Jak využijete nanotechnologie v domácnosti

Nanotechnologie. Zní vám toto slovo spíš jako pojem z budoucnosti, laboratoře či rovnou sci-fi filmu? Nenechte se zmást, protože nanotechnologie už dnes běžně pomáhají v domácnostech, mohou pomáhat i v té vaší. Ušetří vám práci, peníze i čas.

Nanotechnologie ochrání domácnosti i lak vašeho auta
Nanotechnologie ochrání domácnosti i lak vašeho auta (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nanotechnologie je výraz označující různé oblasti vědy a průmyslu, které manipulují s jednotlivými atomy, aby vytvořily látky s netradičními vlastnostmi. Využívá se toho ve zdravotnictví, automobilovém, textilním nebo třeba chemickém průmyslu – a právě ten by mohl zajímat i vás.

Využijte doma princip přírody

Znáte leknín? Tento květ rostoucí často v bažinách či zablácených tůňkách je za každých podmínek čistý. Může za to sama příroda, která mu nadělila drobné hrbolky, mezi něž se prostě špína nedostane. Ulpívá na povrchu a voda ji smývá.

Přesně tohoto principu využívají čisticí prostředky na bázi nanotechnologií. Vytváří ochranný povrch, který vám doma zajistí čisté prostředí, aniž byste museli trávit dlouhé hodiny pravidelným úklidem. Stačí si pořídit pár přípravků na kůži, keramiku a jiné materiály.

Ošetřete sedací soupravu i koupelnu

Co doma nejčastěji uklízíte? Špinavou varnou desku, umyvadlo, vanu a záchod? Tak je tomu ve většině domácností. Co byste řekli tomu, kdybyste na tyto povrchy nanesli ochrannou vrstvu a nemuseli tak často uklízet?

Nanoimpregnace skla a keramiky vytvoří ochranný film, který odpuzuje vodu. Kapky tím pádem neulpívají na povrchu, nýbrž stékají dolů a berou s sebou veškerou špínu, vodní kámen, sůl a nečistoty. Vy už pak jen občas vezmete do ruky hadřík a vodou povrch otřete.

Podobně to může fungovat i s textilem a kůží. Přípravek nanesete a on funguje jako impregnace. Zbaví vás tedy starostí, jak vyčistit skvrny od vína nebo rozlitého džusu, který jste nalili dětem.

Jde to i bez chemie

Nanopřípravky do domácnosti vám bezpochyby ušetří spoustu času. Nebudete muset zdlouhavě drhnout zašlé skvrny, a vlastně ani nebudete muset uklízet tak často. Mají však ještě jednu podstatnou výhodu – zbaví vás nutnosti neustále nakupovat čisticí přípravky. S povrchem ošetřeným nanoimpregnací vám bude jako uklízecí výbava stačit hadřík a obyčejná voda.

Po ošetření povrchu nanotechnologiemi bude úklid hračkou
Po ošetření povrchu nanotechnologiemi bude úklid hračkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nebo ještě lépe, pořiďte si kouzelnou čistící nano houbičku. Je ze speciálního materiálu, takže ji stačí opět jen potřít vodou. Třecími pohyby pak odstraníte nečistoty bez jakýchkoliv chemických prostředků. Vyčistí skvrny od jídla, zbytky žvýkaček, nepovedené obrázky načmárané fixou na podlaze, můžete s ní umývat i okna a ráfky kol. Ostatně čisticí prostředky na bázi nanotechnologií nepatří jen do domácnosti.

Nano pomocníci v akci

Pomocí prostředků založených na nanotechnologiích ošetříte i venkovní prostory. Hodí se jako ochranný prvek na dlažbu, beton či fasádu. Mohou fungovat jako impregnace stanu, když se chystáte na výlet, ochrana proti graffiti či tekuté stěrače na autě. Možností je opravdu hodně, tak je neváhejte prozkoumat. Ceny nejsou tak vysoké, abyste si výrobky nemohli dovolit i vy. Uvědomte si navíc, že pak nebudete muset kupovat žádné čisticí prostředky, za ty ušetříte.

Nanotechnologie do domácností u nás prosazuje a distribuuje německá firma NanoConcept. Nabídka je bohatá, v sortimentu najdete dokonce celé balíčky na úklid, údržbu automobilu apod. Vzpomeňte si na ně, až budete hledat originální a užitečný dárek. Více informací hledejte přímo na webu www.nano-concept.cz.

Na závěr tu máme ještě jedno upozornění. Bohužel se z pojmu „nano“ stal tak trochu trend, a ne všechny výrobky, které se tváří, že využívají nanotechnologii, ji skutečně používají. Často jde o prostředky na bázi oleje, akrylu, silikonu či teflonu s velmi krátkodobým efektem. Raději tedy nakupte kvalitu, ať později nejste zklamaní.

Zdroj informací: IMPRE CZ s.r.o.

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.