Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Udržitelná svítidla mají hlubší smysl. Nejde pouze o kvalitní design, ale rovněž i o řadu dalších faktorů. Udržitelná světla jsou naší budoucností. Chcete vědět, proč si je pořizovat a na co se zaměřit? Povíme vám to.

Udržitelná svítidla mají mnohem hlubší význam
Udržitelná svítidla mají mnohem hlubší význam (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Udržitelná svítidla 

Udržitelná svítidla jsou taková, která jsou navržena jako energeticky účinné světelné zdroje. Energeticky úsporné osvětlení není ale jen o nalezení toho nejlepšího světla pro žárovku s nejmenším příkonem nebo s tou nejdelší životností. Jde rovněž o správné dimenzování světla podle potřeb místa a úkonů, které se budou provádět.

Udržitelnost svítidel je navíc dána různými aspekty. Výrobci proto musí dávat pozor na mnoho složek, které jsou prospěšné životnímu prostředí – od použití energeticky úsporné technologie LED přes použití obnovitelných surovin až po použití recyklovatelného obalového materiálu. Důležitým faktorem jsou také krátké přepravní cesty a možnost oprav pro prodloužení životnosti. Obecně platí, že udržitelná svítidla jsou bezproblémová a nákladově efektivní. Vyžadují méně údržby a mají delší životnost. 

Udržitelnost světel není pouze o svícení

Také použití pohybových senzorů může být dobrý způsob, jak nechat světla vypnutá, když jich není potřeba. Prodlužuje se tím mimo jiné i jejich životnost. Skvělé jsou rovněž i časovače, jež je možné nastavit tak, aby se vypínaly v případě potřeby. 

Jaké jsou ty nejudržitelnější zdroje osvětlení? 

Nejudržitelnějším zdrojem osvětlení je bezesporu denní světlo, další jsou pak solární lampy, které sbírají denní světlo a osvětlení, které je řízené okupačními senzory. Kromě této technologie existují i světelné diody, které je možno použít k drastickému snížení energetické náročnosti. 

Při výběru světel dbejte na to, zda jsou udržitelná
Při výběru světel dbejte na to, zda jsou udržitelná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

LED osvětlení 

Udržitelným osvětlením jsou solární svítidla a LED žárovky. Pokud tedy hledáte nějaké úsporné a udržitelné řešení, LED osvětlení jím rozhodně je. Věděli jste, že osvětlení celosvětově spotřebuje přibližně 12 % veškeré elektřiny? Rychlý přechod na LED osvětlení je proto podle Mezinárodní energetické asociace (IEA) klíčovým milníkem k dosažení čistých nulových emisí do roku 2050.

Solární svítidla jsou však ještě udržitelnější

Solární světla přeměňují energii ze slunce, které je obnovitelným zdrojem energie. Kabelová světla spotřebovávají značné množství elektřiny – to přispívá k znečišťování ovzduší, změně klimatu a k dalším problémům životního prostředí. Když se rozhodnete pro přírodní zdroje, snížíte tím svou uhlíkovou stopu a pomůžete atmosféře. Integrovaná solární světla jsou všestranná. Hodí se tam, kde potřebujete něco osvětlit – třeba terasu, venkovní posezení, přístupovou cestu, ale i parkoviště, náměstí... vlastně cokoliv. Takové osvětlení je spolehlivé. Svítidla jsou k dispozici jak pro komerční, tak i pro soukromé prostory.

Nejudržitelnější světla jsou ta solární
Nejudržitelnější světla jsou ta solární (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Udržitelnost světla však neurčuje jen žárovka 

Udržitelné světlo však není jen o žárovkách. Klíčem k tomu, jak mít doma ekologické lampy, je komplexní přístup. Kromě vhodných žárovek si při hledání vhodného vybavení proto vybírejte lampy vyrobené z přírodních materiálů, případně z recyklovaných nebo znovupoužitých materiálů. Mezi takové vhodné recyklované a recyklovatelné materiály patří kov, sklo, plsť, látka, dřevo a recyklovaný plast. 

Zdroj informací: signify.com, inductionlightingfixtures.com, ekohunters.com 

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování rostlin pod umělým osvětlením

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rady, jak lze pěstovat celoročně rosliny v bytech, díky umělému osvětlení.

Využití světlovodů při osvětlení interiéru

Víte, jaké jsou výhody světlovodů při osvětlení interiéru?

Pořiďte si osvětlení do zahrady

I na zahradě potřebujeme večer vidět. Jakmile zapadne slunce, měli bychom mít připravené venkovní osvětlení. Vzhledem k cenám energií bychom měli uvažovat o nějakém úsporném zdroji, který ale bude dostatečně svítit.

Jak postavit osvětlený spirálový sloupek?

Postavte si spirálový sloupek jako designovou parádičku na zahradě

Návštěva na Konopišti a jak vybrat správné osvětlení

Povídání o tuřivce ve skleníku pro tropické rostliny na zámku Konopiště a jaké osvětlení je pro dům a byt nejvhodnější

Výroba závěsného svícínku

Video návod na výrobu stínidla lampičky.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?