Pěstování Aktinidii arguty – drobnoplodého kiwi

Stutečným hitem na našich zahrádkách se v poslední době stalo drobnoplodé kiwi. Tento druh kiwi velice dobře prospívá, a i v našich geografických podmínkách se dočkáme zralých plodů. Jako rostlina má aktinidie spoustu předností, nejenže je velice nenáročná na pěstitelovu péči, ale její plody obsahují i velmi vysoký podíl vitamínu C.

(Zdroj: shutterstock.com)

Proč nepěstovat Aktinidii argutu – drobnoplodé kiwi ?
Jediným handicapem, způsobeným jejím exotickým názvem, je, že si na ni běžný pěstitel netroufne. Je to způsobeno mylným dojmem, že se jedná o rostlinu plodící pouze v subtropech, u nás nedozrávající. Opak je pravdou. A málopočetná skupina pěstitelů nemá zájem o publicitu aktinidií.
Přitom tato plodina roste velmi bujně a velikost jejích plodů (asi jako angrešt), zaručuje její dozrávání i ve výškách okolo 650 m. Mnohdy zůstanou plody na keři, který dávno shodil listy, a ani první mrazík jim nic neubere na pikantní navinule sladké chuti.

Při výsadbě musíme dbát, aby stanoviště nebylo zcela ve stínu, aby kořeny byly chráněny před vyhrabáním kočkami a aby sazenice nebyly příliš přehnojeny. Tyto rostliny totiž rostou více na dřevo a násada zelené hmoty zcela potlačí snahu kvést.
Květů se pak dočkáte až čtvrtým, nebo pátým rokem, i když úroda stojí za to.
Rostliny mají rády mírně kyselou zeminu, stačí jeden kbelík rašeliny do jámy velké asi půl metru. Pokud vysazujeme samčí a samičí rostliny, pamatujeme na další prostor pro samičí následnice. Velmi jednoduše je získáme hřížením nových výhonů na podzim. Rostlina rodí pravidelně na dvouletém dřevě, přičemž nové výhony raší ze starého dřeva, takže odplozelé výhony se neodstraňují přímo nad zemí, ale podle potřeby, protože neustále obrůstají nové šlahouny a dvouleté dřevo často zůstává a mění se ve staré dřevo, které jako nosný prvek umožňuje rozptýlení rostliny do 10 m.

V našich podmínkách je nejrozšířenější Aktinidie arguta, která se vyskytuje jak samosprašná, tak samec se samicí. Sameček je oproti samici viditelně subtilní, nasazuje chomáče kvítků s černými pestíky. Po opylení samic květy zasychají a zcela opadají. Květy samičích rostlin nejsou tak nahuštěny jako u samců. Jsou pravidelně rozděleny po stonku, který vyrazil na loňském výhonu. Z těchto bylinných výhonů se rostliny nejsnadněji řízkují, protože mají kompaktně rostlé dřevo. Připravíte se ale o plody.
Z nových výhonů, dlouhých třeba i několik metrů, můžeme získat velké množství řízků, ale tyto zakořeňují asi z 50%.

Zakořeňování bylinných řízků ve vodě je zdlouhavé, ale bez rizika. Kromě popsaných výhonů se na rostlinách vyskytují jakési liány, které se starají o zpevnění rostliny. Ty jsou slabší, ale mnohem pevnější než ostatní výhony. Z těchto výhonů získáváme velmi kvalitní řízky, odolné proti hnilobě.

Podrobné návody na množení mnoha způsoby včetně názorné fotodokumentace jsou uvedeny na webové stránce www.pelargonie.cz autora tohoto článku.
Samosprašné odrůdy nepotřebují samce, rády rostou vedle sebe jako dvojčata, přičemž rodí obě rostliny. Keře aktinidií se dají tvarovat vedením po plotě nebo laně, napnutém mezi sloupky. Zajímavá je kombinace vytvarováním rostliny na nosné konstrukci ve tvaru kříže s příčnými rameny. Na této konstrukci rostlina vytvoří jakousi kopuli, dobře přístupnou ze všech stran.

Nedoporučuji výsev semen získaných z koupených plodů. Sám jsem na to doplatil ziskem 90% samců. Zjištění navíc přišlo až po 8 letech, neboť rostliny z výsevu si podobně jako takto vyseté citrusy ponechávají dlouhou dobu na rozmyšlenou, zda si s Vámi vůbec zadají a vykvetou. Také důrazně varuji před anonymním nákupem sazenic na různých akcích a trzích. Handrkování s prodejcem (pokud se Vám ho podaří zjistit) ohledně neplodné rostliny Vám po čtyřech letech nepřinese žádný výsledek. Renomovaný pěstitel, zabývající se výhradně pěstováním a publikováním své činnosti si jakoukoli ostudu a poškození svého jména nemůže dovolit. Proto většinou sám nabídne servis, zaručující náhradu nerodících a vymrzlých rostlin zdarma za nové, včetně poradenství. Navíc z takovýchto kvalitních obchodních jednání vznikají většinou svazky přátelské, což mohu dosvědčit.

Zpracování sklizených plodů je velmi mnohostranné. Od jednoduchého zamražení, výroby zmražené dřeně po zavaření a výrobu džemů, ale můžeme efektivně a chutně zpracovat i plody čerstvé. Příčně rozkrojené plody, zalité cukrářským aspikem jsou ozdobou piškotových dortů a moučníků. Podíl vitaminu C v aktinidiích je několikanásobně vyšší než u citrusů, a proto se toto ovoce řadí mezi nezdravější plodiny této planety. Přitom umí růst jako plevel po plotech. Tak proč to nezkusit?

 

Autor se aktivně zabývá tématy týkající se zahrady a pěstování kiwi.
Pro bližší informace navštivte domovskou stránku:

Publikováno: 30.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Vistárie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se starat o vistárie po zimě nám poví pan Tomáš Vencálek z Botanické zahrady hlavního města Prahy

Jak chránit růže proti chorobám a škůdcům

Jak chránit růže proti chorobám a škůdcům

Vistárie a péče o ně

Vistárie a péče o ně

Řez kanadských borůvek

Jak a kam nejlépe zasadit kanadskou borůvku, a jak provádět jejich řez.

Pěstování durmanu

O pěstování durmanu i jeho množení řízkováním.

Přezimování fuchsií

Přezimování fuchsií

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?