Víte, podle čeho vybrat jídelní soupravu a co by měla obsahovat?

Jídelní souprava by neměla chybět v žádné domácnosti. Jde o základní vybavení každé kuchyně. Jídelní soupravy mají velmi důležitou roli. Není také žádným tajemstvím, že jde o jeden z nejdůležitějších prvků, když doma pořádáte oslavy. I proto byste měli mít ve své domácnosti minimálně dvě takové soupravy, jednu pro každodenní užívání a jednu pro slavnostní příležitosti. Není však jídelní souprava jako jídelní souprava. Víte, jak si vybrat tu správnou? Poradíme vám.

Jídelní souprava by neměla chybět v žádné domácnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jídelní souprava by neměla chybět v žádné domácnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jídelní souprava udělá vaše jídlo ještě chutnějším

Jídelní souprava stojí za tajemstvím chutného jídla, jíme totiž i očima. Důležité je proto nejen to, jak jídlo uvaříme a naservírujeme, ale i to, na jaké talíře je položíme. I jednoduché jídlo za pár korun na pěkném talíři bude vypadat nejen honosněji, ale i mnohem chutněji. Nepodceňujte proto důležitost výběru jídelní soupravy. Někomu vystačí jídelní souprava na celý život, ale většina domácností ji potřebuje jednou za čas vyměnit. Výměnu nádobí rozhodně neodkládejte, nepěkné a staré talíře vyřaďte i přesto, když ještě docela dobře slouží. 

Jak ale vybrat tu správnou jídelní soupravu? 

Ve své podstatě neexistuje žádný špatný a správný způsob výběru jídelní soupravy. Ať už potřebujete soupravu na každý den nebo na sváteční okamžiky, ideální je vždy nejen praktická, ale i krásná na pohled. Nutno také říct, že byste při jejím výběru měli myslet, zda vám jídelní souprava bude sloužit každý den, či jen na oslavách nebo třeba o Vánocích. Víte, jaký typ jídla na ní budete servírovat? Svou roli při výběru hraje i osobnost. 

Jaká je nejlepší jídelní souprava pro každodenní použití? 

Při výběru sady pro každodenní použití byste se měli zaměřit především na to, aby byla praktická a také i odolná. Vaše každodenní souprava jídelního nádobí bude totiž pravděpodobně vystavena častému používání, třískání, prasklinám i rizikům rozbití. Jídelní souprava by proto měla být jednodušší s čistými liniemi, levnější, nadčasová, která se hned neokouká a nebude vás tolik mrzet, když se rozbije. Je nutné prostě počítat s tím, že se čas od času pořídí nová souprava. Dovolit si proto v tomto případě proto  můžete i odvážnější barvy a vzory. 

Jinak vypadá jídelní souprava pro každodenní používání a jinak pro slavnostní okamžiky
Jinak vypadá jídelní souprava pro každodenní používání a jinak pro slavnostní okamžiky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jídelní souprava pro výjimečné okamžiky 

Sváteční jídelní souprava by vám měla vydržet po dlouhá léta (užívat ji mohou i další generace). Jak by ale taková jídelní sada měla vypadat? V prvé řadě by mělo jít o kvalitní porcelánové nádobí, které něco vydrží. Vsaďte u něj na jednodušší a nadčasový design, který vás neomrzí. Tyto sady obvykle obsahují mimo jiné i omáčník a mísu na polévku. Mějte na paměti, že servis na sváteční hostinu bude vypadat jinak než vánoční jídelní souprava. 

Výběr jídelní soupravy podle toho, z čeho je vyrobena

  • Keramické nádobí je vyrobeno z pórovitějšího materiálu, který není příliš odolný vůči tepelným šokům, a proto vyžaduje šetrné zacházení, aby u něj nedošlo k odloupnutí glazury. Nejde proto zrovna o ideální nádobí pro každodenní používání.  
  • Porcelánové nádobí se vyznačuje vysokou pevností a nízkou pórovitostí. Díky tomu nenasává barvy ani pachy z potravin, dobře odolává teplotním šokům. Jde o skvělý materiál, který vydrží i několik generací. 
  • Skleněné nádobí se snadno udržuje, nenasává pachy, chutě, ani barvy. je však velmi křehké.  
  • Nádobí z kameniny je velmi odolné vůči mechanickému poškození, lze ho mýt v myčce na nádobí a používat v mikrovlnné troubě. Je proto naprosto ideální pro každodenní používání.  
  • Plastové nádobí se hlavně používá na dětské a cestovní nádobí kvůli své vysoké odolnosti. Kvalitní plast by měl mít certifikát o nezávadnosti, před nákupem si proto zkontrolujte také možnost mytí v myčce a ohřevu v mikrovlnce. 
  • S bambusovým nádobím se setkáváme především u dětských jídelních souprav, je 100% zdravotně nezávadné, ekologické, nehodí se ale do mikrovlnky. 
  • Silikonové nádobí je ideální pro malé strávníky. Toto nádobí je lehké, nerozbitné a dá se umýt také v myčce. 
Vánoční jídelní souprava vypadá zcela odlišně
Vánoční jídelní souprava vypadá zcela odlišně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Soupravu vybírejte podle počtu kusů, které obsahuje

Při výběru jídelního nádobí se zajímejte i o to, kolik a jaké druhy sada obsahuje. Pro každodenní používání 2 osobami postačí sada o 12 kusech, čtyřčlenná rodina by pak měla sáhnout po soupravě o 18 kusech nádobí. Samozřejmě, že větší počet kusů je vždy výhodou. Oceníte to ve chvílích, když k vám přijde návštěva, nebo když se nějaký kus rozbije. V případě slavnostní jídelní soupravy zvolte vždy větší sadu. Ty největší mohou mít dokonce i 62 kusů. Pokud nenajdete dostatečně početnou soupravu, můžete složit hned několik souprav k sobě nebo se zaměřte na takové, k nimž lze dokupovat jednotlivé kusy nádobí zvlášť. 

Co by taková sada nádobí měla obsahovat? 

Některé jídelní sady se skládají pouze z velkých plytkých talířů, hlubokých talířů a dezertních talířů. Tato základní sada pak může být rozšířena o kompotové misky, polévkovou mísu, omáčník, cukřenku, slánku a pepřenku, hrnky, šálky s podšálky, sklenice, misky na cereálie nebo podnosy. Některé sady pak mohou být dokonce rozšířeny i o čajové nebo kávové soupravy. Je potom tedy na vás, abyste zvážili, co ve skutečnosti uplatníte. 

Zdroj informací: kopintableware.com; tablematters.org; wheelandbarrow.com.au 

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba prostředku na mytí nádobí do myčky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyrobte si domácí ekologický prostředek na mytí nádobí do myčky

Vyrobte si domácí prostředek na mytí nádobí

Návod na výrobu domácího prostředku na mytí nádobí v bio kvalitě

Speciál - předání výhry

Předání výhry výherci jarní soutěže

Postavte si jídelní stůl INTARZIE

Jídelní stůl INTARZIE

Jak vyrobit mobilní miniskalku

Pan Pilný vyrábí velmi hezkou mobilní skalku, kterou nám představí a poví, jaké rostliny používá.

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?