Podomácku sestrojená pásová pila

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Za nevšedním kutilským kouskem se štáb Receptáře vypravil za panem Josefem Musilem, který nám představil svou vlastnoručně vyrobenou pásovou pilu na řezání prken i fošen. Inspiroval se různými prospekty a materiály z výstav, kde své profesionální stroje představovaly dřevařské firmy. Celý stroj se skládá z malého kolejiště složeného ze železných profilů a roštu, na které se ukládá kmen stromu určený k řezání. Po kolejích se pak pohybuje samotná pásová pila, která je umístěna na rámu a pohybuje se pomocí silného motoru. K chlazení pilového pásu při řezu se používá voda. Jak pan Musil prozradil, k sestavení pásové pily potřeboval asi osm let.

Publikováno: 27.5.2008, Autor: Receptář prima nápadů 2008 (10)

Mohlo by vás dále zajímat

Pásová pila po domácku

V Moravském krasu bydlí kutil Dušan, který si vyrobil pásovou pilu na řezání trámků, fošen a dalších dřevěných útvarů! Podívejte se, jak Dušanova pila vypadá.

Jak vydlabat lžíci ze dřeva?

Vlastnoručně dlabaná lžíce z měkkého dřeva byla vizitkou každého trampa. Zkoušel si jí vyrobit i téměř každý kluk. Vyzkoušíte to také?

Pásová pila kutila Jirky

Vlastnoručně vyrobená pásová pila od kutila Jirky.

Schopnost pohladit dřevo

Ladislav pochází z početné rodiny, v níž se spolu se sourozenci s bednářstvím setkal v dětství, kdy je otec přes prázdniny zapojoval do nejrůznějších procesů práce.