Zahrádka pro radost

Krásná zahrádka, nenáročná na údržbu. Zdá se vám to jako nesplnitelný sen? Máte malou zahrádku a připadáte si, že je s ní spíše více práce než užitku? Tak právě pro vás je tento příspěvek. Pojďte společně s námi odkrývat odpovědi na otázku, jak se při práci na zahradě nenadřít, ale přitom, aby to na vaší zahrádce nebylo vidět, ba právě naopak.

okrasná zahrada u domu fotogalerie
okrasná zahrada u domu fotogalerie (Zdroj: archiv redakce)

{Zbavte se trávníků i záhonů}

Vzhledem k tomu, že každá zahrádka vyžaduje individuální přístup, snažila jsem se najít takové nápady, které jsou aplikovatelné pro každou zahrádku. Každý z nich je krokem k tomu, jak si práci na zahrádce ulehčit, ale přitom z ní mít větší radost.

Základem každé zahrádky je bezpochyby trávník. Vzpomínáte, co se nás už nazlobil? Jak se v něm drží plevel a jak dokáže vyrůst za tři týdny dovolené, když je teplo a vytrvale prší? Rada první tedy zní: Zbavte se trávníku.

Trávník nahradíme působivou vydlážděnou plochou, kde si můžeme vyhrát, aby celistvá plocha nepůsobila nudně a šedě, s různě vyskládanými obrazci a ornamenty. Vyhneme se tak pravidelnému sekání, pletí, hnojení a zalévání i případného odstraňování trávy z míst, kde ji považujeme za nežádoucí, jako jsou např. cestičky a obrubníky. A pokud jsme si jisti, že nám zelený koberec bude opravdu chybět, nic nám přeci nebrání, abychom vynechali několik dlaždic a jejich místo osázeli polštářkovými druhy rostlin.

Vhodné jsou např. trávnička, chrustaveček, úrazník, případně drobné jarní cibuloviny, ale i alpinky, rozchodník, nízké zvonky, netřesky a celá řada dalších. Případně můžeme některé dlaždice udělat, tzv. trávníkové, jednoduše tak, že do vynechaného prostoru zasadíme drn z původního trávníku. Abychom zabránili případnému poškozování dlažby či nežádoucímu se rozrůstání rostlin pěstovaných uvnitř dlažby, můžeme je také tam, kde je to možné, pěstovat v květináči. Do mezery v dlažbě prostě zapustíme větší květináč, do kterého rostlinu vysadíme. V každém případě je třeba počítat s tím, že rostliny budou v dlažbě vystaveny většímu horku a suchu než bývá běžné, a proto buď vysazovat suchomilné druhy, nebo rostlinkám občas dopřát zálivku.

Dalším prvkem, který v zahradě nesmí chybět, jsou květiny. Ty dodávají zelenému koutu barvu a vůni a značnou měrou se podílí na celkové atmosféře zahrady. Jak se ale zbavit všudypřítomného plevele a usměrňování agresivnějších druhů rostlin v klasických květinových záhonech? Rada druhá zní: Osázejte květináče.

Několik rozkvetlých osázených květináčů seskupených do skupiny vypadá opravdu úžasně. Další výhodou je, že samostatně vysázené druhy nic neomezuje a neutiskuje, případný plevel lze snáze odstranit. Navíc je květináč, jako nádoba, velmi dekorativní a umožňuje nám si v zahradě opravdu vyhrát. Další výhodou je, že pokud vám např. na jaře odkvetou cibuloviny, můžete nádobu znovu osázet jinými květinami kvetoucími na podzim. Při pěstování rostlin v květináčích je třeba pouze pamatovat na jejich pravidelné hnojení a zálivku. Pokud máme několik květináčů ve skupině, rostliny si navzájem vytvoří vlhčí mikroklima a nejsou na zálivku tak náročné jako solitéry. (Vodu, kterou každá z nich postupně odpařuje z listů, ostatní zachycují.) Na druhé straně bývají zase náchylnější na napadení škůdci. V květináči lze pěstovat prakticky cokoliv, nemusíme se bránit ani pěstování stromků či popínavých rostlin, kterou mohou oživit nevýrazné zdi domu nebo pergolu s posezením.
Pouze jedno upozornění k samotnému sázení: plné květináče jsou těžké na přenášení, proto je nejprve umístíme na místo a až potom osázíme.

Ať už jste se rozhodli pěstovat květiny v nádobách nebo nedáte dopustit na klasické květinové záhony, máme pro vás třetí radu. A ta zní: Pěstujte ty správné rostliny. Jen tak budete mít z vaší zahrádky opravdu radost.

Zahrady a terasy – insipirativní fotogalerie

Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost

Využijte nenáročné kvetoucí trvalky, kochejte se jejich barevnou a tvarovou proměnlivostí. Vybírejte spíše druhy s dlouhou dobou květu, nenáročné na péči, které v našich teplotních podmínkách snadno přezimují a které vám nenadělají s uchováváním přes zimu mnoho starostí. Vhodné jsou např. komule, hortenzie, mochnovec, plamének, řebříček, kamzičník, kopretiny, pivoňky i mnoho dalších. Záleží pouze na vašem vkusu. Nevyhýbejte se ani pěstování letniček, z nichž se celá řada sama z roku na rok šíří samovýsevem. Ozkoušenými druhy jsou měsíček, afrikány, hledíky, macešky, z nižších pak šrucha a kosmatec. Pro samovýsev pouze ponecháme po odkvětu semena letniček dozrát a vysypat se na záhon, kde přezimují a napřesrok opět vyklíčí. Tak budeme mít bez práce i další rok krásně rozkvetlý záhon. (Musíme dát pouze pozor na ptáky, aby nám semena ze záhonu nevybrali.)

V nádobách můžeme velice snadno pěstovat nejrůznější aromatické byliny a bylinky. K nejznámějším patří rozmarýna, šalvěj, máta peprná, oregano, levandule a další. Dočkáme se ale i plodů měsíčních jahod. Některé bylinky jsou náročnější na přezimování, ale úplně postačí, pokud je přeneseme s celou nádobou do místnosti, kde při pokojové teplotě zimu běžně přečkají. Ideální rostlinou, kterou můžeme velice snadno pěstovat v nádobě a která má několika stranné využití, je lichořeřišnice. Její pestrobarevné květy nám zkrášlí zahradu a její výhonky a mladé listy můžeme použít i v kuchyni, do salátů.

Pokud si chcete na zahrádce vytvořit na malém prostoru bohatý květinový záhon, Zkuste si vyhrát s různými druhy rostlin s různou výškou. Abychom získali opravdu pestrou paletu barev, tvarů a vůní, měli bychom květiny volit tak, aby nám na záhoně kvetlo vždy několik druhů najednou. Jako malou inspiraci na závěr můžete pro příští rok zkusit vysázet následující kombinaci rostlin. Na okraj záhonu vysázíme nízké aksamitníky a sporýše, do druhé řady pak kopretiny, krásenky, šalvěj, měsíčky a krásnoočko. Atraktivní pozadí pak dotvářejí titonie a drobnokvěté slunečnice.

Publikováno: 30.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se správně starat o asparágus

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na správné postarání se o asparágus

Pěstování květin na terase

Které květiny lze pěstovat na terase?

Víte, jak pěstovat borůvky v kombinaci s okrasnými rostlinami?

Jak pěstovat borůvky v kombinaci s okrasnými rostlinami

Zimní rychlení cibulovin

Zimní rychlení cibulovin

I na balkonu nebo terase můžete mít trvalkový záhon

Trvalkový záhon na balkóně? Proč ne? K jeho založení se vám bude hodit větší pěstební nádoba a správná skladba rostlin.

Léčivé květy rostliny spilant

Léčivé květy rostliny spilant

ČTĚTE DÁLE

Na terase využijete univerzální venkovní nábytek
Na terase využijete univerzální venkovní nábytek

Zahrada

Patříte mezi ty, kteří se navzdory letnímu počasí stále ještě nerozhodli, jaký typ venkovního nábytku na terasu si pořídit? Máme pro vás malou inspiraci.

Nebojte se zakomponovat mramor do svého interiéru
Nebojte se zakomponovat mramor do svého interiéru

Zahrada

Mramor je od pradávna spojený s nadčasovostí, kvalitou a luxusem. V moderním interiéru je mramor opět v módě. Pojďme se inspirovat, jak mramor používat.

Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?
Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?

Zahrada

Pokud máme zahradní jezírko, péče o něj nikdy nekončí. V zimě je potřeba dodat pod hladinu kyslík, v létě pak řešit problém s přemnoženými řasami.

Vyrobte si sáčky na sušené bylinky do zásoby
Vyrobte si sáčky na sušené bylinky do zásoby

Zahrada

Uchovávat bylinky v igelitovém pytlíku není to pravé. A skladovat množství různých sklenic a dóz také ne. Vyrobila jsem proto sáčky na sušené bylinky.

Minimalisticky zařízenému domu vládne bílá
Minimalisticky zařízenému domu vládne bílá

Zahrada

Mladý manželský pár si oblíbil minimalismus, na němž oceňují především jeho nadčasovost a čistotu linií. Zvolenou koncepci potrhuje všudypřítomná bílá barva.

Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše
Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše

Zahrada

Vertikální pěstování se stává čím dál populárnějším způsobem, jak efektivně využívat omezený prostor ve městech pro pěstování rostlin.

Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu
Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu

Zahrada

Správné uskladnění ovoce a zeleniny je klíčové pro zachování jejich čerstvosti, chuti a nutričních hodnot. Každý druh má specifické požadavky na skladování.

Zimní zahrada a slunná terasa v jednom. Majitelé jsou nadšeni!
Zimní zahrada a slunná terasa v jednom. Majitelé jsou nadšeni!

Zahrada

Zimní zahrada nabízí možnost prodloužit si léto a pobyt venku, umožňuje kochat se pohledem na zahradu i za nevlídného počasí nebo při nízkých teplotách.

Léto patří i do interiéru. Víte, jak na to?
Léto patří i do interiéru. Víte, jak na to?

Zahrada

Barvy se v přírodě mění v závislosti na ročním období. A teď přichází léto, které je plné zářivých barev, slunečních paprsků a teplých modročerných nocí. Interiéry pod taktovkou letních dní by měly být módní, sexy a svěží. Uvidíte, že každý kus nábytku, každá dekorace zvolená v tomto duchu dodá vašemu domovu nový šmrnc.

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.