Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Ochrana před požárem je důležitá. Domov je pevnost, kde se chceme cítit bezpečně. Požáry domů ale bohužel nejsou neobvyklým jevem. Velký požár přitom často začíná z jediné jiskry. Oheň je obrovskou hrozbou. Jak ale chránit svůj domov před požárem? Je to vůbec možné? Poradíme vám.

Ochrana před požárem je důležitá, někdy totiž k neštěstí stačí jen jedna jiskra
Ochrana před požárem je důležitá, někdy totiž k neštěstí stačí jen jedna jiskra (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana před požárem

Ochrana před požárem je důležitá. Víte, že v České republice každý rok vznikne asi 3000 požárů rodinných a bytových domů? Podle evropských dat téměř čtvrtina těchto požárů souvisí s elektrickým proudem. Velmi častou příčinou je rovněž i neopatrnost při kouření, používání otevřeného ohně a zanedbání bezpečnostních předpisů. Téměř 25 % všech požárů je způsobeno závadou u elektrických spotřebičů nebo elektrické instalace.

Elektroinstalace, plyn a topení

Vzhledem k tomu, že k nejčastějším příčinám vzniku požáru patří nefunkční elektroinstalace, plyn a topení, je nutné myslet na bezpečnost domu již při jeho stavbě a montáži. Nicméně i bez dalšího preventivního opatření se to neobejde – to platí zejména pro instalaci vytápění, ale nejde to ani bez pravidelné kontroly pece a komína. Vhodnou péčí o stav topných zařízení, jež je spojeno i s pravidelným čištěním komína, lze předejít požáru (včetně extrémně nebezpečného jevu vznícení sazí v komíně).

Na ochranu domu před požárem je nutno myslet už při stavbě
Na ochranu domu před požárem je nutno myslet už při stavbě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nehořlavé stavební a dokončovací materiály

Stejně významná je i kontrola odstranění rizikových materiálů, které mohou podporovat šíření požáru. Při hledání stavebních materiálů se rozhodně vyplatí věnovat pozornost informacím o nehořlavosti daného výrobku. Použití nehořlavých výrobků zvyšuje bezpečnost. Nejčastěji se k tomuto účelu používá kamenná vlna. Bez rizika s ní můžete izolovat otopné systémy, stěny i podkroví. I když pak dojde k požáru, nehořlavá izolace nerozšíří plameny a nepodpoří oheň.

Detektory kouře, oxidu uhelnatého a plynu a hasicí přístroje 

Když ve vašem domě vypukne požár, je nejdůležitější rychle reagovat. Rychlá detekce ohniska požáru nám umožňuje okamžitě zasáhnout – tedy požár sami uhasíte (pokud to je možné), zavoláte hasiče a zajistíte evakuaci. Z tohoto důvodu by proto každý dům měl mít detektory oxidu uhelnatého a kouře. Moderní chytré domy využívají speciální senzory, které posílají varování a upozornění na hrozby členům domácnosti i příslušným záchranným složkám.

Velmi praktický je i požární hlásič
Velmi praktický je i požární hlásič (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezbytným vybavením každého domova by měl být rovněž i hasicí přístroj, který by měl být umístěn na místě, které je dobře přístupné. Nejlepší to je v předsíni, na schodišti, u vchodu, v hale.

Vytáhněte zástrčku ze zásuvky a používejte časovač vypnutí

Mějte také na paměti, abyste vaše elektronické zařízení, které nepoužíváte, odpojili ze zásuvky. Časovač je dobré použít u kávovaru nebo jiných pravidelně používaných zařízení.

V bytě i domě najde své místo i hasicí přístroj
V bytě i domě najde své místo i hasicí přístroj (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezapomeňte na úklid okolo domácích spotřebičů

Mnoho lidí také nemyslí na úklid okolo domácích spotřebičů. Nezbytné je především pravidelné čištění digestoře a vysávání za lednicí a mrazničkou.

Zdroj informací: dom.bezpiecznarodzina.pl, solidsecurity.pl, hasic-online.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Letní požáry

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V této reportáži si řekneme, na co si dávat pozor, aby nám doma nevznikl požár. Poví nám o tom paní Isabela Bradáčová.

Požární ochrana - informace, hasící přístroje, požární hlásič

Požární ochrana - informace, hasící přístroje, požární hlásič

Údržba komínů

Komín je důležitý především v době, kdy je topná sezóna. V létě o něm ani nevíme. Přesto právě mimo topnou sezónu bychom měli řešit jeho čištění a případné opravy.

Hrusice

Hrusice

Naučte se napnout strop

Jedná se o pevnou fólii, na jejímž okraji je vždy připojená plastová lišta, která drží strop pohromadě.

Montáž sádrokartonové předstěny z Habito v kuchyni od Rigipsu

V kuchyni technici od našeho partnera Rigips montují příčku z vysokopevnostního sádrokartonu Habito. Ten je zvolený hlavně proto, aby udržel váhu naplněných kuchyňských skříněk. Jeho výhodou je pak odolnost proti vlhkosti, požáru a má skvělé akustické vla

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?