Vyberte si garáž, která vašemu domu padne

Garážová vrata jsou jedním z nejvýraznějších prvků domu, a proto by s ním měla souznít. Vyřešit ale musíte i mnoho technických otázek ohledně volby materiálu či typu otevírání.

Vyberte si garáž, která vašemu domu padne
Vyberte si garáž, která vašemu domu padne (Zdroj: archiv redakce)

Začněte výběrem materiálu

Materiál, ze kterého budou vyrobena garážová vrata, musí být nejen praktický, funkční a dobře vypadající, ale musí být zároveň vhodný do našeho klimatu. Na výběr máte z kovu, sklolaminátu či dřeva. Uvažujte, kde se garáž bude nacházet, jestli se do ní opírá sluníčko, jestli na jaře hrozí riziko povodní a podobně. Kov a sklolaminát vydrží dlouho, dřevo je zas příjemnější na pohled a vytváří přírodní dojem.

Hliník nebo ocel jsou dobrou volbou. Konstrukce přetrvá věky
Dveře z oceli či hliníku jsou ideální téměř do každého domu. S ocelovými vraty se setkáte nejčastěji, jsou odolné a cenově přijatelné. Dají se natřít jakoukoli barvou nebo opatřit folií imitující dřevo. Vlastnosti hliníku jsou obdobné, má ale menší váhu a vzhledem k měkkosti materiálu je náchylný k promáčknutí.

Sklolaminát vydrží i extrémní teploty
V českém klimatu, kde letní extrémní horka střídá tuhá zima, se vyplatí vzít v úvahu sklolaminát. Vrata jsou odolná vůči vlhkosti, korozivním kapalinám a měnícím se teplotám. Jsou složeny z jednotlivých lamel, které jsou zapouzdřeny v hliníkovém rámu. Mohou tak být natírány a poskytují dobrou odolnost vůči promáčknutí. Sklolaminát je navíc velmi lehký.

Dřevo pro fajnšmekry
Dřevěná vrata vypadají skvěle, jsou ale finančně náročnější. Také vyžadují intenzivnější údržbu. Levnější alternativou jsou dřevovláknité desky.

Vyberte si garáž, která vašemu domu padne
Vyberte si garáž, která vašemu domu padne
Vyberte si garáž, která vašemu domu padne
Vyberte si garáž, která vašemu domu padne
Vyberte si garáž, která vašemu domu padne
Vyberte si garáž, která vašemu domu padne

Možnosti tepelné izolace

Izolace se liší podle typu vrat. Jednostěnná vrata se zatepluji pomocí polystyrenových desek. U dvoustěnných lze využít prostřední výplně ze speciální polyuretanové pěny. Tepelně izolační sadu lze zakoupit samostatně, montáž zvládne i zručný kutil. Počítejte s investicí kolem 1 200 Kč.

Otevírání garážových vrat

Sekční garážová vrata patří mezi nejčastěji používaný typ. Jsou složena z částí, které pomocí systému torzních pružin zajíždějí na vodících kolejnicích pod strop. Jsou vhodná pro dodatečnou modernizaci, protože takřka nezáleží na původním tvaru garážového otvoru.

Dalším typem sekčních vrat jsou posuvná nebo také boční garážová vrata. Jejich panely jsou postaveny svisle a nezajíždějí pod strop, ale posouvají se podél stěny garáže. Výhodou je, že navíc po instalaci nesníží výšku stropu, který můžete využit k uskladnění například kánoe či snowboardu. Tento typ vrat umožňuje rychlejší manipulaci během jejich otevírání.

Rolovací garážová vrata šetří prostor a lze je namontovat do již hotové garáže bez dalších úprav. Jsou vyrobeny z hliníkových nebo ocelových lamel, které jsou umístěny nad sebou. Ovládají se pružinou nebo elektropohonem. Rolovací vrata je nutno osadit protipádovou brzdou. Podobným řešením jsou skládací vrata, která je vhodné osadit tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na bezpečnost a jednoduchou manipulaci. Jsou vyráběné přímo na míru.

Dvoukřídlá vrata naproti tomu zabírají poměrně hodně prostoru, jejich nespornou výhodou je ale jejich univerzálnost, jednoduchost a možnost využití jak u novostaveb, tak po renovaci. Mechanickou odolnost a dlouhou životnost zajišťují ocelové a hliníkové komponenty. Ovládají se bud ručně klikou, nebo dálkovým ovládáním s pohonem.

Do nebytových prostor padnou průmyslová garážová vrata. Hodí se jak u vstupu, tak uvnitř budovy. Jejich předností je jednoduchá obsluha, snížení hladiny hluku a tepelných ztrát.

Bezpečnost na prvním místě

Mechanismus garážových vrat potřebuje svůj prostor. Během otevírání a zavírání dbejte na bezpečnost tak, aby nedošlo k žádnému zranění. Upozorněte děti, ať si v prostoru vrat nehrají.

Využít můžete různých automatických mechanismů, které díky kontrolním sensorům kontrolují pohyb dveří. Ty se tak nemohou samy náhodně spustit. Někteří lidé preferují z bezpečnostních důvodů vrata, která se otevírají manuálně. Dalším bezpečnostním prvkem je automatické vypínáni vrat při náhlém výskytu překážky.

Tip Living.cz! Nezapomeňte na bezpečnostní systém. Stejně jako vchodové dveře potřebují i garážová vrata bezpečnostní systém. Je to přeci jen stejný vchod do domu jako kterýkoli jiný.

Do vrat lze zabudovat různé bezpečnostní systémy. Tak například zajištění proti zvednutí, kdy vrata sama zaskočí do odrazu vodicí kolejnice. Vrata jsou tak chráněna proti vypáčení. Další možností je vystavená lišta. Skládá se z kontaktního pásku a gumového profilu. Reaguje již na nepatrný tlak. Ihned dává signál bezpečnostní spínací jednotce. Naproti tomu bezpečnostní kontaktní rohože fungují na bázi detekce osob v ohraničené oblasti. Může sloužit i k zajištění bezpečnosti v nebezpečných zónách průmyslových objektů.

Myslete na servis

I ten nejlepší a nejdražší mechanismus někdy potřebuje opravu. Při pořizování garážového systému se nezapomeňte informovat, zda společnost poskytuje také opravářský servis. Budete tak klidněji spát. Rovněž vybírejte takový typ dveří, který přílišnou údržbu nepotřebuje.

A co vy? Máte už vybráno?

Text: Martina Gillichová
Foto: freshome.com, hormann.cz, ashsystem.cz, svestkaeurookna.cz, idealnivrata.cz, librax.cz

Publikováno: 14.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Pepa si popovídá s odborníkem na garážová vrata

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pepa chce Karlovi pomoci s výběrem garážových vrat. Tak přivítali na stavbě odborníka na slovo vzaté, Pavla. Stavebně již nebudeme moci otvor moc rozšířit kvůli nosné zdi, nejlepším výbrem jsou pak tedy vrata, která otvor co nejméně zúží.

Práce na stavbě probíhají souběžně na všech frontách, řemeslníky se to tu jen hemží

Práce na stavbě probíhají souběžně na všech frontách, řemeslníky se to tu jen hemží. Dokončují se bourací práce, jako například bourání starých garážových vrat.

Pepa renovuje stará garážová vrata

Pepa se tentokrát pustí do renovace vrat od garáže, která v jeho pořadu vídáte už od prvních dílů, a tak konečně došlo i na ně.

Domácí kutil: posuvná vrata

Ukázka po domácku vyrobených posuvných vrat.

Konečně jsme se dostali k montáži nových garážových vrat od VEKRA

Ono usadit taková vrata, aby správně fungovala dlouhá léta, není jen tak. Těch úkonů, co člověk musí ohlídat. Od ověření nosnosti stropu ve sklepě, přes pečlivé vyměření připraveného otvoru pro vrata, kolmost, lícování.

Chytrá domácnost

Chcete mít také chytrou domácnost?

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?