Před bezinkou klekni

Jako tajemná královna v popelčím šatu může vypadat nezajímavá křovina, která nevyniká ani krásou, ani vůní, a přesto požívá mezi lidmi velké vážnosti. Před jejími účinky se doslova vyplatí si kleknout, jak praví lidová moudrost.

Před bezinkou klekni
Před bezinkou klekni (Zdroj: archiv redakce)

Bez černý (Sambucus nigra) z čeledi zimolezovitých roste na rumištích, v pustých a zanedbaných místech, v plotech. Dává přednost vlhkým humózním půdám a dobře se mu daří v půdách bohatých na dusík, kde roste tak bujně, že opanuje celý prostor. Při pravidelném zastřihávání i z takového plevele lze vytvořit zajímavý solitér.

Smradinky

Je to keř nebo stromek, dosahující výšky 3 i více metrů. Má šedohnědou kůru s houbovitou dření bělavé barvy, které se říká bezová duše a láká děti k jejímu dobývání. Na Slovensku z ní vyrábějí fujárky a píšťalky. Kůra a hlavně list šíří zápach, odtud pochází i nepříliš lichotivý lidový název bez smradlavý nebo dokonce smradinky. Kvete od května do začátku července, někdy opakovaně na nových letorostech v září. Drobné, někomu až nepříjemně vonící, pětipaprsčité květy mají žlutobílé zabarvení. Květy jsou uspořádány do bohatých složených chocholíkatých vrcholíků. Plody dozrávají během září. Jsou to kulovité peckovičky měřící v průměru 6 mm a v době plné zralosti lákají ptáky fialovou až černou barvou, jež obsahuje krvavě červenou šťávu.

Mystický strom

Dříve rostl v lužních lesích a na vlhkých místech, později byl úmyslně vysazován i u venkovských stavení. Staří Čechové totiž považovali strom za kouzelný, věřili, že v něm sídlí duchové a dobré víly, kteří odhánějí pekelné síly. Od středověku byl opředen celou řadou pověr. Jedna z nich říká, že v něm bydlící duchové se mstí za zlo, které bylo spácháno v okolí jejich keře. Nevěsta dostávala  k svatbě dvě sazeničky, jednu vysadila pod okna, druhou u stodoly. Dnes si vysazování bezu kolem stavení vysvětlujeme mnohem prozaičtěji. Zápach, jenž bez šíří, odpuzuje hmyzí škůdce a myši.

Bezkonkurenčně léčivý

Mattioli psal, že „ bez do života přijatý má velkou vyháněcí moc“.

Byl dokonce nazýván selskou lékárnou. Jako léčivá rostlina nemá bez černý v lidovém léčitelství konkurenci.

Květ se sbírá během května a června, nejlépe kolem poledne. Celá květenství se odstřihují nůžkami s 1 cm hlavní stopky. Doporučuje se květy ukládat volně do košů, aby se nezapařily. Pokud květy při sušení zhnědnou, můžeme je vyhodit, jsou bezcenné. Jistější způsob sušení je zavěšování na šňůru. Sušit by se mělo ve stínu při teplotě nepřekračující 45oC. Plod sbíráme v září a říjnu. Suší se nejprve na slunci a pak se dosušuje v troubě až do scvrknutí. Teprve poté se otrhá ze stopek.

Obsahuje glykosidy (sambunigrin, rutin), fytoncidy, slizy, třísloviny, silice, plody navíc obsahují vitamin C, B, karoteny, antho- kyanová barviva, organické kyseliny.

Ve farmacii se zajímají hlavně o  květ, působí snížení horečky a usnadňuje pocení. Používá se proto při horečnatých onemocněních z nachlazení, při úporném kašli a angínách nebo jako součást uklidňujících nervových přípravků. Je osvědčeným lidovým potopudným, močopudným a „krev čistícím“ prostředkem. Uleví při migrénách a ischiatických zánětech. Výluhy z květu bezu černého se používají i v kosmetice k omývání uhrovité pleti. Doporučuje se i maska z květu bezu černého, lípy a heřmánku.

Velká inspirativní galerie rostlin

Před bezinkou klekni
Před bezinkou klekni
Před bezinkou klekni
Před bezinkou klekni
Před bezinkou klekni
Před bezinkou klekni
Plody se užívají v lidovém léčitelství a potravinářském průmyslu (šťávou z bezinek se přibarvují červená vína nebo se přímo zkvašují na bezinkové víno, připravují se z nich marmelády, kompoty a sirupy). Mají podobné účinky jako květy.

Působí jako prostředek proti bolesti (léčba migrény nebo zánětu trojklanného nervu). Mají i protizánětlivý účinek, čerstvé slabý projímavý účinek a mírně snižují krevní tlak.

List bezu černého lze použít k léčbě revmatizmu, kdy se bolavé klouby zabalí do čerstvých rozemletých listů. List ve formě čaje čistí pokožku a je součástí čajů k léčbě akné.

Bezinky můžeme usušit a pak z nich připravit odvar, ale mnohem lepší účinky nabízí šťáva z čerstvých plodů. Tato tekutina může mít své kouzlo i pro ty, kteří přírodní medicíně příliš neholdují, neboť se doporučuje ke šťávě z bezinek přidat vodku nebo brandy a to v poměru 1:5. Šťávu z čerstvých plodů je vždy nutné převařit, tepelně nezpracovaná může způsobit zvracení. Jinak se plody bezu používají v kuchyni k přípravě celé řady pochutin, nejznámější je bezinkové víno našich babiček.

Bez se často kombinuje s ostatními léčivými rostlinami, nejčastěji s lipovým květem, diviznovým květem nebo heřmánkem.

A na závěr drobná inspirace

1. Bezinky jako borůvky
2 kg jablek, 1 kg bezinkových bobulí, 800 g cukru, 30 g kyseliny citronové nebo šťáva ze 2 citronů,1-2 dcl rumu

Jablka rozvaříme a prolisujeme. Poté přidáme bezinkové bobule a opět rozvaříme. Poté vmícháme cukr, vaříme ještě 10 minut a zkoušíme na studeném talíři, zda želíruje. Těsně před dokončením vmícháme kyselinu citronovou nebo šťávu z citronů a rum. Tento džem chutná na lívancích a omeletách.

2. Bezinková marmeláda
1 kg bobulí, 1 kg cukru, 3 dcl vody, na špičku nože kyselinu citronovou

Zralé plody obereme (plná zralost je podmínkou) a umeleme na masovém strojku, osladíme, zalijeme vodou a vaříme do potřebné hustoty. Před dokončením přidáme kyselinu citronovou, plníme do sklenic a otočíme dnem vzhůru.

3. Elixír mládí

30g sušených bobulí černého bezu, 50 g medu, půl litru vody

Sušené bobule propláchneme a vaříme ve vodě asi hodinu. Poté necháme odstát a přecedíme. Potom znovu zahřejeme, rozehřejeme med a nápoj podáváme horký. Přidáme – li rum, speciální grog je na světě.

4. Bezinkový likér

2 l bezinkových kuliček, několik hřebíčků a skořice – dle chuti, 1 l vody, 0,8-1 kg cukru, 2 lžičky instantní kávy, 1/2l rumu

Bezinky vaříme ve vodě asi 15 minut s kořením. Poté přecedíme přes plátýnko. Přidáme cukr a vaříme ještě 5 minut. Ochutíme kávou a necháme krátce přejít varem. Nakonec vlijeme rum a necháme vychladit. Uložíme v chladu a spotřebujeme do půl roku…většinou se to podaří mnohem dříve.

Jak je vidět, bez černý, typická podzimní léčivka, najde nyní velké uplatnění, protože období pokašlávání právě klepe na dveře.

Jindřiška Kodišková
Foto autor

Publikováno: 20.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Naučte se quilling dekorace za papíru

Návod na výrobu quilling dekorací z papíru je jednoduchý a opravdu skvělý

Jak zachránit starou alej

Návštěva Ringhofferovy aleje s Václavem Větvičkou a povídání o udržování alejí podél cest

Pěstování petrklíčů

Pěstování petrklíčů

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?