Které barvy v ložnici byste neměli používat?

Ty nejlepší barvy pro spaní umí navodit tu správnou atmosféru, která vám pomůže jak s usínáním, tak i s kvalitou spánku. Pokud však při jejich výběru sáhnete vedle, nezískáte tím ani klid, ani spokojený spánek, spíše naopak. Způsobit vám mohou nespavost, zdravotní problémy a u někoho možná i agresi. Víte, jaké barvy v ložnici vám mohou uškodit a které vám naopak prospějí? Vytvořili jsme pro vás jednoduchého průvodce barvami.

Nejlepší barvy pro spaní nám mohou pomoci s usínáním i dobrou náladou, ty špatné k depresi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejlepší barvy pro spaní nám mohou pomoci s usínáním i dobrou náladou, ty špatné k depresi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejlepší barvy pro spaní 

Nejlepší barvy pro spaní navozují pocit klidu, pohody a štěstí. Díky nim se v dané místnosti cítíte bezpečně a uvolněně. Mají pozitivní vliv nejen na samotný spánek, ale i na celkové zdraví člověka. 

K těm nejlepším barevným odstínům patří třeba béžová 

Je to proto, že jde o světlý, neutrální odstín, který je spojený s klidem a jednoduchostí. Navozuje pocit ticha. Ničím vás nerozptyluje. Skvěle se hodí k šalvějové. 

Světle růžová vás může překvapit 

Světle růžová nemusí být pro mnoho lidí vysněnou barvou do ložnice. Stojí však rozhodně za zvážení, protože zvláště její světlé odstíny jsou jemné a něžné. Taková růžová uklidňuje a je spojena se sladkou nevinností. Pokud tedy vedete hektický a stresující život, jemná růžová výmalba v ložnici může být pro vás to pravé. Bojíte se jí? Tak stěny vymalujte béžovou a do světle růžové povlečte jen své postele. 

Jednou z nejlepších kombinací je béžová s růžovou, zvlášť pokud si na celou růžovou ložnici netroufáte
Jednou z nejlepších kombinací je béžová s růžovou, zvlášť pokud si na celou růžovou ložnici netroufáte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelená vás propojí s přírodou 

Zelená symbolizuje přírodu, je výhodná pro duši i tělo. Podporuje v nás pocit klidu a pohody. V případě, že se rozhodnete pro výmalbu ložnice zelenou barvou, vyhněte se sytým odstínům. Doporučujeme však šalvějovou, která je jemnější a tlumenější, bude se vám v její přítomnosti lépe spát. Spánek v ložnici rovněž pozitivně ovlivní i pokojové rostliny. 

Vůbec ta nejlepší barva pro spánek 

Modrá barva podporuje pocit klidu a vyrovnanosti. Modrá je však také spojována s pocity důvěry, stability i spolehlivosti. Světle modré ložnice dávají pocit bezpečí, uvolňují a uklidňují. Je to vůbec ta nejlepší barva pro zdravý a klidný spánek. 

Špatné barvy, které do ložnice rozhodně nepatří 

Ložnice je naše útočiště. Je to místnost, v níž strávíme velkou část dne (tedy spíše noci). Barva stěn bývá obvykle to první, co ráno po probuzení spatříme. A stejně, jako existuje celá řada barev, které se do ložnice hodí a mají na nás pozitivní vliv, jsou tu i takové barevné odstíny, pro něž v ložnici není místo. Vůbec ty nejhorší jsou tmavé nebo syté barvy – třeba jako taková jasně žlutá. 

Jasně žlutá barva vás rozhodně neuspí

Čím více přitom sytou žlutou barvu zvolíte, tím v interiéru působí živěji a aktivněji. Žlutá je totiž spojena s prosluněným dnem a je ideální do místnosti, kde není během dne příliš mnoho světla. Nehodí se však ani trochu do ložnice (protože vzrušuje psychiku a zabraňuje snadnému usnutí).

Pokud jste si mysleli, že to s oranžovou bude lepší, jste na omylu 

Ani oranžová totiž v ložnici nepředstavuje žádné terno. Pravda, je neuvěřitelná, protože má ohromnou nabíjecí schopnost. Jenomže díky tomu v oranžové ložnici nebudete chtít spát, budete nabití energií. Oranžová je barva plná neklidu a vzrušení, a proto je obtížné v oranžové ložnici usnout. Navíc, když už v ní usnete, buďte si jisti, že to bude velmi neklidný spánek. Neodpočinete si. Pokud mermomocí chcete ve své ložnici oranžovou, vyberte si její tlumenější a světlejší odstíny, které jen tak decentně rozptýlíte po celé místnosti. 

Myslíte si, že problém se spánkem vyřeší černá? 

Ani náhodou. Vlastně to nedoporučujeme ani zkoušet, protože podle psychologie barev jsou černé stěny spojeny s celou řadou různých nepříjemných pocitů. Černá ložnice může v člověku vyvolat strach, hněv, smutek i myšlenky na smrt. Taková ložnice tedy rozhodně neuvolňuje a nerelaxuje. Aby působila uklidňujícím dojmem, je nutné s ní zacházet střídmě. 

V černé ložnici lidé mají pochmurné myšlenky, někdy dokonce myslí i na smrt
V černé ložnici lidé mají pochmurné myšlenky, někdy dokonce myslí i na smrt (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tmavě hnědá ložnice vám rozhodně dlouhé spaní nepřinese 

Je zajímavé, že světle hnědé odstíny spánku prospívají, zatímco tmavě hnědé ložnice mají negativní vliv na lidskou psychiku. Dlouhodobější pobyt v takové ložnici může dokonce způsobit, že lidé mohou pociťovat dokonce i depresi. Pokud pak tito lidé trpí depresí, může jim to jejich stav ještě zhoršit. Mohou cítit úzkosti i pocit izolace, což vede k neklidnému a špatnému spánku. 

Vážně chcete, aby byla vaše ložnice červená? 

Červená je jednou z nejvíce energetických barev v celém barevném spektru. Nejenže vyjadřuje lásku, ale také i válku, nebezpečí a moc. Je to tak silný barevný odstín, že může vyvolat dokonce i agresi a hněv. Protože je tak intenzivní, do ložnice se rozhodně nehodí. A nepomůže ani to, když ložnici vymalujete světle vínovou barvou. Taková ložnice působí těžce a dusivě. 

Vůbec tou nejhorší barvou do ložnice je tmavě fialová 

Tato kontroverzní barva je ve skutečnosti vhodná do interiéru pouze pro lidi se stabilní psychikou. Samo o sobě je fialová poměrně složitá, protože jde o spojení červené barvy (plné energie) s modrou (která zase uklidňuje). Fialová sice podněcuje kreativitu, ale spaní ve fialové ložnici je poměrně nebezpečné. Podporuje totiž živé sny a mnohdy může i za noční můry. Místo, abyste se ráno probudili plní sil, budete se cítit spíše vyždímaní. 

Zdroje informací: casper.com; minimalism.one; rd.com 

 {"type":"recombee_video"}

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Vyrobte si praktický stoleček ze staré lampy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu stolečku z lampy.

Jak si doma vytvořit vertikální zahradu

Jak si doma vytvořit vertikální zahradu na stěnu poradí Pepa Libický

Ze dvou starých chlebníků vyrobíme stoleček

Jak využít staré chlebníky? Udělejte z nich jednoduše nový stylový stoleček.

Boudopelech

Jak vyrobit boudoplech pro psa?

Přírodní čističky vzduchu ve formě pokojovek

Pokojové rostliny umí dokonale čistit ovzduší dokonce i od chemikálií obsažených v nábytku a elektrosmogu.

Vhodný výběr lůžkovin

Vhodný výběr lůžkovin

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?