Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu

Blíží se podzim a s ním doba sklizně zeleniny i ovoce. Sluníčka bylo letos víc než dost, a pokud jste rostlinám doplnili potřebnou vláhu, určitě si na špatnou úrodu nemůžete ztěžovat. Asi pro vás není nic nového, že natlučené či lehce přezrálé ovoce se dá použít k přímé konzumaci, zavařování marmelád nebo k moštování. Připravili jsme pro vás pár rad, jak nejlépe uskladnit „zdravé“ ovoce a zeleninu, aby vydržely co nejdéle.

Správné uskladnění ovoce a zeleniny prodlužuje jejich čerstvost a snižuje plýtvání
Správné uskladnění ovoce a zeleniny prodlužuje jejich čerstvost a snižuje plýtvání (Zdroj: Pixabay.com)

Vyčistěte koše a ovoce pečlivě vybírejte

Možná se vám to bude zdát na první pohled zbytečné, ale také tady je především důležité dbát na „hygienu“. Je totiž důležité, aby se plody během sběru a ukládání neinfikovaly. K tomu může dojít prostřednictvím košíků, naběráků i bedýnek na uskladnění. Proto všechno předem umyjte, odstraňte případné zbytky z loňské úrody a nechte uschnout na slunci. S plody zacházejte opatrně, aby se zbytečně nepotloukly.

Plody k uskladnění musí být dokonale zdravé
Plody k uskladnění musí být dokonale zdravé (Zdroj: Pixabay.com)

Opravdu se vyplatí, když každý utržený kousek ovoce pozorně prohlédnete. Ke skladování byste měli určit jen ty kusy, které jsou nepotlučené a mají stopku. Jakmile objevíte na ovoci jakékoli známky napadení škůdci nebo je byť jen trochu natlučené či bradavičnaté, zapomeňte na výjimky a poškozený kus bez milosti vyřaďte.

Jablka ukládejte v chladném a tmavém místě odděleně od ostatního ovoce kvůli ethylenu
Jablka ukládejte v chladném a tmavém místě odděleně od ostatního ovoce kvůli ethylenu (Zdroj: Pixabay.com)

Ideální je suchý sklep s teplotami mírně nad nulou

K uskladnění volte suché a vzdušné prostory, ve kterých je chladno, ale přitom v nich nemrzne. Teplota by se tam měla ideálně pohybovat mezi 1 až 4 stupni Celsia. Vlhkost vzduchu by se však měla pohybovat okolo 80 %, což vám zaručí, že plody nebudou tak rychle vadnout. To zajistíte třeba pomocí bedny s mechem, který budete udržovat vlhký. Pokud ve sklepě či jiném skladovacím prostoru větráte, dbejte na to, aby se tam nedostal hmyz nebo hlodavci.

Úrodu stále kontrolujte

Plody skladujte v dřevěných lískách nebo na policích, a to ideálně v jedné vrstvě. Budete tak mít stálý přehled o tom, zda některé kusy nezačínají hnít. Ty okamžitě odstraňte. Zabráníte tak šíření hniloby na další zdravé plody. Jablka uskladňujte stopkami nahoru, hrušky by měly mít stopky dolů.

Nikdy nedávejte ovoce vedle brambor. Nejenže jimi snadno načichne, ale navíc ho pravděpodobně napadnou plísně.

Dodržováním základních pravidel pro teplotu, vlhkost a oddělení jednotlivých druhů ovoce a zeleniny můžete zajistit, že vaše potraviny zůstanou co nejdéle čerstvé a chutné
Dodržováním základních pravidel pro teplotu, vlhkost a oddělení jednotlivých druhů ovoce a zeleniny můžete zajistit, že vaše potraviny zůstanou co nejdéle čerstvé a chutné (Zdroj: Pixabay.com)

Nemáte sklep? Nevadí

Pokud nemáte sklep, můžete ovoce skladovat v bednách se suchou rašelinou. Mezi jednotlivými vrstvami ovoce by měla být vrstva rašeliny alespoň 3 centimetry. Dbejte na to, aby se jednotlivé plody navzájem nedotýkaly.

Zeleninu dejte jinam

Co se týká zeleniny, neměli byste ji uskladňovat na stejném místě jako ovoce, přestože jí vyhovují podobné podmínky. Když ji uložíte na chladné mírně vlhké místo, zvýšíte trvanlivost plodů.

Skladovací prostor by měl být pokud možno temný. To je důležité hlavně při skladování brambor. Světlo totiž způsobuje, že se v nich začne tvořit jedovatý solanin.

Brambory skladujte na tmavém, chladném místě (ale ne v lednici) v papírovém nebo jutovém pytli
Brambory skladujte na tmavém, chladném místě (ale ne v lednici) v papírovém nebo jutovém pytli (Zdroj: Pixabay.com)

Použijte bedýnky s pískem nebo perlitem

Zeleninu je nejlepší ukládat do dřevěných a plastových bedýnek s pískem či perlitem, který velmi dobře udržuje vlhkost a neplesniví. Zeleninu dobře očistěte, ale nemyjte. Odstranili byste totiž ochrannou vrstvu, takže by plody snadno zplesnivěly. Jednotlivé kusy pečlivě prohlédněte, protože stejně jako u ovoce je důležité, aby byly nepoškozené. To se týká také pravidelné kontroly a odstraňování poškozených kusů. Než ale zeleninu uložíte do sklepa, musíte ji nechat důkladně oschnout.

Cibuli uchovávejte na suchém, tmavém a dobře větraném místě mimo lednici
Cibuli uchovávejte na suchém, tmavém a dobře větraném místě mimo lednici (Zdroj: Pixabay.com)

Vydrží dokonce i cukety nebo patisony

Možná budete překvapení, ale skladovat můžete docela hodně druhů zeleniny. Jedná se o cukety, tykve, patisony, česnek, cibuli a samozřejmě kořenovou zeleninu jako celer, mrkev, petržel, pórek, křen či řepu.

Udržení správné vlhkosti je důležité pro zabránění vysychání nebo hnilobě
Udržení správné vlhkosti je důležité pro zabránění vysychání nebo hnilobě (Zdroj: Pixabay.com)

Trochu jiné prostředí zvolte pro uchovávání cibule a česneku. Ty skladujte na suchém teplejším místě, svázané a pověšené či vyskládané v bedýnkách.

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Zpracování kdoule

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tipy, jak zpracovávat plody kdoule.

Subtropické netradiční ovoce

Představíme vám kromě subtropické rostliny lokvát také aka selovianu. Dozvíte se jak si rostliny vypěstovat a jak o ně pečovat

Poznávání tropického ovoce

Reportáž o tropickém ovoci, jeho poznávání a popis.

Druhy exotického ovoce

Druhy exotického ovoce

Kandované ovoce

O možnostech kandování ovoce a jeho využití na Vánoce.

Kontrola skladovaného ovoce a brambor

Jak správně kontrolovat skladované ovoce a zeleninu.

ČTĚTE DÁLE

Na terase využijete univerzální venkovní nábytek
Na terase využijete univerzální venkovní nábytek

Zahrada

Patříte mezi ty, kteří se navzdory letnímu počasí stále ještě nerozhodli, jaký typ venkovního nábytku na terasu si pořídit? Máme pro vás malou inspiraci.

Nebojte se zakomponovat mramor do svého interiéru
Nebojte se zakomponovat mramor do svého interiéru

Zahrada

Mramor je od pradávna spojený s nadčasovostí, kvalitou a luxusem. V moderním interiéru je mramor opět v módě. Pojďme se inspirovat, jak mramor používat.

Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?
Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?

Zahrada

Pokud máme zahradní jezírko, péče o něj nikdy nekončí. V zimě je potřeba dodat pod hladinu kyslík, v létě pak řešit problém s přemnoženými řasami.

Vyrobte si sáčky na sušené bylinky do zásoby
Vyrobte si sáčky na sušené bylinky do zásoby

Zahrada

Uchovávat bylinky v igelitovém pytlíku není to pravé. A skladovat množství různých sklenic a dóz také ne. Vyrobila jsem proto sáčky na sušené bylinky.

Minimalisticky zařízenému domu vládne bílá
Minimalisticky zařízenému domu vládne bílá

Zahrada

Mladý manželský pár si oblíbil minimalismus, na němž oceňují především jeho nadčasovost a čistotu linií. Zvolenou koncepci potrhuje všudypřítomná bílá barva.

Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše
Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše

Zahrada

Vertikální pěstování se stává čím dál populárnějším způsobem, jak efektivně využívat omezený prostor ve městech pro pěstování rostlin.

Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu
Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu

Zahrada

Správné uskladnění ovoce a zeleniny je klíčové pro zachování jejich čerstvosti, chuti a nutričních hodnot. Každý druh má specifické požadavky na skladování.

Zimní zahrada a slunná terasa v jednom. Majitelé jsou nadšeni!
Zimní zahrada a slunná terasa v jednom. Majitelé jsou nadšeni!

Zahrada

Zimní zahrada nabízí možnost prodloužit si léto a pobyt venku, umožňuje kochat se pohledem na zahradu i za nevlídného počasí nebo při nízkých teplotách.

Léto patří i do interiéru. Víte, jak na to?
Léto patří i do interiéru. Víte, jak na to?

Zahrada

Barvy se v přírodě mění v závislosti na ročním období. A teď přichází léto, které je plné zářivých barev, slunečních paprsků a teplých modročerných nocí. Interiéry pod taktovkou letních dní by měly být módní, sexy a svěží. Uvidíte, že každý kus nábytku, každá dekorace zvolená v tomto duchu dodá vašemu domovu nový šmrnc.

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.