Kdy potřebuji PENB a jaké mi přinese výhody?

Chystáte se stavět, rekonstruovat nebo pronajmout nemovitost? Zbystřete! Možná se vás týká povinnost vyhotovení PENB. Kdy musíte průkaz energetické náročnosti budovy zpracovat? To, a ještě více se dozvíte v následujícím článku. Tak neváhejte a čtěte dále.

Kdy potřebuji PENB a jaké mi přinese výhody?
Zdroj: Shutterstock
Kdy potřebuji PENB a jaké mi přinese výhody? (Zdroj: Shuttterstock)

Co je PENB (průkaz energetické náročnosti budovy)?

Průkaz energetické náročnosti budovy, takzvaný PENB, je oficiální dokument hodnotící energetickou efektivitu nemovitosti. Znázorňuje množství energie potřebné na vytápění, chlazení, větrání, úpravu vlhkosti vzduchu, ohřev vody a osvětlení. Vlastníci, potenciální kupci či nájemníci díky němu mohou se dělat představu o energetických nákladech na provoz objektu. Průkazy energetické náročnosti budov také nabízí doporučení k možným úsporám na energiích.

Vizuální podoba PENB

Průkaz energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB, kombinuje písemnou zprávu s grafickým vyobrazením, znázorňující energetickou náročnost. Objekty jsou rozřazeny do energetických tříd od A (mimořádně úsporné) až po G (mimořádně nehospodárné), přičemž pro nově postavené budovy je nutné dosáhnout alespoň třídy B.

Každý vydaný PENB musí vypracovat a podepsat kvalifikovaný odborník s patřičným vzděláním, praxí a platným oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu.

Kdy musíte mít PENB vypracovaný?

Povinnost zpracovat energetický průkaz závisí na typu a rozsahu stavby nebo rekonstrukce. U novostaveb a rekonstrukcí je, od roku 2023 PENB potřebný nejpozději až  ke kolaudaci nemovitosti. Pokud nedodržíte termín pro vypracování průkazu energetické náročnosti budovy, můžete čelit pokutám nebo sankcím ze strany stavebního úřadu nebo státní energetické inspekce.

Níže naleznete seznam situací, kdy se bez průkazu o energetické náročnosti budovy jednoduše neobejdete.

  • Pronájem a prodej. Při pronájmu nebo prodeji nemovitosti je PENB povinný. Výhodou je, že potenciální nájemníci či kupci získají přehled o energetické efektivitě a mohou předvídat náklady spojené s provozem.
  • Novostavby. Nejenže je to povinnost, ale také umožňuje stavebníkům lépe pochopit energetickou náročnost nově postavené nemovitosti.
  • Rekonstrukce. Povinnost zpracování PENB vás čeká i při rekonstrukci, ale pouze v případě, kdy zasáhne rekonstrukce více než 25 % celkové plochy obálky budovy.
Kdy potřebuji PENB a jaké mi přinese výhody?
Kdy potřebuji PENB a jaké mi přinese výhody? (Zdroj: Shutterstock)

Průkaz energetické náročnosti a jeho hlavní výhody

Hlavní výhodou PENB je transparentnost a srozumitelnost energetického stavu nemovitosti. Umožňuje vlastníkům, nájemníkům či potenciálním kupcům rychle a jasně zhodnotit energetickou efektivitu objektu, což vede k tomu, že je možné si lépe představit, kolik bude celkově stát provoz domu.

Dále PENB ukazuje, jak vylepšit energetickou účinnost vaší budovy.

To v dlouhodobém horizontu přináší nejen finanční, ale i environmentální benefity.

Jak získat PENB?

Pro získání PENB oslovte kvalifikovaného energetického specialistu, který provede důkladnou analýzu budovy a vyhodnotí její energetickou náročnost. Specialista musí mít patřičné vzdělání, praxi v oboru a také musí vlastnit platné oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu. Na základě shromážděných dat je průkaz obvykle do 7-14 pracovních dnů zpracovaný. Jestli nemovitost pronajímáte dlouhodobě, nebo hodláte prodat, je důležité si uvědomit, že platnost PENB je omezena na 10 let.

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování energetických dřevin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Josef Vokál popovídá o správném pěstování energetických dřevin

Energeticky pasivní dům

Pojem nízkoenergetický dům či energeticky pasivní dům je dnes hojně používán. Co ale přesně tyto výrazy znamenají?

Energeticky soběstačná obec Kněžice

Energeticky soběstačná obec Kněžice

Dodatečná stavba komínu

Dodatečná stavba komínu

Bylinné stimulační přípravky

Bylinné stimulační přípravky

Lilek jako přírodní léčivá rostlina

Co vše za minerály, vitamíny a další zdraví skrývá lilek?

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?