Využijte dešťovou vodu, vyplatí se to!

Využít dešťovou vodu pro běžný provoz domácnosti je tím nejlevnějším způsobem jak vodu získat. Nic však není zadarmo a tak než o této variantě začnete uvažovat měli byste vědět co takový projekt obnáší.

(Zdroj: archiv redakce)

Každého, kdo má o využití dešťové vody pro běžný provoz zájem bude zajímat návratnost investice. Mezi výhody nesporně patří úspora za vodné a stočné, nízká energetická náročnost, nižší spotřeba pracích prostředků a v neposlední řadě i hledisko ekologické – šetření celosvětových zásob vody, které se rok od roku snižují. Nevýhodou se jeví vstupní náklady, jejichž výše závisí na zvolené technologii pro akumulaci dešťové vody a její následné využití.

Bez projektu to nepůjde

Mezi rozhodující parametry, které rozhodují o velikosti zásobníku a rozvodném systému se řadí hodnoty o spotřebě v závislosti na počtu osob v rozhodujícím období, zpravidla za jeden rok. Je na místě upozornit, že dešťová voda se smí používat pouze jako užitková, nikoliv k vaření a osobní hygieně. To v praxi znamená spotřebu na splachování toalety, praní a zalévání.
Pro výpočet dostatečné kapacity, která vystačí na uspokojení spotřeby je stejně důležité i množství dešťových srážek, sklon a plocha střechy, včetně typu krytiny. Jako nejvhodnější pro získávání dešťové vody se jeví střecha z pálených tašek, břidlice nebo kovových pásů, z nichž voda rychle stéká. V úvahu je třeba vzít i srážkové poměry v dané oblasti. Výpočet a projekt se nevyplatí podcenit. Poddimenzovaná kapacita zásobníku ke kýžené úspoře nepovede, stejně tak jako nevyužitá zásoba vody. V takovém případě je návratnost investice sporná.

Realizace má dvě fáze

Prvním předpokladem je sběr a filtrace dešťové vody a teprve následně přichází na řadu akumulace a vlastní využití “dešťových zásob”. Systémy pro využití dešťové vody se skládají z jímky, filtru na dešťovou vodu a čerpacího zařízení na dešťovou vodu. Tyto složky jsou dodávány jednotlivě nebo i jako ucelený systém. Zřejmě nejlepšího poměru objem/pořizovací náklady dosahují monolitické plastové nádrže. Jejich nákupní cena je sice vyšší, než je tomu u svařovaných, avšak odpadá betonáž, s ní související armování, bednění, doprava materiálu a související práce. Vlastní instalace je otázkou řádově hodin, nádrž po zasypání dokonce snese pojezd osobním autem. Potrubní systémy jsou potřeba dva – jeden na pitnou a druhý na dešťovou vodu, neboť voda se nesmí z hygienických důvodů míchat, což je zásadní pro rozvod pitné vody odebírané z vodovodní sítě.

Zahrada má“dešťovku“ nejraději

Nejlevnější zdroj vody pro zalévání zahrady je samotný déšť, ale pokud nenaprší v dostatečné míře bez zálivky se neobejdeme. Klasické jímky na srážkovou vodu (sudy, vany a otevřené nádrže) mají spoustu nevýhod. – napadá do nich listí, pyl a hmyz, což podporuje usazování kalu a mimoto se dno za chvíli hemží larvami komárů. Voda v uzavřeném plastovém zásobníku zůstane čistá, v krátké době se ohřeje na optimální teplotu, která rostlinám jen prospěje a manipulace s vodou je velmi pohodlná – otočíte kohoutkem a můžete zalévat konví nebo na ventil napojit hadici a kropit. Polyetylenové nadzemní zásobníky na dešťovou vodu, které jsou současně estetickým doplňkem zahrady, se vyrábí ve dvou variantách– samostatně stojící nebo „půlená“ varianta ke zdi, obě v různých velikostech a barevných provedeních.
Autor: Irena Forejtová
Foto firem Glynwed a Afriko

Publikováno: 20.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Naučte se quilling dekorace za papíru

Návod na výrobu quilling dekorací z papíru je jednoduchý a opravdu skvělý

Jak zachránit starou alej

Návštěva Ringhofferovy aleje s Václavem Větvičkou a povídání o udržování alejí podél cest

Pěstování petrklíčů

Pěstování petrklíčů

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?