Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

V domácnostech se stále častěji můžete setkat s různými druhy spotřebičů, jejichž úkolem je ušetřit čas i práci. V současné uspěchané době přichází vhod inteligentní domácnost založená na moderních technologiích využívajících různé aplikace. Součástí jsou moderní chytré spotřebiče, které se stále častěji objevují i v našich domácnostech a usnadňují nám život.

Moderní chytré spotřebiče jsou součástí systému inteligentní  domácnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní chytré spotřebiče jsou součástí systému inteligentní domácnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderní chytré spotřebiče

Chytrá domácnost vám pomáhá se pomocí mobilní aplikace spojit s domácností na dálku. Moderní chytré spotřebiče stačí naprogramovat a ony za vás v určenou dobu vykonají činnost, ke které jsou určeny. Inteligentní spotřebiče, které s vámi komunikují na dálku, už dávno nejsou jen hrdiny sci-fi filmů.

Chytrá domácnost reaguje na potřeby jejích obyvatel. Zvyšuje pohodlí a usnadňuje život, ale i zpříjemňuje relaxaci nebo zábavu. Rovněž zvyšuje vaši bezpečnost, dokáže i snížit náklady na provoz, snižuje spotřebu energií, tím i emisí. Spotřebiče zpravidla fungují přes jednotný systém a díky internetovému připojení. Jejich ovládaní se provádí před mobilní telefon a přes počáteční správné nastavení fungují velmi dlouho.

Moderní chytré spotřebiče mají výhody

Moderní chytré spotřebiče, které jsou součástí chytré domácnosti, pracují a starají se o vás. K fungování takové domácnosti je nutné internetové připojení přes Wi-Fi, které je stabilní, rychlé a zabezpečené. Další nedílnou součástí je chytrý telefon, do kterého lze stáhnout aplikace od vybraného dodavatele, a v neposlední řadě i chytrý produkt od některého z dodavatelů. Chytrá domácnost v sobě integruje všechny chytré moderní spotřebiče a přístroje: pračku, sušičku, myčku, sporák, troubu, kávovar, robotický vysavač nebo mop, osvětlení, termostaty, kotel a topná tělesa, bezpečnostní kamery a zámky, smart zásuvky, různé senzory, domácí meteostanice, televize, rádia, hi-fi soustavy a další vybavení.

Chytrá domácnost zajišťuje běžný provoz, zabezpečuje dům nebo byt, vytápí, chladí nebo větrá, svítí nebo reguluje světlo, využívá chytré spotřebiče, zapojuje hlasové asistenty a samozřejmě šetří energii. Při přechodu na chytrou domácnost nemusíte řešit složité rekonstrukce. Fungují na základě centrálních systémů, které se vejdou do jedné „krabičky“, která zajistí propojení všech spotřebičů s aplikací vašeho chytrého telefonu. Tomuto systému se také říká „hub“ což je v podstatě centrální mozek moderní domácnosti, je propojen s routerem a ke komunikaci s ostatními přístroji využívá tzv. protokoly.

Moderní spotřebiče vám ušetří čas i zpříjemní práci
Moderní spotřebiče vám ušetří čas i zpříjemní práci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderní chytré spotřebiče ve vaší domácnosti

Vlastníte dům nebo chatu? Můžete využít různé moderní chytré spotřebiče komunikující na dálku. Určitě pro vás budou výhodné systémy vytápění nebo chlazení, které jsou velkými pomocníky v šetření s energiemi. To jistě využijte při zimních pobytech na horách na vaší chalupě, která bude příjemně vytopena při vašem příjezdu – nebo naopak v parném létě vám umožní vrátit se do příjemně vychlazeného domova. I v obytných domech lze využít venkovní žaluzie k útlumu tepla nebo systém osvětlení, který vás upozorní na to, že jste zapomněli zhasnout v koupelně při vašem odchodu do práce.

Rovněž vám pomůže simulovat vaši přítomnost třeba při letní dovolené a dá tak zlodějům najevo, že byt nebo dům je stále obývaný jeho majiteli. Ráno při probuzení se nemusíte lekat budíku, protože vás dobře nastavené tlumené osvětlení příjemně probudí a v kuchyni se bude připravovat čerstvá ranní káva. Topení se na noc ztlumí a po ránu vaši domácnost příjemně prohřeje. Po odchodu do práce se zase sníží. Při návratu z práce se vám v chytrém mobilu objeví nákupní seznam, který zpracovala vaše lednička. Toto jsou některé příklady chytré domácnosti.

Moderní chytré spotřebiče můžete ovládat pomocí chytrého telefonu
Moderní chytré spotřebiče můžete ovládat pomocí chytrého telefonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderní chytré spotřebiče mají i nevýhody

Při aktivaci moderních systému je nutné brát vážně všechna rizika a výzvy, na které je nutné pamatovat při instalaci chytrých spotřebičů. Při jejich pořízení musíte počítat s vyššími finančními náklady oproti běžným spotřebičům. Dalším parametrem je kompatibilita jednotlivých zřízení, spotřebičů a komponentů. Některé značky si mezi sebou konkurují ve smyslu, že nelze připojit do systému různá zařízení od různých výrobců, protože jednotliví výrobci užívají vlastní komunikační standardy a protokoly.

Vzhledem k tomu, že všechna zařízení fungují na elektřinu, může být její výpadek velmi nepříjemný. Kvalitní systémy si ovšem s tímto problémem lehce poradí, protože jsou na něj připraveny. Mnohem nebezpečnější jsou stále častější kybernetické hrozby, kterým předejdete již při pořizovaní konkrétního spotřebiče nebo systému. Vždy by měly být opatřeny při komunikaci některou z forem šifrování, a s tím je spojeno i zabezpečení Wi-Fi.

Zdroj informací: srovnejto.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Víte jak funguje chytrá elektroinstalace

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Boris Kamenický představuje systém chytré elektroinstalace, který šetří Váš čas i peníze.

Jak funguje asistenční služba a pojištění domácnosti?

Co dělat když se pokazí hned několik věcí v domácnosti?

Jak funguje bezdotyková domácnost?

Bezdotyková domácnost

Ochrana proti okurkové plísni

Ochrana proti okurkové plísni

Výběr nové kuchyňské linky

Už se vám nelíbí stávající kuchyňská linka a chcete si pořídit novou? Či úplně dosloužila ta původní? Poradíme vám s výběrem nové kuchyňské linky.

Chováme kozy

Jak se chovají kozy?

ČTĚTE DÁLE

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.