Interiér ozdobí i jednoduchý vánoční věnec

Jednoduchý vánoční věnec z tújí si můžete vyrobit, i když naprosto nic nestíháte, dárky honíte na poslední chvíli a výzdobu také jen tak odbydete. To je bohužel obrázek dnešní hektické doby. Pokud ovšem přeci jen zatoužíte po nějaké vánoční dekoraci, máme pro vás návod na výrobu.

Věnec z tújí provoní byt a navodí vánoční atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Věnec z tújí provoní byt a navodí vánoční atmosféru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Věnec z tújí vykouzlí vánoční atmosféru

I když jsou Vánoce téměř za rohem, stále je ještě čas udělat si vánoční výzdobu. Zkuste si vyrobit jednoduchý věnec z tújí, který vám během chvilky provoní celou místnost. Co budete potřebovat na výrobu?

 • větvičky z tújí
 • drátek
 • stuhu
 • ozdobičky
 • nůžky
 • kleště
 • zahradnické nůžky

Výroba věnce z tújí je natolik jednoduchá, zvládne to každý za necelou hodinu. Nejprve si na zahradě nastříhejte několik větviček z tújí. Tato dřevina se s oblibou používá do živého plotu, ale na mnoha zahradách ji spatříte jako solitér. Thuja occidentalis je nejprodávanějším kultivarem, ale v nabídce zahradnictví naleznete i túji japonskou (Thuja standishii), korejskou (Thuja koraiensis) nebo obrovskou (Thuja plicata).

Jakmile se vydám na zahradu cokoliv ustřihnout, vždy si beru s sebou kvalitní zahradnické nůžky. Je to z toho důvodu, abych si nezničila rostliny, které stříhám. Mnohokrát se mi stalo, že jsem popadla třeba nějaké kancelářské s myšlenkou, že tím přeci těch pár stonků či větviček jednoduše ušmiknu. Opak je ale pravdou. Bohužel tupým střihem dochází k narušení pletiva rostliny, a tím se také zvyšuje riziko zanesení choroby. Vždy na to dbejte a používejte pouze kvalitní nástroje. 

Pro stříhání větviček na zahradě používejte kvalitní nůžky
Pro stříhání větviček na zahradě používejte kvalitní nůžky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Pokud máte dostatek malých větviček, můžete se pustit do díla. Větvičky k sobě jednu po druhé postupně připevněte drátkem, dokud nevznikne dostatečně velký kruh. Vše dobře stáhněte, aby se věnec nerozpadl. Počítejte s tím, že jde o živý organismus, který bez přísunu vody začne usychat. 

Věnec vyrobíte z tújí
Věnec vyrobíte z tújí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čím dozdobit věnec z tújí?

Ze stuhy si odstřihněte delší pás, ze kterého smotáte mašli. Mašli si můžete vyrobit několika způsoby. Pokud se necítíte na vázání, jednoduše si mašli složte a sešijte ji jehlou a nití. Bude se vám s ní později i dobře manipulovat, aniž by se vám při práci rozpadla. Místo šití ji můžete také slepit tavnou pistolí, nebo ji jednoduše spojte drátkem. Vytvořenou mašli přichytíte drátkem na okraj kruhu. 

Stuhu přichytíte drátkem
Stuhu přichytíte drátkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoce jsou o ozdobách, světýlkách, třpytkách, proto věnec, i když má být jednoduchý, zaslouží ještě trochu přizdobit. K tomu použijte to, co doma naleznete – například pár malých vánočních ozdob na stromeček, sušené citrusy, skořici, badyán, dřevěné výřezy a podobně. Záleží opravdu jen na vás, čím věnec doladíte. Ozdůbky připevníte drátkem nebo můžete přilepit tavnou pistolí.

Připevněte několik ozdob
Připevněte několik ozdob (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jakmile je věnec z tújí hotový, stačí rozhodnout, jestli bude sedět uprostřed stolu a třeba do něj umístíte zapálenou svíčku ve svícnu, nebo jej opatříte mašlí na zavěšení a pověsíte ho na dveře. 

A na závěr tu máme několik tipů pro výběr vhodných zahradnických nůžek:

Nerozumíte tomu, co různí výrobci uvádí na etiketách? Proč jsou některé nůžky kovové, jiné plastové, mají různé velikosti čepelí, různé mechanismy a samozřejmě různé (i výrazně) ceny? Při výběru malých zahradních nůžek na větvičky (do průměru větvičky cca 23 mm) je možné se řídit podle následujících kritérií, ta jsou pak promítnuta do číselných řad – čím lepší zahradní nůžky, tím vyšší číslo v daném označení.

Víte, které zahradní nůžky vybrat pro kterou práci?
Víte, které zahradní nůžky vybrat pro kterou práci? (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
 1. Celková velikost nůžek = velikost ruky, síla střihu (páky).
 2. Povrch čepelí – vybírejte takové, které jsou potažené materiálem pro ochranu čepele a snížení tření.
 3. Výkon – zohledněte při výběru použitý mechanismus.
 4. Střižná kapacita – vždy popřemýšlejte, jakou velikost průměru větvičky budete nejčastěji stříhat.
 5. Materiál rukojeti – nástroj vám musí dobře padnout do ruky, nesmí klouzat.
 6. Provedení – jedno a dvoučepelové nůžky jsou určené pro dva různé materiály: pro suché větve a pro živé. Pro střih čerstvého dřeva používejte vždy nůžky dvoučepelové. U jednočepelových je jedna strana břitu tupá, což může zapříčinit poškození stříhané větvičky. 

Zdroj informací: Agnes Kantaruk; autorka článku; zahradapocernice.cz; fiskars.cz

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás dále zajímat

Omlazení živého plotu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ukážeme si, jak se provádí ořez živého plotu a jaké nářadí při tom použít.

Sestřih stromů a keřů do neuvěřitelných tvarů

Navštívíme spolu s Láďou dámskou krejčovou Blanku Koudelnou, která se svými krejčovskými nůžkami dokáže sestříhat stromy a keře do neuvěřitelných tvarů

Řízkování jehličnanů

Řízkování jehličnanů

Poradna Jana Kopřivy

V tomto videu si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

Živý plot

Jak co nejrychleji vypěstovat živý plot.

Jak si vypěstovat jedlý živý plot?

Živé ploty jsou velmi praktické, protože pomáhají ohraničit náš pozemek, odrazují zvířata, aby k nám pronikala a jsou i dekorativní.

ČTĚTE DÁLE

Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně
Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně

Vánoce

Štědrovečerní menu je klíčovým prvkem vánočních oslav, kdy rodiny a přátelé usedají ke společnému stolu, aby spolu sdíleli radostné chvíle a lahodné pokrmy.

Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace
Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace

Vánoce

I když nejsme vyznavači dekorací, minimalistická vánoční výzdoba nás může těšit celé vánoční svátky. Vánoce mohou vonět i zdobit zároveň.

Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok
Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok

Vánoce

Zdobení vánočního stromu je každoročně spojeno s otázkou, jak ho letos vyzdobit, aby se hodil do moderního interiéru? Tradičně, nebo podle posledních trendů?

Nechte se inspirovat na Vánoce
Nechte se inspirovat na Vánoce

Vánoce

Vánoce jsou svátky rodinných setkání, ale i dobrého jídla a pití. Jaký si zvolit trendy jídelní set pro letošní Vánoce, aby byl přímo pro vás?

Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky
Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky

Vánoce

Trendem jsou o vánočních svátcích i barvy Festive Ballroom. Pokud si chcete užít svátky ve stylu romantiky, pohádek a něžných barev, je to pro vás to pravé.

Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu
Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu

Vánoce

Svícen z tisu nám přinese do interiéru kousek přírody, a to nejen díky zelené barvě, ale také díky vůni, která se z větviček bude linout.

Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně
Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně

Vánoce

Vánoční dekorace oken z přírodních materiálů jsou vkusnější než jásavě barevní sobi, Santové a další dekorace, které si v podstatě na dekorace jen hrají.

Oblékněte si ložnici do vánočního stylu
Oblékněte si ložnici do vánočního stylu

Vánoce

Vánoční atmosféru může navodit v ložnici slavnostní povlečení, které může být v zajímavých vzorech i barvách doplněné o vánoční doplňky.

Na vánoční stůl patří živé květiny
Na vánoční stůl patří živé květiny

Vánoce

Vánoční aranžmá z růží můžeme umístit do obyčejné papírové krabice. Přinášíme tip, jak vyrobit dekoraci, která vydrží svěží po téměř celý advent.

Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance
Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance

Vánoce

Jedním ze stylů, které vévodí letošním svátkům, je vánoční styl All About Stars. Co s sebou přináší? Jsou to typické barvy i styl, které můžou vládnout i u vás.

Vytvořte si doma pohádkové Vánoce
Vytvořte si doma pohádkové Vánoce

Vánoce

Pohádkový les je jedinečný vánoční trend, který se inspiruje pohádkami. Máte i vy chuť vrátit se do svého dětství, jen nevíte jak? Poradíme vám.

O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin
O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin

Vánoce

Vánoční dekorace z růží ozdobí stůl po téměř celý advent. Výroba přitom není složitá, není potřeba ani mnoho materiálu. Zde je návod na výrobu.