Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Domácí jogurt je skvělou volbou, jak dát svému tělu potravinu, která pozitivně ovlivňuje i náš imunitní systém. Většina lidí si jogurt jednoduše koupí v obchodě. Jestliže však nechceme luštit miniaturní popisky se složením, a chceme se vyhnout konzervantům, barvivům, tukům i přidanému cukru či umělým sladidlům, můžeme si vyrobit jogurt doma. Vždy budeme vědět, co přesně jíme.

Domácí jogurt je zárukou zdravého pokrmu
Domácí jogurt je zárukou zdravého pokrmu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdravý domácí jogurt

Jogurt je oblíbenou potravinou, a jestliže chceme žít zdravě, můžeme si vyrobit svůj vlastní domácí jogurt. Už žádné konzervanty, cukry, tuky a jiné nežádoucí složky. Domácí jogurt může opravdu obsahovat pouze zdravé složky a spoustu ovoce, stačí si jen pořídit jogurtovač. Jogurtovačů je na trhu celá řada. Při výběru se zaměříme na pár jednoduchých kritérií.

Jak vybrat přístroj na výrobu domácího jogurtu

Jogurtovače se rozdělují podle parametru, který určuje počet nádob na přípravu domácího jogurtu. Na trhu tedy můžeme vidět jogurtovače jednonádobové i vícenádobové.

U jednonádobových jogurtovačů připravujeme domácí jogurt v jedné veliké nádobě, následně jej rozdělujeme do misek a dochucujeme těsně před jeho konzumací. Oblíbenější variantou jsou vícenádobové jogurtovače, které mají hranatý či kruhový tvar a obsahují několik menších nádob na přípravu domácího jogurtu. V přístroji se většinou nachází 7 až 12 sklenic, které představují jednotlivé porce. Jejich čištění je sice náročnější, ale potravina v nich vydrží o poznání déle. Navíc si můžeme každou sklenici vyráběného jogurtu dochutit individuálně přesně podle našich chutí a připraveného ovoce.

Vícenádobové jogurtovače umožní individuální přípravu v každé sklenici
Více nádobové jogurtovače umožní individuální přípravu v každé sklenici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Domácí jogurt ze sklenice nebo plastu?

Vzhledem k tomu, že jogurtovače patří mezi levné elektrospotřebiče, nemůžeme u nich čekat přehnané nároky na materiálové provedení. Většinou jsou vyrobeny z plastu. Jsou levnější, disponují menší hmotností, ale zároveň i menší životností. Jestliže chceme připravit domácí jogurt v jednonádobovém přístroji, bývá tato nádobka vyrobena z vysoce kvalitní nerezové oceli, která je určena pro potravinářské účely.

Při výběru spotřebiče se většinou zaměřujeme na horní víko. Ideální je jeho průhledné provedení, díky čemuž vždy uvidíme, co se při výrobě domácího jogurtu v přístroji právě děje. Víko může být nasazovací či šroubovací, přičemž druhá varianta je vhodnější.

Ideální volbou je horní průhledné víko
Ideální volbou je horní průhledné víko (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nádoby v jogurtovači bývají buď ze zdravotně nezávadného skla, či z plastu. Skleněné nádobky jsou křehčí a mohou se při špatné manipulaci snadno rozbít. Nejdůležitějším parametrem těchto nádob je jejich schopnost dobře těsnit.

Nádoby uvnitř přístroje mohou být i z plastu
Nádoby uvnitř přístroje mohou být i z plastu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Funkce přístroje na výrobu domácího jogurtu

Jogurtovače patří mezi levnější přístroje. To jim však nijak neubírá na kráse ani funkcích, kterými mohou disponovat. Právě díky přidaným funkcím můžeme v jogurtovači kromě domácího jogurtu připravit i domácí sýr, ovocné víno, nakládané okurky či kysané zelí.

Jogurtovače jsou vybaveny časovačem, což je velice praktická funkce. Díky němu můžeme nastavit dobu zrání jogurtu, která má za následek různé konzistence. Některé přístroje jsou navíc vybaveny světelnou či zvukovou signalizací, jež nás upozorní na konec přípravy jogurtu.

Jogurtovače se ovládají jednoduše pomocí tlačítek. Levnější přístroje bývají vybaveny pouze jedním tlačítkem na zapnutí a vypnutí přístroje. Jestliže však investujeme větší finanční částku, můžeme získat pomocníka s více funkcemi, které budeme ovládat na LCD displeji. V tomto případě pak máme skvělý přehled o teplotě a času.

Díky displeji máme přehled o teplotě a času
Díky displeji máme přehled o teplotě a času (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jogurtovače jsou jednoduché kuchyňské spotřebiče, díky kterým můžeme zahřátím mléka a fermentací v kontrolovaném prostředí vyrobit domácí jogurt. Jedná se o snadný proces, který navíc není nákladný.

Zdroj informací: www.recenzer.cz, www.spotrebitelskytest.cz, www.luvele.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vyrobit domácí jogurt bez pomoci jogurtovače

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu fantastického domácího jogurtu bez použití jogurtovače.

Recept na poctivou budapešťskou pomazánku

Budapešťská pomazánka je oblíbená pochoutka z tvarohu a červené papriky, která bývala k dostání v každém lahůdkářství a stala se i stálicí domácích jídelníčků. Připravit si jí doma je velmi jednoduché.

Domácí bílý jogurt

V dnešní uspěchané době nemá nic větší hodnotu než domácí výrobky. Na ceně jim přidává ještě to, když jsou k jídlu. Domácí jogurt je jednoduše k nezaplacení.

Domácí bílý jogurt

V dnešní uspěchané době nemá nic větší hodnotu než domácí výrobky. Na ceně jim přidává ještě to, když jsou k jídlu. Domácí jogurt je jednoduše k nezaplacení.

Salát pšenicí

Naklíčenou pšenici lze využít v kuchyni pro přípravu dalších pokrmů.

Výroba mýdla

Jak si vyrobit domácí mýdlo.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.