V dětském pokoji záleží na rozmístění nábytku

Vhodné rozmístění nábytku v dětském pokoji podle věku dítěte může přispět k jeho pohodě. Dostatek prostoru nejen na spaní, ale i na hry je velmi důležitý. Nezáleží, zda máte jedináčka nebo sourozence, kteří musejí spolu sdílet jeden pokojíček. Proto pokud právě zařizujete dětský pokoj, nechte se inspirovat. Poradíme, jak vhodně nábytek v dětském pokoji poskládat.

Vhodné rozmístění nábytku je pro dětský pokoj podstatné
Vhodné rozmístění nábytku je pro dětský pokoj podstatné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodné rozmístění nábytku

Při zařizování interiéru by nemělo být vhodné rozmístění nábytku v žádném případě opomíjeno. Při výběru nábytku a doplňků je vhodné si předem zjistit vaše finanční možnosti. Dalším kritériem bude funkčnost nábytku dle účelu použití a věku osob, které budou nábytek užívat. Každý si přeci přeje klidné a harmonické soužití všech členů rodiny pod jednou střechou.

Vhodné rozmístění nábytku v dětském pokoji

Každý rodič si přeje spokojené děti, které si budou rády hrát, učit se i snáze usínat ve svém pokojíčku. Dětský pokoj nesmí působit chaoticky, ale má vzbuzovat klid a pohodu. Vhodné rozmístění nábytku v dětském pokoji je proto vhodné si připravit „nanečisto“ na papír. S tímto plánkem můžete doslova čarovat. Kombinovat různé varianty ještě před nákupem nábytku se jistě vyplatí. Rozličné části nábytku si tak můžete stavět podle velkosti dětského pokoje, počtu dětí, které v něm budou přebývat, a také rozměrů jednotlivých částí nábytku.

Psací stůl by měl být oddělený od zbytku místnosti. Pro správnou viditelnost na pracovní desku umístěte psací stůl pod okno. U malého pokoje můžete tento stůl umístit i blízko okna. Vždy by ovšem mělo dopadat denní světlo směrem k ruce, kterou dítě nepíše. Židle by měla směřovat ke zdi, ne do volného prostoru, dítě by mělo vidět i na dveře. Postel je vhodné postavit čelem ke zdi, na které ovšem nejsou dveře ani okna. V malém pokojíčku nechte postel podél zdi. Nad postel neumisťujte žádné police ani závěsné skříňky. Postel by neměla být umístěna přímo proti dveřím, ale dítě by mělo na ně z postele vidět.

I v malém pokojíčku lze nábytek vhodně rozmístit
I v malém pokojíčku lze nábytek vhodně rozmístit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U podkrovních dětských pokojíčků je vhodné umístit postel tak, aby se dítě neuhodilo o zešikmenou stěnu. U více dětí je vhodná palanda, kde bude mít každé dítě svůj soukromý prostor, a vy ušetříte místo. Prostor mezi jednotlivými patry postelí by měl být dostatečně vysoký, abyste si mohli vy nebo dítě pohodlně sednout. Na hrací zónu vyhraďte dostatek místa, ideálně uprostřed pokoje. Hračky mohou být uklizeny v úložných boxech nebo v koších, ke kterým má dítě snadný přístup, ale zároveň nebudou překážet. Hrací podložka skvěle vyřeší studenou podlahu. Úložné prostory by měly chytře využít každé volné místo, ideální jsou různé police nebo závěsné skříňky. Šatní skříň může být klidně rohová, která využije dostatečně úložný prostor.

Nábytek pro předškoláka

Dětský pokoj pro malé dítě předškolního věku bude zaměřen především na místo na spaní a dostatečný prostor pro hry a úložné prostory. Při výběru nábytku je důležité vybírat takový, který je bezpečný a pohodlný. Nejsou vhodné ostré hrany, rozhodně lepší jsou ty zaoblené. Při výběru nezapomínejte ani na barvy, styl a design. Výhodný je sektorový nábytek, který si vybíráte podle potřeb vašeho dítěte. Jeho barvu vybírejte ve světlém provedení, ostatní doplňky a barvy stěn doplníte podle oblíbenosti a vhodnosti pro vaše dítě.

V tomto věku děti rostou, a tak s výběrem vhodné postele, která bude s dítětem „růst“, nespěchejte. Během let budete měnit jen velikost matrace. Z materiálu můžete vybírat postel čalouněnou, masivní nebo laminovou. Ideální velikost je v délce 180–200 cm a šířce 80–90 cm. Výhodou je možnost úložného prostoru v podobě šuplíku nebo úložných boxů. Matraci vybírejte ve vyšším stupni tuhosti (3–4) pro zdárný vývoj páteře a také dle hmotnosti dítěte. Nezaškodí pořízení snímatelného potahu, který zaručí delší životnost matrace. Skříň s dostatečným členěním k uložení věcí je dalším důležitým kusem nábytku. Velmi výhodná je kombinace zásuvkového a policového provedení. Skříně je možné si pořídit o různé šířce, hloubce a výšce. Regály a komody jsou vhodné k uložení hraček, knížek a dalších „důležitých“ věcí.

U školáka je důležitý psací stůl s dostatečným prostorem na hry
U školáka je důležitý psací stůl s dostatečným prostorem na hry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nábytek pro školáka

Dětský pokoj pro školáka se již neobejde bez psacího stolu, který může mít ovšem ve svém pokojíčku i dítě v předškolním věku. Nejdůležitější je pracovní plocha, na které si bude školák plnit své školní povinnosti. Proto je vhodný stůl, který „roste“ s vaším dítětem, a lze na něj umístit v případě potřeby i počítač. Nezbytnou součástí psacího stolu je i kvalitní židle, kterou budete měnit podle výšky dítěte. Police okolo psacího stolu dítě využije na školní pomůcky. Myslete i na hrací plochu, zvláště pro malé školáky.   

Nábytek pro studenta    

Studentský pokoj se již obejde bez hracího prostoru, který může být využit větším rozměrem postele o šířce 120–160 cm. Samozřejmostí je kvalitní matrace přizpůsobena váze a velikosti studenta. Rovněž můžete pořídit psací stůl s větší pracovní plochou a kvalitní židlí.

Zdroj informací: daka.cz, detsky-pokoj.bydleniprokazdeho.cz, nabytek-eno.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Nátěry vhodné pro dětský nábytek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nátěry vhodné pro dětský nábytek

Jak vytvořit masku pro děti

Jak vytvořit pro dítě masku z papíru na karneval jednoduše a rychle

Jak vyčistit pomalované zdi pastelkou

Návod na čistění špinavé zdi

Chováme morče

Jak se starat o morče?

Když si domů přivezeme štěně

Jak se postarat o štěně?

Recept na nepečené banánové kuličky ze tří surovin

Návod na přípravu banánových kuliček.

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.