Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Pravidelná kontrola a seřízení oken je klíčová pro zachování jejich funkčnosti, energetické účinnosti a dlouhé životnosti. Správně seřízená okna nejen lépe izolují, ale také zajišťují pohodlí a bezpečnost vašeho domova. V tomto článku vám přinášíme návod, jak okna správně zkontrolovat a seřídit.

Efektivní kontrola a seřízení oken: Zlepšete izolaci a prodlužte životnost
Efektivní kontrola a seřízení oken: Zlepšete izolaci a prodlužte životnost (Zdroj: DAFE Plast Jihlava, s. r. o.)

Seřiďte kování

Je jasné, že netěsnícími okny vám bude domů příšerně táhnout a zároveň všechno teplo jimi bude unikat. Aby k tomu nedošlo, musíte včas zkontrolovat, zda okenní křídlo doléhá k rámu a zda dobře těsní. Pokud tomu tak není, je potřeba seřídit okenní kování, resp. uzavírací body, které jsou umístěné po celém obvodu okenního křídla.

Pomocí imbusového klíče můžete nastavit výšku a boční posun okenního křídla. Nastavte panty tak, aby se okno hladce otevíralo a zavíralo bez odporu
Pomocí imbusového klíče můžete nastavit výšku a boční posun okenního křídla. Nastavte panty tak, aby se okno hladce otevíralo a zavíralo bez odporu (Zdroj: DAFE Plast Jihlava, s. r. o.)

Přítlak křídla můžete zvýšit pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě pomocí imbusového klíče.

 U moderních oken lze často nastavit přítlak křídla k rámu. Tím zajistíte lepší těsnost okna. Otáčením excentrických šroubů upravte přítlak podle potřeby
U moderních oken lze často nastavit přítlak křídla k rámu. Tím zajistíte lepší těsnost okna. Otáčením excentrických šroubů upravte přítlak podle potřeby (Zdroj: DAFE Plast Jihlava, s. r. o.)

Těsnění namažte olejem

Dalším rizikem, které číhá v zimě na vaše okna, je zamrznutí okenního těsnění. K tomu může dojít poměrně snadno – zvláště během období, kdy klesají teploty pod bod mrazu. Obrana je přitom poměrně jednoduchá. Stačí, když na podzim okna pořádně umyjete a těsnění pak potřete kapkou oleje, který zajistí jeho elasticitu.

Nevětrejte jen tak

Naučte se správně větrat. Větrání totiž nejenom přivádí čerstvý vzduch do interiéru a zajišťuje tak zdravé klima a příjemné životní podmínky, ale také reguluje vlhkost, čímž pomáhá zabraňovat vzniku vodního kondenzátu a plísní.

Během topné sezony proto zapomeňte na větrání pomocí ventilačky. Zásadně během chladných měsíců větrejte tak, že otevřete všechna okna a balkonové dveře najednou, a to pouze na dvě tři minuty. Stěny místností se tak nestačí ochladit a vzduch se pak rychleji ohřeje. Navíc je to efektivní způsob větrání, který zajistí minimální ztráty tepla a ušetří náklady na topení.

Pokud je těsnění opotřebované, vyměňte ho za nové
Pokud je těsnění opotřebované, vyměňte ho za nové (Zdroj: DAFE Plast Jihlava, s. r. o.)

Jak na údržbu balkonových dveří

Podobně jako okna vyžadují i hliníkové či plastové dveře na balkon určitou revizi. Všimněte si přitom, zda jdou dveře bez problémů otevřít a zavřít, tzn., zda nedrhnou. Pokud zjistíte opak, došlo pravděpodobně ke svěšení dveřního křídla. V takovém případě ho je potřeba seřídit, a to na spodním nebo horním pantu, které umožňují seřízení v různých směrech. Návod na seřízení byste měli získat od dodavatele. Pokud ho nemáte, určitě nebude těžké ho získat. Pak už by seřízení balkonových dveří s pomocí vhodně tvarovaného imbusového klíče nemělo být problém a měli byste to zvládnout během pár minut.

Může se také stát, že dveře špatně těsní a křídlo nedoléhá k rámu. V takovém případě se dá seřídit kování nastavením uzavíracích čepů. Potřebné nářadí podobně jako návod získáte v rámci zákaznického servisu také od dodavatele. Pokud budete dodržovat výše zmíněná doporučení, tak vám už okny ani dveřmi dovnitř určitě táhnout nebude.

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Jak seřídit vchodové dveře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, jak seřídit vchodové dveře?

Údržba oken

Jak si poradit s údržbou oken?

Seřízení plastových dveří

Plastové dveře jsou ovlivňovány změnami teplot a nejdou poté například zavírat. Pokud máte stejný problém zjistíte, jak dveře seřídit pomocí šroubu v pantu dveří, který se jednoduše povolí pomocí imbusu.

Jak seřídit dvířka u kuchyňské linky

Návod na seřízení dvířek kuchyňské linky

Jak seřídit interiérové dveře

Jednoduchý návod na seřízení interiérových dveří

Seřízení eurooken

Pořídili jste si euro-okna? Potom je důležité vědět, jak je máte správně udržovat.

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.