Náhrada plynového kotle? Obliba tepelných čerpadel raketově roste

V letošním roce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech o 50 %. Stojí za tím hlavně očekávání dalšího růstu cen plynu a strach z jeho nedostatku. Roli sehrává i zvýšení dotací na 180 tisíc korun. Nejčastěji je pořizují majitelé rodinných domů a nově se montují i do rekreačních objektů a bytovek.

(Zdroj: shutterstock.com)

Turbulentní otřesy na poli energetiky posledních měsíců, které umocnila válka na Ukrajině, nutí lidi přehodnotit stávající způsoby vytápění a hledat levnější alternativy. A právě vytápění tepelnými čerpadly vychází velmi výhodně. „I když se zdražují celkově všechny energie včetně elektrické, je momentálně tepelné čerpadlo vnímáno jako zdroj, který je pro vytápění nejméně závislý na cenách energií,“ říká Ondřej Popelka, ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem a servisem otopné techniky.

Rostoucí trend obliby tohoto řešení vytápění by měl i nadále pokračovat. Podle loňských odhadů společnosti BRG mělo dojít z hlediska počtu prodaných tepelných čerpadel na českém trhu mezi roky 2021 a 2025 k nárůstu o více než třetinu. Aktuální situace však dosavadní odhady výrazně upravuje. „Vzhledem k rostoucím cenám plynu aktuálně odhadujeme, že do roku 2025 stoupne prodej tepelných čerpadel v Česku oproti loňskému roku o polovinu,“ doplňuje Ondřej Popelka.

Z analýzy Komory obnovitelných zdrojů energie vyplývá, že z 50 tisíc domácností, které si vloni pořídily obnovitelný zdroj energie, sáhla téměř polovina z nich po tepelném čerpadle. Aktuálně je tak využívá více než 130 tisíc tuzemských domácností.

Pro a proti

Instalace tepelného čerpadla není levná. I když na jeho pořízení získáte dotaci, jejíž výše letos vzrostla na 180 tisíc korun, budou vámi vložené finanční prostředky třeba ve výši 100 tisíc korun. K prvotní investici je nutné přičíst i provozní náklady, které zahrnují například pravidelné roční servisní prohlídky či pozáruční opravy – právě ty celkovou návratnost tepelného čerpadla zdražují. Na druhou stranu, díky vysokým cenám elektřiny se vložené peníze vrátí v horizontu několika let.

Čtěte také:

Řešení pro bytovky i chalupy

Z jednotlivých typů nemovitostí si lidé tepelná čerpadla nejčastěji pořizují do rodinných domů. Největší poptávka po tomto řešení je podle Popelky u novostaveb, objevuje se ale i u starších zateplených i nezateplených domů. Alternativu pro dosavadní plynové zdroje vytápění pak hledají i bytové domy, které se tak chtějí zbavit závislosti na plynu.

Majitelé rekreačních objektů rádi sahají po kombinaci TČ s fotovoltaikou. Nahrává jim skutečnost, že začátkem chatařské sezony se začíná zvyšovat sluneční záření. Jedním z nejvýhodnějších zdrojů ohřevu vody je solární systém. V kombinaci s tepelným čerpadlem, především v zimním období, se tak zvyšuje i životnost tepelného čerpadla. V horkých dnech lze tepelné čerpadlo užívat k chlazení objektů a díky elektřině ze slunce je pak jeho letní provoz prakticky zadarmo.

Ohřev vody tepelným čerpadlem

Relativní novinkou je elektrický ohřívač vody na bázi tepelného čerpadla. To odebírá energii ze vzduchu v místnosti, ve které je instalováno, zároveň ho ochlazuje a odvlhčuje. Takto úsporně vyrobené teplo je využito k ohřevu vody ve vestavěném zásobníku užitkové vody.  

A co vy? Uvažujete o koupi tepelného čerpadla, nebo dáte přednost fotovoltaice?

Publikováno: 04.05.2022, Autor: autor: Julie Veselá | zdroj: Enbra

Mohlo by vás dále zajímat

Tepelné čerpadlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla

Víte, jak efektivně využít tepelné čerpadlo?

Výběr tepelného čerpadla

Podle čeho vybrat tepelné čerpadlo?

Proč instalovat tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo a jeho využití

Tepelné čerpadlo a jeho využití

ČTĚTE DÁLE

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.