Výměna oken v paneláku. Jak na to?

Podzim a zima jsou ideálním obdobím na výměnu oken, řemeslníci a stavební firmy mají totiž více času, takže cena je příznivější než v exponovaných letních měsících. Poradíme, na co si dát pozor, aby proběhla zcela hladce a bez komplikací!

(Zdroj: Pixabay)

Stavební povolení většinou nepotřebujete

Pokud plánujete výměnu oken v panelovém bytě, tak vám většinou postačí pouze podat ohlášení, přičemž po tomto podání nemusíte čekat na povolení. Stavební povolení je potřeba pouze tehdy, pokud se zcela mění členění oken, které změní vzhled fasády domu.

V některých případech je však nutné konzultovat a odsouhlasit výměnu oken v rámci sdružení vlastníků bytových jednotek, aby nedošlo k narušení jednotného vzhledu fasády budovy.

Hledáme dodavatele, vybíráme okna

To nejtěžší a nejdůležitější vás čeká úplně a začátku – najít vhodného a spolehlivého dodavatele. Jako nejspolehlivější se ukazují reference, spíš než na internetu se spolehněte na doporučení známých a rodiny, kteří mají tuto zkušenost za sebou. S poptávkou se obraťte na několik firem najednou, abyste mohli porovnat ceny a také, aby měly vybrané firmy čas.

Je potřeba si také rozmyslet, zda zvolit okna plastová, hliníková či dřevěná. „Stávající okna je přitom třeba alespoň orientačně změřit a připravit náčrtek, který se rozešle vybraným dodavatelům. Na jeho základě poté firma kontaktuje zákazníka a vypracuje orientační nabídku,“ říká Ing. Miroslav Culka.

Výměna oken v paneláku. Jak na to?
Výměna oken v paneláku. Jak na to? (Zdroj: Dafe-plast)

Specifika výměny oken v paneláku

Samotná výměna oken u panelového domu se příliš zásadně neliší například od výměny oken u rodinného domu, přesto však existují určitá specifika.

„Zdivo panelových domů je většinou tvořeno sendvičovou konstrukcí, v jejímž středu je izolant. U některých panelových domů se tak můžeme setkat s tím, že při použití okenních rámů o standardní konstrukční hloubce 70 či 86 mm, bude pozice osy kotvení okna vycházet právě do tohoto izolantu, což může způsobit komplikace při kotvení,“ říká Ing. Miroslav Culka.

Řešením v tomto případě může být například použití okenního profilu s rozšířenou konstrukční hloubkou, díky které dojde k vysunutí osy kotvení z izolantu do betonu.

Některé typy oken navíc nabízejí možnost šetrného přivětrávání pomocí patentovaného způsobu infiltrace, díky čemuž vám zajistí minimální hygienickou výměnu vzduchu pro vytvoření příjemného vnitřního klimatu v interiéru. Infiltrace je v jejich případě umožněna díky klapce, která přivádí vzduch do interiéru přes antibakteriální filtr, přičemž dochází k jeho částečnému předehřevu, aniž by došlo k omezení zvukové či tepelné izolace okna.

Výměna oken v paneláku. Jak na to?
Výměna oken v paneláku. Jak na to? (Zdroj: Dafe-plast)

První zaměření

Pokud zákazník s touto orientační nabídkou souhlasí, přijede k němu technik či obchodní zástupce, který provede zaměření a domluví se se zákazníkem na způsobu řešení jednotlivých oken tak, aby byla zcela funkční a v souladu s platnými normami.

„Zákazník by měl například informovat dodavatele, zda je v bytě plynový sporák, aby bylo možné zajistit dostatečný přívod spalovacího vzduchu. To samé platí i pro obytné místnosti, do kterých by mělo být okny přiváděno dostatečné množství vzduchu, aby probíhala minimální hygienická výměna vzduchu,“ informuje Ing. Miroslav Culka.

Po zaměření se cenová nabídka upraví a znovu zašle na zákazníka. „Pokud zákazník s cenou souhlasí, přistupuje se k podpisu smlouvy. Po podpisu smlouvy se okna začnou vyrábět, po dokončení výroby nastává samotná výměna starých oken za nová,“ uvádí Ing. Miroslav Culka.

Výměna oken v paneláku. Jak na to?
Výměna oken v paneláku. Jak na to? (Zdroj: Dafe-plast)

Za den hotovo

Jestli váháte, zda se do výměny vůbec pouštět, není třeba se obávat, za den maximálně dva mohou být veškeré práce hotovy, záleží na počtu a velikosti oken a také na typu původních oken.

Při samotné výměně je kolem okna potřeba vytvořit jeden metr volného prostoru. Také je potřeba zajistit prostor pro dopravu oken a pohyb lidí od vchodu a oknům.

Důkladnému úklidu po výměně se nevyhnete, ale pokud vše zvládnete na podzim, můžete to pojmout jako důkladný předvánoční úklid. Jelikož se při vybourávání velmi práší a tento jemný prach se dostane úplně všude, je nutné veškerý nábytek důkladně přikrýt, zvláště pak skříně s oblečením a věcmi osobní potřeby. Ty klidně zabalte do dvou vrstev igelitu a důkladně zalepte.

Pak stačí jen vyhrnout rukávy, vzít do ruky kýble a hadry a vytírat a otírat. Za den ale můžete mít hotovo a těšit se z nových funkčních oken.

Zdroj: Miroslav Culka, odborník společnostina výměnu oken DAFE-PLAST

Publikováno: 10.11.2022, Autor: autor: Kateřina Šedivá

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na orosená okna

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Aby se vám v zimním období nerosila okna, musíte dodržet několik důležitých věcí.

Jak vyměnit bytové okenní sklo

Návod na výměnu bytového okenního skla prozradí Martin Očadlík

Jak správně vyměnit okna

Jak na výměnu oken? Jednoduchý postup má v kutilském rukávu Pavel Zeman.

Jak si poradit s výměnou okenních skel

Návod na výměnu okenních skel bez bourání zdí.

Jak správně namontovat okno

Jak správně namontovat okno poradí Pavel Zeman s Vilémem Hamplem.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.