Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Robotický vysavač představuje jakousi revoluci v úklidu. Již žádné koště, hadr, či obyčejný vysavač. Ať už pečujeme o plovoucí podlahu, linoleum či koberec, můžeme použít právě tento výdobytek moderní doby. Jak se však vyznat v džungli robotických pomocníků? Poradíme vám, jaké parametry jsou při koupi vysavače důležité.

Robotický vysavač vysává za nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Robotický vysavač vysává za nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč chtít robotický vysavač

Vysavač je nedílnou součástí každé domácnosti. Jakmile se nám však pomocník rozbije, jsme postaveni před otázku, jaký vysavač bude pro nás nejvhodnější. Vybírat můžeme mezi vysavačem klasickým, tyčovým či robotickým vysavačem. Právě v tuto chvíli bychom měli zpozornět a vzít v úvahu, co od tohoto pomocníka očekáváme a co musíme zohlednit.

Nespornou výhodou robotického vysavače je jeho samostatný chod. Absolutně nevyžaduje naši přítomnost. Dokáže si poradit s čistotou na tvrdých, rovných podlahách a některé modely nezaskočí ani přechod z jedné místnosti do druhé, nebo dokonce na koberec. Jestliže doma uklízíme pravidelně, zbaví nás tento pomocník nejen prachu, ale i vlasů či chlupů od našich mazlíčků. Dostane se dokonce i do špatně přístupných míst. Domácnosti, kde se po podlaze neustále prohání malé děti nebo čtyřnozí miláčci, tento vysavač jistě ocení.

Robotický vysavač s přehledem odstraní i zvířecí chlupy
Robotický vysavač s přehledem odstraní i zvířecí chlupy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Každý robotický vysavač disponuje parametry, podle kterých si jej vybíráme. Kromě samostatného chodu vysavače určitě oceníme, že tento pomocník se dokáže starat o pořádek v domácnosti průběžně, naprosto sám, a to i v době, kdy nemáme na vysávání čas. Nižší modely se naprosto bezpečně dokážou dostat pod nábytek či sedací soupravu. Mají jednoduché ovládání, vyčistí plovoucí podlahu, linoleum i koberec, díky senzorům zmapují místnost a dokážou se vyhýbat překážkám. Některé vysavače jsou dokonce vybaveny funkcí mopování.

Právě účel, pro který robotický vysavač potřebujeme, je přesně ten parametr, jenž je pro jeho výběr zásadní. Některé modely jsou dobré pouze pro vysávání tvrdých podlah. Při vysávání využívají rotační kartáče, které dokážou sebrat nečistoty i v blízkosti stěn nebo nábytku. Můžeme si však vybrat vysavač, kterému nedělá problém přechod z plovoucí podlahy na koberec, kdy si vysavač sám dokáže přizpůsobit sací výkon typu vysávaného povrchu.

V tomto případě však musíme vzít v úvahu, jak dlouhý vlas má náš koberec. Některé vysavače jsou totiž určeny pouze pro koberce s nízkým vlasem. Robotické vysavače se prodávají v určité výbavě. Levnější varianty jsou většinou vhodné pro vysávání tvrdých podlah. Dražší modely s větší výbavou pak můžeme používat na čištění koberců, odstraňování chlupů našich mazlíčků, nebo dokonce i mopování povrchu.

Některým vysavačům nečiní problém přechod z plovoucí podlahy na koberec
Některým vysavačům nečiní problém přechod z plovoucí podlahy na koberec (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Robotické vysavače jsou vybaveny technologiemi, díky kterým se dokážou pohybovat po místnosti. Vzhledem k tomu, že se tyto vysavače prodávají v různých cenových relacích, nemůžeme mít na levnější modely přehnané nároky. Většinou se po místnosti pohybují spíše jakoby chaoticky. Dražší modely vybavené laserovou či kamerovou navigací, nebo dokonce kombinací obojího, před začátkem vysávání perfektně zmapují okolní prostor a následně si dokáže vysavač sám stanovit ideální trasu vysávání. Jestliže se nám vysavač s navigací během práce vybije, vrátí se do dokovací stanice a ihned po svém nabití se vrátí na místo, kde se svou prací skončil.

Jaké parametry robotického vysavače nás zajímají?

Při výběru robotického vysavače hledíme na baterii a čas provozu vysavače, který dokáže pracovat na jedno své nabití. Vzhledem k tomu, že jsou tito pomocníci bezdrátoví, je jejich nezbytnou součástí vestavěný akumulátor. Starší modely využívaly Ni-MH akumulátor, který však v důsledku nepravidelného napájení ztrácel na své celkové kapacitě. Vhodnější volbou jsou spíše Li-ion akumulátory, které takový problém nemají. Čas provozu se u jednotlivých vysavačů také celkem liší. Rozptyl se pohybuje v rozmezí od 70 minut až do 300 minut provozu. Při výběru vysavače tedy musíme zohlednit, jak velkou plochu bude nový pomocník obhospodařovat. Čím větší plochu dáme vysavači na úklid, tím delší čas by měl vydržet v provozu.

Při výběru robotického vysavače hledíme i na jeho výkon, příkon a spotřebu. Vzhledem k tomu, že mají tyto vysavače úplně jinou konstrukci, nemůže se jejich sací výkon klasickým vysavačům vyrovnat. Hodnoty jsou výrazně nižší, pohybují se v rozmezí 10–40W. I příkon se vyjadřuje ve wattech. Jedná se elektrickou energii, kterou robotický vysavač spotřebovává při svém provozu. Čím vyšší je tato hodnota, tím více elektrické energie vysavač při provozu spotřebovává.

Jestliže se zaměřujeme na hlučnost, máme tu hned další pozitivum. Robotické vysavače mají obecně nižší hlučnost než jejich klasičtí vrstevníci. Ve chvíli, kdy tedy bude vysavač vykonávat svou práci, můžeme se nerušeně koukat třeba i na televizi. Nejtišší vysavače mají hlučnost nižší než 61 dB, a naopak ty nejhlasitější se pohybují pouze kolem hodnoty 70 dB.

Dalším parametrem, který stojí za povšimnutí, je druh filtru, kterým je robotický vysavač vybaven. Kvalitní HEPA filtry zachycují jemné prachové částice, alergeny, pyly i roztoče a čistí tak vzduch, který jde z vysavače do okolního prostoru. Při koupi je však dobré se informovat, jak často musíme tento filtr měnit a kde jej můžeme zakoupit.

Každý robotický vysavač disponuje nádobou na prach, případně i na vodu, pokud máme vysavač spojený s možností vytírání. Jejich kapacita se pohybuje v rozmezí od 0,3 l do 0,7 l.

Nádoba na prach není příliš velká
Nádoba na prach není příliš velká (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud máme vybavení domácnosti na nožkách, určitě oceníme menší výšku robotického vysavače. S přehledem se pak dostane např. pod sedačku a vysaje tam veškerý prach. Samotný vysavač má tvar kruhu o průměru 23 cm–40 cm, přičemž platí, že čím větší průměr vysavače máme, tím větší plochu dokáže uklidit na jeden záběr. Jejich hmotnost se pohybuje nejčastěji mezi 2,5 kg do 4 kg.

Robotické vysavače likvidují nepořádek pomocí kartáčů. Nejčastěji se používají kartáče štětinové, které velmi dobře zachycují veškeré vlasy a chlupy. Setkat se však můžeme i s gumovými kartáči, jež dokážou z tvrdých podlah perfektně odstranit veškeré pevné nečistoty. Vysavače nedisponují pouze hlavním podélným kartáčem. Ve spodní části vysavače nalezneme i postranní rotující kartáčky, díky kterým se zbavíme nečistot u stěny nebo i nábytku.

Štětinové kartáče perfektně odstraní prach, vlasy i chlupy
Štětinové kartáče perfektně odstraní prach, vlasy i chlupy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Funkce robotického vysavače, které stojí za zmínku

Kromě funkcí, které si při výběru robotického vysavače běžně hlídáme, stojí za zmínku další možnosti, jež mohou náš výběr usnadnit. Některé vysavače jsou totiž navíc vybaveny např. dálkovým ovladačem, UV lampou, jež dokáže čištěný povrch navíc i dezinfikovat, Wi-Fi sítí nebo i bezdotykovým rozpoznáním překážek či detekcí schodů.

Skvělou funkcí je také časovač, který okáže nastavit přesnou dobu, kdy začne náš pomocník pracovat. I automatické dobíjení stojí za zmínku. Ve chvíli, kdy přístroj zaznamená nízký stav baterie, dokáže se automaticky vrátit do dobíjecího doku. Po dobití se následně vrátí na místo, kde byl úklid přerušen.

Zdroj informací: insmart.cz, www.datart.cz, www.mujdum.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Správný výběr robotického vysavače

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Správný výběr robotického vysavače

Repase starých baterií

Čím větší baterie je, tím má větší výkon, přesto zákazníci požadují od svých výrobců co nejmenší velikost baterie.

Jak správně na předvánoční úklid domácnosti

Děláte také předvánoční úklid domácnosti? Ukážeme jak při něm správně postupovat.

Možnosti čištění podlah

Víte, jakým způsobem můžete vyčistit různé povrchy vašich podlah?

Jak na robotické čištění oken

Znáte robota na čištění oken a skleněných ploch?

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.