci můžete ovládat třeba z druhého konce světa – vždy se tak budete vracet do krásně vychlazené místnosti.

Hlučnost a design

Nedá se říct, že by klimatizace byla zcela nehlučná. Každá jednotka vydává určitý počet decibelů. Platí, že čím kvalitnější klimatizace, tím méně zvuku vydává. Některé jednotky vydávají méně než 20 decibelů a jsou prakticky neslyšitelné. Zvláště do ložnice jsou proto levné, ale hlučné klimatizace velmi nevhodné. Kromě praktických vlastností dbají výrobci klimatizací také na vzhled. Na trhu jsou pěkné designové klimatizace, nejčastěji v bílé barvě, ale seženete i různobarevné.

Klimatizace je klíč k pohodě a relaxaci
Klimatizace je klíč k pohodě a relaxaci (Zdroj: Daikin)

Několik jednoduchých rad

Ať už se rozhodnete pro klimatizaci či větrák, rozhodně nezapomeňte na jednoduchá základní opatření. Jedním z nich je správné větrání, ideálně v noci, kdy venkovní chladnější vzduch místnost vychladí a připraví ji na nápor tepla přes den.

Rovněž se snažte zabránit pronikání přímých slunečních paprsků do místností. Vhodným řešením je zastínění oken pomocí žaluzií, rolet, screenů, markýz či alespoň závěsů. Další variantou jsou odrazové okenní fólie instalované na vnější stranu oken, které odráží sluneční záření.

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Klimatizace se hodí do každé domácnosti

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co obnáší montáž klimatizace? A v čem všem vám klimatizace může pomoci?

Výhody a nevýhody klimatizace

Umístění klimatice do objektů, mobilní klimatizace, splitové klimatizace. Výhody a nevýhody.

Jak nainstalovat klimatizaci v tiny house?

Jak si v tiny housu udržet ideální teplotu, ať vám není ani zima ani teplo a přitom dbát na váhu? Pepa ukáže, jak nainstalovat klimatizaci.

Domácí klimatizace

Dnes si ukážeme vychytanou domácí klimatizaci, kterou si můžete vyrobit sami doma.

Tepelné čerpadlo

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.