Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?

Lesk na nábytku je krásný, odráží světlo a zdobí, ale také velmi choulostivý a jeho údržba může být ošidná. Použitím nevhodného čisticího prostředku ho můžeme nenávratně poničit nebo přijít o jeho nejcennější vlastnost. Poradíme vám, jak tyto povrchy udržovat, aby nám dlouho sloužily a zůstaly krásné.

Odolné skvrny mohou být na lesklých površích obtížné odstranitelné
Odolné skvrny mohou být na lesklých površích obtížné odstranitelné (Zdroj: J.A.P.)

Fóliová dvířka nemají rády ocet ani alkohol

Obliba fóliových dvířek vychází z kombinace jejich nízké ceny, dlouhé životnosti a široké škále vzorů a barev na trhu. Při nákupu bývají opatřeny modrou nebo průhlednou fólií, která je má chránit před poškozením při přepravě, manipulaci a montáži. Z toho důvodu toto fólii nesundávejte před dokončení montáže celého kusu nábytku. Ne každý ví, že po její odstranění by se povrch neměl alespoň čtyři týdny vůbec čistit ani mýt.

Pro běžné čištění pak v žádném případě nepoužívejte prostředky, které obsahují aromatické uhlovodíky, estery, ketony, halogenované hydrokarbonáty nebo alkohol v koncentraci nad 25 %. Poškodit leklý povrch mohou také detergenty na bázi octu nebo abrazivních prostředků, které by mohly způsobit poškrábání lesklého povrchu. Omývejte je teplou vodou a jemným hadříkem nebo speciální autoutěrkou napuštěnou roztokem.

Prvním krokem k udržení lesklých povrchů je správný výběr čisticích prostředků
Prvním krokem k udržení lesklých povrchů je správný výběr čisticích prostředků (Zdroj: Trachea)

Akryláty raději impregnujte

Akrylátové povrchy se pyšní elegantním designem a oslnivým leskem, ale také vysokou odolností a zdravotní nezávadností. Stejně jako foliovaná i akrylátová dvířka bývají při prodeji potažena ochrannou fólií, která by se neměla sundávat před dokončení montáže.

Po sundání fólie se doporučuje jejich povrch naimpregnovat pomocí bavlněného hadříku s antistatickým přípravkem a nechat 14 dní vytvrdnout. Akrylátové povrchy se totiž vyznačují přirozenou pórovitou strukturou a antistatický sprej se do těchto pórů dostane a kompletně je uzavře. Díky tomu je lesklý povrch po vytvrdnutí mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.

Lesklé povrchy na nábytku dodávají interiéru eleganci a moderní vzhled
Lesklé povrchy na nábytku dodávají interiéru eleganci a moderní vzhled (Zdroj: Trachea)

Běžné čištění akrylátových povrchů se opět provádí antistatickým sprejem  a měkkým bezešvým bavlněným hadříkem. V žádném případě se na ně nepoužívají abrazivní prostředky, nevhodné jsou i saponáty, čističe na bázi alkoholu nebo rozpouštědel jako toluen, aceton či benzín.

Na rozdíl od většiny ostatních lesklých povrhů je lze při lehčím poškrábání dětmi či domácími mazlíčky opravit. Například T. acrylic má tloušťku 1,4 mm, která je plně probarvená, takže při běžném poškození nedojde k žádnému narušení spodní vrstvy či změně barevnosti. Výrobci často prodávají sady na opravu těchto povrchů v domácích podmínkách, s nimiž to sami lehce zvládnete.

Používejte čisticí prostředky na sklo, které nezanechávají šmouhy
Používejte čisticí prostředky na sklo, které nezanechávají šmouhy (Zdroj: Trachea)

Na stříkaný lak platí mýdlová voda

Lakovaná úprava nábytku se pro svoji odolnost vůči vlhku či vysokým teplotám často používá v koupelnách a kuchyních. K čištění lakovaného lesku se používá vlhká utěrka či houbička, pro větší účinnost může být napuštěná mýdlovou vodu nebo běžnými saponáty. Ani v jejich případě se nedoporučuje čištění pomocí abrazivních prostředků, jejichž použití může mít za následek vznik škrábanců, nebo agresivních chemických prostředků, jako jsou čističe s obsahem alkoholu, acetonu nebo benzínu, které mohou způsobit ztrátu lesku nebo dokonce nežádoucí barevné změny povrchu.

Při poškození či poškrábání laku je lze opravit rozleštěním, ale to nezvládnete v domácích podmínkách. Změny barevnosti a jiná poškození způsobená nevhodným použitím chemických prostředků bohužel opravit nelze.

Pravidelná péče a prevence vám pomohou udržet vaše nábytkové kousky v perfektním stavu
Pravidelná péče a prevence vám pomohou udržet vaše nábytkové kousky v perfektním stavu (Zdroj: Dřevojas)

Na sklo stačí voda

K čištění skla si vystačíte s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna, která zachytí špínu i bakterie. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel a lešticím přípravkem sklo pěkně nablýskejte. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát za to. Máte-li v oblibě čištění skla saponátem, přidejte ocet, který zabrání vzniku šmouh.

Otisky prstů setřete hadříkem z mikrovlákna navlhčeným v teplé vodě
Otisky prstů setřete hadříkem z mikrovlákna navlhčeným v teplé vodě (Zdroj: J.A.P.)

Chromová úprava nemá ráda vodu

Kliky a kování často mívají povrchovou úpravu v lesklém chromu. Malé skvrnky na povrchu jsou způsobené vodou, proto je dobré je vždy utřít do sucha. V případě drobného ušpinění povrchu postačí obyčejná školní guma, s pomocí které lze skvrny jednoduše vygumovat. Pro dokonalé vyleštění je nejlepší volbou čisticí prostředek na kov – ten jednoduše nanesete na povrch kliky pomocí suchého hadříku, setřete a vaše klika bude vypadat jako nová.

Leštěte povrchy pravidelně
Leštěte povrchy pravidelně (Zdroj: Living)

Jak na mosaz?

Mosazné kování si zachová původní lesk při ošetření prostředku na kov. Mnoho lidí si však kování z leštěné mosazi vybírá právě proto, že tento materiál přirozeně stárne a dozrává, což se projevuje pozvolným zmatněním původního vyleštěného povrchu. Při běžném používání tak klika postupně získává působivou patinu a lesk ponechává pouze v místech pro dotyk ruky.

Ať už zdobí váš nábytek v podobě folie či laku, skla, kovu či akrylátu, nezapomeňte se při jeho používání a údržbě vždy řídit pokyny výrobce, které zaručí, že si zachová svůj krásný vzhled.

Zdroj informací: Trachea, Dřevojas, J.A.P.

Publikováno: před 3 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Víte, jak využít vymačkaný pomeranč?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak využít vymačkaný pomeranč?

Výmalba vlhkých stěn

Výmalba vlhkých stěn

Jak na čistou troubu pomocí octa a jedlé sody

Nedaří se vám pořádně umýt troubu? Zjistěte, jak si pomocí přípravku na mytí nádobí, octa a jedlé sody vytvoříte účinný gel na mytí trouby.

Poradna Jana Kopřivy

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků.

Vyrobte si domácí prostředek na mytí nádobí

Návod na výrobu domácího prostředku na mytí nádobí v bio kvalitě

Jak jednoduše vyčistit plastový nábytek

Návod na vyčištění zašlého zahradního plastového nábytku

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.