Kůrové brikety - ekologické a účinné topivo

Nový trend v oblasti vytápění nabízí ekologickou a ekonomickou alternativu k tradičnímu dřevu. Setkali jsme se s odbornicí na vytápění, Kateřinou Špunda z firmy Optimtop, která se zabývá prodejem paliv, aby nám prozradila více o kůrových nočních briketách.

Kůrové brikety - ekologické a účinné topivo
Zdroj: Alamy
Kůrové brikety - ekologické a účinné topivo (Zdroj: Alamy)

Můžete nám prosím představit, co jsou to vlastně kůrové brikety?

Kůrové brikety jsou vyrobeny z dřevěné kůry, která je vedlejším produktem dřevařského průmyslu. Kůra je nejprve usušena a poté lisována do pevného tvaru briket. Ty jsou stlačeny do kompaktního tvaru pod vysokým tlakem, což z nich dělá výkonný zdroj tepla. Tyto brikety jsou pak používány jako palivo pro kamna, kotle nebo krby.

Jaký je postup výroby kůrových briket?

Výroba kůrových nočních briket je poměrně jednoduchý proces. Nejprve se kůra zbaví nečistot a je usušena, jak už jsme si řekli, aby se snížil její obsah vlhkost. Poté se lisuje pod vysokým tlakem bez použití jakýchkoliv pojiv nebo chemikálií. Výsledkem je velmi hustý a pevný materiál, který má výborné vlastnosti pro spalování.

Jaké jsou výhody kůrových briket oproti jiným zdrojům vytápění?

Kůrové brikety nebo-li noční brikety mají celou řadu výhod. Předně se jedná o obnovitelný zdroj energie, což je dnes velmi důležité. Dále mají vysokou výhřevnost a prodlouženou dobu hoření, takže poskytují konstantní a účinné vytápění. Hoří pomalu a dlouho, což je ideální pro noční vytápění. Při správném použití můžete mít teplý dům po celou noc na jedno naložení. Jsou také velmi čisté, generují minimum popela a neprodukují skoro žádný kouř, což je dobré jak pro životní prostředí, tak pro zdraví uživatelů.

Jak se správně s kůrovými briketami topí?

Topit s kůrovými briketami je jednoduché, ale je důležité dodržovat několik zásad. Brikety je potřeba skladovat na suchém místě, aby neabsorbovaly vlhkost. Při topení je klíčové zajistit dostatečný přísun vzduchu, aby docházelo k efektivnímu a úplnému spalování. Brikety by se měly vkládat do ohně postupně, aby nedošlo k přetížení kotle nebo kamen.

A jaká je cena kůrových briket v porovnání s jinými palivy?

Cena kůrových briket je srovnatelná s cenou jiných druhů pevných biopaliv, ale vzhledem k jejich vysoké výhřevnosti a účinnosti je jejich cena za jednotku tepla často nižší. Kromě toho přinášejí další úspory díky nižším nákladům na údržbu kamen nebo kotlů, protože generují velmi málo popela a nezanechávají škodlivé látky.

Děkujeme vám za rozhovor a za poskytnuté informace. Je jasné, že kůrové brikety představují skvělou možnost pro ekologické a efektivní vytápění.

Specialisté v oblasti vytápění nabízejí kůrové brikety jako vysoce účinnou, ekologicky šetrnou a cenově výhodnou možnost. Bez ohledu na to, zda podporujete udržitelný životní styl nebo jednoduše hledáte efektivnější metodu vytápění svého domova, kůrové brikety by mohly být tou pravou volbou pro vás, dodává Kateřina Špunda z firmy Optimtop.

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Papírové brikety z letáků na vytápění skleníků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Úsporné vytápění pomocí novin a reklamních letáků.

Domácí výroba briket z pilin a papíru

Jak si doma vyrobit brikety?

Skladování dřevních paliv

Jak skladovat palivo na zimu?

Jarní sázení rostlin

Příprava substrátu na jarní sázení rostlin.

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

Včasná příprava na následující topnou sezónu dřevními palivy

Včasná příprava na následující topnou sezónu

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?