Sprchové kouty: Druhy, specifika i parametry pro výběr

Klíčovým bodem při zařizování koupelny je výběr sprchového koutu. Výrazně totiž promění celkový vzhled koupelny. Dokonce ji může pomoci opticky zvětšit. Co byste měli při výběru zvážit?

Sprchové kouty: Druhy, specifika i parametry pro výběr
Zdroj: Freepik
Sprchové kouty: Druhy, specifika i parametry pro výběr (Zdroj: Freepik)

Ať už máte v koupelně dostatek prostoru na vanu i sprchový kout, anebo je pro vás přijatelný jen sprcháč, je důležité zvážit několik klíčových bodů: Velikost, typ sprchového koutu a materiál. Pojďme si říct pár vět o tom, jaké druhy koutů vůbec máme a který může nejvíce sedět zrovna vám. 

Druhy sprchových koutů: O co tu běží? 

Konstrukce sprchového koutu určí, o jaký typ vůbec půjde. To bývá základním parametrem pro výběr z pohledu designu i velikosti. 

  • Rohový sprchový kout je ideální do menších koupelen, protože zabere většinou méně využívaný roh místnosti. Je dostupný v různých tvarech, které můžete volit opět dle velikosti a prostorových možností vaší koupelny: Kruhový, čtvercový, nebo čtvrtkruhový můžete volit podle toho, kolik prostoru na něj máte k dispozici.
  • Volně stojící sprchový kout je ideální do větších koupelen, může být umístěný prakticky kdekoliv, kde budete mít zajištěný přívod a odtok vody. 
  • Sprchová zástěna walk-in neboli sprchová zástěna bývá dominantním prvkem moderních koupelen. Je ideální pro milovníky otevřeného prostoru, protože jej netvoří žádné dveře. Výrazná je otevřená delší prosklená část, tzv. zástěna, která chrání zbytek koupelny během sprchování.
  • Vana se sprchovou zástěnou najde své příznivce z řad milovníků sprchování i koupání ve vaně, dokonale totiž kombinuje obojí. Opět se hodí do menších koupelen, kde je prostor maximálně na jednu vanu. Sprchová zástěna vytvoří elegantní doplněk, abyste vodu necákali všude kolem a zároveň se nemuseli trápit s nevkusným plastovým koupelnovým závěsem. 
  • Sprchové boxy jsou sprchové kouty ve vyšší výbavě: Představte si elegantní osvětlení, masážní trysky, relaxační muziku i pohodlné sedátko. Rozhodně takové boxy povýší sprchování na plnohodnotné wellness.

Ať už si vyberete jakýkoliv sprchový kout, nezapomeňte zohlednit také otevírání dveří, které může být posuvné, zalamovací, nebo pantové. 

Jaký rám u sprchového koutu zvolit?

I na rámu záleží, dokáže totiž razantně proměnit vzhled koupelny. U menších koupelen se nebojte volit bezrámové varianty, které se skládají pouze z kování, zástěny a sprchové vaničky. Jedná se o nejdražší variantu, na druhou stranu pomůže hezky opticky zvětšit prostor. 

Pokud je váš rozpočet omezenější, volte bez obav půl rámové nebo rámové varianty – i tady si můžete najít takovou, která vám bude pasovat. Celkově konstrukce působí bytelnějším dojmem, vydrží ale častější používání, nárazy i otřesy. I designově se dají pěkně sladit se zbytkem koupelny, stačí rám koutu sladit s odstínem koupelnových baterií a sanity. 

Jakou zvolit výplň dveří u sprchového koutu

Důležitou součást vybavení sprchového koutu je i typ skleněné výplně. Můžete volit čirou, která je minimalistická, v podstatě se jedná o nejčastější a nejoblíbenější variantu. Na výběr máte ale i neprůhledné sklo či neprůhledný plast. 

Sprchová vanička vs. žlábek 

Není sprchy bez sprchové vaničky? Možná dříve to tak platilo, dnes si ale můžete vybrat mezi vaničkou a sprchovým žlábkem. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Sprchová vanička patří mezi klasiku: Jedná se o bílou vaničku, která se instaluje na dno sprchového koutu a slouží jako podstavec během sprchování. Je v ní také instalovaný odtok vody. Nejčastěji se vyrábí z akrylu nebo smaltu. 

Odtokové žlábky jsou moderním řešením nejen pro bezbariérové koupelny. Vaničku nahrazuje klasický koupelnový obklad s mírným přepadem, aby voda stékala tam, kam bude žlábek umístěný. U žlábku je důležitá výška podlahy, aby voda v pořádku odtékala a nedocházelo k uvolňování pachů přes zápachovou uzávěru.

 

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat vanu nebo sprchový kout

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou přednosti koupelnové vany a sprchového koutu.

Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny může být náročná jak finančně, tak i časově, pokud nemáte správný recept, jak na to.

Rekonstrukce koupelny

Ing. Jindřich Vařeka popovídá o rekonstrukci malých koupelen a ukáže řešení při volbě vany a nebo sprchy

Jak vyčistit sklo ve sprcháči?

Špinavá skla sprchového koutu jednoduše vyčistíme směsí bílého octa a citronu. Tímto roztokem postříkáme všechny části sprchového koutu a necháme působit.

Jak položit podlahu v koupelně tiny housu

Podlaha v koupelně tiny housu potřebuje položit. Začneme PIR deskami, přes které položíme překližku a díky tomu se začne rýsovat celá koupelna včetně sprchového koutu.

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?