Vánoční stůl – místo pro rodinná setkání

Vánoce znamenají kouzelnou dobu, na kterou se chceme co nejpečlivěji připravit. Kromě nákupu dárků a výzdoby interiéru krásnými vánočními dekoracemi byste neměli zapomenout ještě na jeden důležitý aspekt, který představuje ústřední bod a spojuje všechny nádherné okamžiky. Je to samozřejmě štědrovečerní stůl, u kterého se scházíme se svými blízkými, abychom usedli k slavnostní večeři.

Vánoční stůl – místo pro rodinná setkání
Vánoční stůl – místo pro rodinná setkání (Zdroj: https://pl.123rf.com/)

Kromě chutného jídla je také vyjádřením radosti, rodinné pohody a krásných chvil strávených s lidmi, které máme rádi. Pokud chcete, aby letošní vánoční stůl zaujal nejen tradičními pokrmy, ale také nápaditými doplňky a atraktivním vybavením, podívejte se na tipy prodejen Pepco, jak vytvořit výjimečné místo pro rodinná setkání.

Vánoční stůl – symbol tradice a rodinného tepla

Vánoční stůl se stal výrazem rodinné tradice, která se pěstuje z generace na generaci. V každé domácnosti se přípravy řídí jinými pravidly, takže můžeme jistě říci, že každý vánoční stůl je jedinečný a neopakovatelný. Je symbolem rodinného tepla, protože se u něj schází řada příbuzných, kteří kvůli práci nebo mnoha povinnostem nemohou trávit čas se svými blízkými.

O příležitosti k oslavám není nouze, a proto se krásně prostřený stůl kromě Vánoc, s nimiž je podvědomě spojován jako první, objevuje i při dalších významných událostech, jako jsou Velikonoce, nedělní oběd, narozeniny, svátek, slavnostní večeře, výročí, oslava povýšení nebo získání nového zaměstnání.

Dekorace, doplňky a nádobí je potřeba vybírat s ohledem na charakter události. Například při prostírání slavnostního stolu, ke kterému rodina zasedne při štědrovečerní hostině, použijte vánoční ozdoby, papírové ubrousky a tematické dekorace. To vytváří v celém domu zvláštní atmosféru a večeře tak probíhá ve skvělé náladě.

Jak uspořádat vánoční stůl? Tipy a triky pro začátek

Vánoční stůl připravený na štědrovečerní večeři
Vánoční stůl připravený na štědrovečerní večeři (Zdroj: https://pl.123rf.com/)

Už víme, že sváteční stůl je ústředním bodem událostí, u kterého se scházejí členové rodiny, aby společně zasedli k večeři a následně oslavili krásné chvíle, na které budou dlouho vzpomínat. Proto hraje vhodně zvolené prostírání a atraktivní, na pohled zajímavý stůl důležitou úlohu nejen pro hostitele, ale i pro pozvané hosty.

Jak prostřít vánoční stůl? Základním prvkem, který nesmí chybět, je samozřejmě ubrus. Nejčastěji volíme elegantní bílý model, který zdůrazňuje význam události. Vedle ubrusu patří mezi doporučené doplňky také menší běhouny, které skvěle zpestřují výzdobu a rozdělují stůl na jednotlivé části. Kromě toho stojí za zvážení slavnostní prostírání pod talíře a nádobí s pokrmy a dekorativní papírové ubrousky položené vedle talířů a příborů – zajistí pořádek a čistotu.

Ti, kdo dávají přednost barevným doplňkům, mohou zvolit výrazný ubrus, např. s červeno-bílou nebo zeleno-červenou kostkou či se zajímavým vzorem, např. se sněhovými vločkami. Při rozhodování o takovém kroku doporučujeme pečlivě zvážit výběr dalších doplňků a nádobí, které by měly vzájemně ladit. Všechny uvedené návrhy najdete v síti obchodů Pepco.

Barvy, které by neměly chybět na vašem vánočním stole

Vánoční paletu barev tvoří především červená, bílá, zelená, tmavě modrá, šedá, bordó, zlatá a stříbrná. To jsou hlavní odstíny, které jsou s tímto kouzelným obdobím neodmyslitelně spjaty. Je vhodné je použít při prostírání vánočního stolu a vybrat doplňky, které patří k této výjimečné době. Doporučujeme však nepřecházet z jednoho extrému do druhého – uspořádejte vánoční stůl podle svého vkusu a cítění. Čas strávený s blízkými u stolu tak bude ještě příjemnější.

Vánoční stůl v praxi: užitečné doplňky, na které je dobré pamatovat

Betlémská hvězda nad jesličkami se svatou rodinou na vánočním stole
Betlémská hvězda nad jesličkami se svatou rodinou na vánočním stole (Zdroj: https://pl.123rf.com/)

Kromě barev je při přípravě slavnostního stolu nesmírně důležité vybrat potřebné doplňky, které by se měly nacházet mezi nádobím a podávanými pokrmy. Již zmíněným povinným doplňkem je ubrus. Kromě něj doplní slavnostní tabuli prostírání, ozdobné ubrousky a běhouny.

Na vánočním stole nesmí chybět ani hezké nádobí. Nádobí a příbory Je to naprostá nezbytnost, kterou je potřeba pořídit s dostatečným předstihem. Zajištění servisní sady pro každého hosta vás ušetří zbytečného stresu, který v tak výjimečné době určené pro rodinu není na místě.

Nákup nádobí lze zcela přizpůsobit dané příležitosti, a vybrat tak výrazný design nebo dekor talířů a dalšího nádobí, nebo je možné zvolit univerzální elegantní sadu, kterou využijete i při jiných příležitostech v průběhu roku. Vedle talířů by měly být sklenice na nápoje, někdy jsou součástí prostírání i skleničky na víno. Doporučujeme zvolit takové, které budou ladit s designem stolu a jeho aranžmá.

Slavnostní stůl nepochybně doplní svícny a vonné svíčky na nich. Vytvoří příjemné prostředí a posílí také teplo a rodinnou atmosféru. Alternativou jsou stále oblíbenější LED světla a atraktivní lucerny.

Dalším doplňkem, který jistě ocení spíše citlivější lidé, je rámeček na stole s fotografií milované osoby, která u něj letos chybí. Je to krásný způsob, jak projevit lásku, úctu, vzpomínku a stesk po zesnulém.

Infografika Pepco Čím ozdobit sváteční stůl?
Infografika Pepco Čím ozdobit sváteční stůl? (Zdroj: https://pl.123rf.com/)

Moderní výzdoba vánočního stolu – dekorace a ozdoby

Kromě klasických prvků, které zdobí slavnostní stůl, doporučujeme použít k jeho výzdobě krásné doplňky a dekorace, které zdůrazní kouzelnou atmosféru a jedinečnost okamžiku. Uprostřed stolu bude krásně vypadat vánoční dekorace ze zelených větviček s doplňky, jako jsou šišky, plátky sušeného ovoce, stuhy nebo malé ozdoby. Do dekorace lze vložit svíčku a zapálit ji těsně před večeří.

Atraktivním doplňkem vánočního stolu může být váza s chvojím, betlémskou hvězdou, růžemi nebo jinými květinami, které odpovídají zvolenému stylu a ladí s dominantními barvami.

Závěrem bychom rádi zdůraznili, že v souladu se známým rčením „čeho je moc, toho je příliš“ je třeba při přípravě svátečního stolu zachovat zdravý rozum a střídmost. Příliš velké množství doplňků a může přinést opačný efekt a zbytečně rozptylovat pozornost účastníků oslavy.

 

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Vánoční rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vánoční rostliny

Aranžmá na vánoční stůl

Výroba Vánoční dekorace na štědrovečerní stůl za pomocí živých květin

Tipy na Vánoční dekorace

Pokud ještě nemáte dořešenou výzdobu na Vánoce, nezoufejte. V následujícím videu máte hned několik tipů.

Rostliny s vánoční symbolikou

Rostliny s vánoční symbolikou.

Co s vánoční hvězdou po odkvětu

Co s vánoční hvězdou po odkvětu

Výroba vánočního polazu na stůl

Výroba vánočního polazu na stůl

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?