Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Udržitelné světelné zdroje představují nákladově efektivní způsob snižování energie pro osvětlení místnosti. Udržitelná řešení totiž využívají sílu přírody pro ekologicky šetrné osvětlení. V tomto článku se dozvíte, jaká udržitelná osvětlení snižují nejen uhlíkovou stopu, ale i šetří vaši peněženku. Kromě toho také zjistíte, které z nich nabízí i další výhody v podobě účinnosti, dlouhé životnosti a estetické stránky.

Udržitelné světelné zdroje ovlivňují komfort bydlení i uhlíkovou stopu
Udržitelné světelné zdroje ovlivňují komfort bydlení i uhlíkovou stopu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Udržitelné světelné zdroje 

Udržitelné světelné zdroje si v posledních letech získaly významnou pozornost. Zatímco různé prvky přispívají k udržitelnému designu, přirozené osvětlení se stává klíčovou součástí. Proč tomu tak je? Je to především díky kombinaci výhod energetické účinnosti, pohody obyvatel a estetického vzhledu. Nejsou to však všechny důvody, proč se přirozené osvětlení stalo nedílnou součástí moderní udržitelné architektury.

Zvýšená energetická účinnost

Jedním z hlavních důvodů, proč je přirozené osvětlení stěžejní součástí udržitelné architektury, je jeho schopnost zlepšit energetickou účinnost. Strategickým začleněním přirozených zdrojů světla, jako jsou okna, střešní okna, francouzská okna, zimní zahrady nebo i balkonové dveře, mohou architekti snížit závislost na umělém osvětlení během dne. To minimalizuje spotřebu energie a sekundárně to snižuje také účty za energii. Podle výzkumu mohou udržitelné budovy s dostatkem přirozeného osvětlení snížit spotřebu energie za osvětlení až o 75 %. 

Být ekologický může být i o přirozeném světlu
Být ekologický může být i o přirozeném světlu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přirozené světlo pozitivně ovlivňuje i pohodu v interiéru 

Kromě energetické účinnosti přirozené osvětlení pozitivně ovlivňuje celkovou pohodu obyvatel. Vystavení přirozenému světlu je spojeno se zvýšenou produktivitou, lepší náladou i lepším zdravím. Přirozené světlo pozitivně stimuluje výkon studentů a u pracujících pak spokojenost s prací a nižší úroveň stresu. 

Přirozené světlo působí pozitivně
Přirozené světlo působí pozitivně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přirozené světlo jako vizuálně přitažlivý prvek 

Kromě funkčních výhod přirozené světlo dodává designu na estetičnosti. Velká okna, světlíky a jiné světelné prvky mohou proměnit prostor a vytvořit pocit otevřenosti a spojení s přírodou. Přirozené světlo je tak možné využít jako designový prvek, použít ho můžete i k zvýraznění konkrétní oblasti nebo jím můžete zvýraznit určité architektonické prvky a vytvořit dynamické vizuální efekty. Souhra mezi světlem a stíny může do vybudovaného prostředí přinést jedinečný charakter.

Přirozené osvětlené pomáhá vytvořit v prostoru domov
Přirozené osvětlené pomáhá vytvořit v prostoru domov (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přirozené světlo také zvětšuje prostor

Přirozené světlo vytváří iluzi většího prostoru. Dokáží to především velká okna, světlíky a vnitřní skleněné balustrády, které zaplavují vnitřní prostor denním světlem. Můžete tak tímto způsobem vytvořit velmi příjemné bydlení.

Dostatek přirozeného světla může opticky zvětšit prostor
Dostatek přirozeného světla může opticky zvětšit prostor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přirozené světlo je výhodné i pro životní prostředí

Tím, že se budovy budou méně spoléhat na umělé osvětlení, mohou výrazně snížit svou uhlíkovou stopu. Investice do řešení, kdy je ve větší míře zapojeno přirozené osvětlení, může pomoci v boji proti změně klimatu i při snaze o zelenější budoucnost. Přirozené osvětlení bude v rámci udržitelné architektury a designu nabývat na významu. Architekti a designéři ho proto musí upřednostňovat při hledání řešení optimálního osvětlení, aby prostory byly pohodlné, vizuálně přitažlivé a ekologické.

Přirozené světlo v neposlední řadě pak dokáže zvýšit hodnotu celé nemovitosti 

Víte, že obrovským rozhodujícím bodem pro hodnotu každé nemovitosti je množství přirozeného světla, které přichází dovnitř? Světlejší prostor totiž působí otevřeněji, lákavěji, je hřejivý a u dost lidí právě přirozené světlo ovlivňuje finální rozhodnutí pro výběr. 

Zdroj informací: specialistglass.co.uk, lightology.com,utilitiesone.com, danpal.com, National Library of Medicine

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Pořiďte si osvětlení do zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

I na zahradě potřebujeme večer vidět. Jakmile zapadne slunce, měli bychom mít připravené venkovní osvětlení. Vzhledem k cenám energií bychom měli uvažovat o nějakém úsporném zdroji, který ale bude dostatečně svítit.

Využití světlovodů při osvětlení interiéru

Víte, jaké jsou výhody světlovodů při osvětlení interiéru?

Jaká světla vybrat do obýváku, jídelny, nebo koupelny?

Jaká světla v domě či bytě zvolíte je důležitá volba, nepodceňte ji! Poradíme Vám.

Jak postavit osvětlený spirálový sloupek?

Postavte si spirálový sloupek jako designovou parádičku na zahradě

S výběrem svítidel do celého domu nám pomohli naši designeři, kteří navštívili studio ELKOV elektro

Vybrat vhodné osvětlení do celého domu a ještě jej designově sjednotit, není žádná legrace. Proto jsme se obrátili na naše designéry, kteří společně s technikem firmy ELKOV elektro vybrali v jejich showroomu vnitřní i venkovní svítidla. Řešili hlavně bar

Jak pěstovat cykas

Jak pěstovat cykas

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?