Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva? (Zdroj: archiv redakce)

Jestliže ještě před pár lety se do dřevěných domů stěhovali spíše „dobrodruhové“ a romantici, dnes masivní dřevostavby přece jen tvoří určité procento realizovaných novostaveb. V tomto segmentu však stále upřednostňujeme spíše sendvičové projekty montované na klíč.

Od chatek až po vilu

Nejvíce se realizují stavby srubové a hrázděné, jednoznačně ovšem vedou stavby panelové s dřevěným rámem, realizované dvěma základními způsoby. Americkým – výstavba z dílčích prvků přímo na staveništi a evropským – předvýroba v továrně a rychlá montáž na základové desce. První styl je bezesporu operativnější k nejrůznějším změnám oproti původnímu projektu, nevýhodou je ovšem silná závislost na povětrnostních podmínkách. Moderní stavebnictví se tedy soustředí na tzv. prefabrikaci. Většina výrobních závodů dnes rozšiřuje nabídku také o kompletní vnitřní vybavení včetně schodišť, podlah či dokonce nábytku. Jak jinak, rovněž ze dřeva. Montáž dřevodomů je velmi rychlá, k určitým nevýhodám systému ale patří příliš sešněrovaný sortiment. Nabídka se omezuje na typové projekty, neboť individuální výstavba pro takový závod představuje složité přednastavení výrobních linek nebo shánění exotických dřevin a dalších materiálů. Zatoužíte-li po malém zahradním domečku nebo středně velké rekreační chatě či dvoupodlažním rodinném domě, není problém. Na stavebníkovi většinou zůstává jen starost se sehnáním vhodného pozemku, připojením objektu na sítě a zpravidla také výstavba základových pasů a desky.

Sruby v kanadském stylu

Mimo lehčí sendvičové stavby existuje nabídka na mnohem robustnější objekty – stavebnice z kvalitního přírodního masivu. Ponejvíce z kulatiny, nebo z tvarově opracovaných trámů. Jako stavební materiál se nejčastěji používá borovice, s níž mají staleté zkušenosti především v Kanadě a v severských zemích Evropy. Odsud se také surovina dováží, což se v důsledku může projevit v ceně stavby. Každého stavebníka – mimo estetický vzhled domu a několika dalších aspektů – asi nejvíce zajímají tepelně izolační vlastnosti dřevěné stavby. Se stoupajícími cenami energií se pak hledá nejoptimálnější varianta a způsob vytápění objektu. Zde je třeba říci, že dřevostavba se stěnou silnou 20-30 centimetrů vykazuje hodnotu součinitele prostupu tepla U = 0,6 – 0,7 W/m2K a to není vůbec špatné. Přesto je vhodné srubové dřevostavby izolovat, nejlépe z vnitřní strany. Totéž se samozřejmě týká podlah, podkroví, střešního pláště a všelijakých nástaveb nebo přístaveb.

Chalupáři dobře znají

Přestože dřevo novostaveb bývá už z výroby nebo na staveništi povrchově ošetřeno, majitelům těchto objektů dřív či později hrozí, že budou muset na žebřík. Nejspolehlivější ochranu dřeva před výkyvy počasí, povětrnostními vlivy a samozřejmě také před nejrůznějšími škůdci spolehlivě zajišťují moderní, vodou ředitelné lazurovací nátěry s difúzní vrstvou odpuzující vodu a UV záření.  Jinak je třeba říci, že v interiérech dřevostaveb – zvlášť ve srubových stavbách – člověk vnímá velmi příjemné mikroklima. Je to způsobeno hlavně vlhkostí, které i dobře vysušené dřevo uvolňuje do ovzduší. Děje se tak i opačně, je-li v místnosti vyšší koncentrace vlhkosti, dřevo ji naopak absorbuje. K výhodám dřevostaveb můžete připočíst i relativně jednoduchou a hlavně suchou cestu výstavby. To znamená, že délku a kvalitu stavby neovlivňuje ani mráz, ani vyšší teploty. Dílo probíhá velmi kontinuálně a dobře vyškolení i zapracovaní řemeslníci potřebují spíše manažera, než stavbyvedoucího. Jde totiž spíše o koordinaci přísunu materiálu a jednotlivých stavebních prvků tak, aby zbytečně nevznikaly žádné delší prostoje.

Jednoznačné přednosti

Už jsme naznačili, že dřevostavby jsou ekologické (jde o přírodní a prakticky stoprocentně recyklovatelnou surovinu). Jsou však zároveň energeticky úsporné (pro své tepelně izolační vlastnosti) a dále ekonomické. Jakkoli by se mohlo zdá, že stavební materiál (surovina) je poměrně drahá, celkovou cenu stavby vyrovnají rychlejší a finančně nižší montážní a stavební práce. A konečně, dřevostavby působí svým přírodním vzhledem velmi originálně, zapadají do okolní přírody (je třeba vhodně vybírat krajinný ráz a zvažovat okolní zástavbu) a jsou estetické.

Pavel Hluchý
Foto: archiv

Publikováno: před 10 měsíci

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Naučte se quilling dekorace za papíru

Návod na výrobu quilling dekorací z papíru je jednoduchý a opravdu skvělý

Jak zachránit starou alej

Návštěva Ringhofferovy aleje s Václavem Větvičkou a povídání o udržování alejí podél cest

Pěstování petrklíčů

Pěstování petrklíčů

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.