Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Moderní chytré osvětlení, známé i jako chytré žárovky nebo chytré osvětlovací systémy, nabízí snadnou a dostupnou bránu k technologii chytré domácnosti. Je cenově dostupné, snadno se nasazuje a jeho použití je skutečně jednoduché. Má však ještě spoustu dalších pozitiv, s nimiž se seznámíte v našem článku.

Moderní chytré osvětlení již není jen hudbou budoucnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní chytré osvětlení již není jen hudbou budoucnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderní chytré osvětlení – co to je? 

Moderní chytré osvětlení vám umožní ovládat světla ze smartphonu. V závislosti na typu chytrého světla, které máte, můžete u něj změnit tón nebo barvu světla, ztlumit ho nebo vypnout více světel najednou. U některých inteligentních  osvětlovacích systémů můžete k automatickému ovládání světel použít i jiná chytrá zařízení – jako když si pořídíte chytré senzory, které zapínají a vypínají světla, když se stěhujete do místnosti nebo z ní odcházíte. 

Jak chytré osvětlení funguje? 

Moderní chytré osvětlení funguje připojením k rozbočovači, který je zapojen do vašeho internetového routeru. Chytrý rozbočovač v podstatě funguje jako most mezi jednotlivými světly ve vaší domácnosti a aplikací v telefonu. Pokud vám doma funguje WiFi a vy máte internet, můžete svá světla ovládat i na dálku.  

Můžete ho ovládat na dálku, třeba prostřednictvím smartphonu
Můžete ho ovládat na dálku, třeba prostřednictvím smartphonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké typy inteligentního osvětlení máme? 

Do kategorie inteligentního osvětlení patří široká škála různých druhů osvětlení a osvětlovacích systémů. Může to být jedna chytrá LED žárovka s nastavitelnou teplotou světla, ale také plně naprogramovaný systém osvětlení domácnosti, který je ovládaný pomocí chytrého telefonu, tabletu nebo chytrého nástěnného panelu, integrovaného s dalšími systémy chytré domácnosti. 

Jaké jsou výhody moderního chytrého osvětlení? 

Zlepší funkčnost vašeho domova 

Moderní chytré osvětlení zvyšuje pohodlí. Změní způsob, jakým přemýšlíte o osvětlení vašeho domova a má zásadní pozitivní funkci obzvláště tam, kde má někdo problém s pohyblivostí. Namísto ručního nastavování každého svítidla zvlášť, moderní chytré osvětlení můžete ovládat jedním tlačítkem, nebo dokonce si ho můžete přizpůsobovat i pomocí mobilní aplikace. Světla si navíc můžete nastavit tak, aby se rozsvítila ve chvíli, když detekují pohyb v určitých oblastech nebo v určitou dobu – třeba v noci, když potřebujete na toaletu.

Nastavit si můžete také tzv. mockupancy, když jste mimo domov. Co to je? Světlo se bude samo zapínat i vypínat v různých časech, aby simulovalo, že jste doma. K ovládání světel můžete použít nejen dotykový panel nebo smartphone, poslouchat může i vaše hlasové příkazy. Můžete je naprogramovat tak, aby se zapínala a vypínala, rozjasňovala a ztmavovala podle denní potřeby nebo množství detekovaného světla v místnosti. 

Vlastní ovládání osvětlení 

A to není vše, kromě výše uvedeného, na rozdíl od LED světel, můžete u moderního chytrého osvětlení nastavit jas, tón, a dokonce i barvu světla. Díky tomu si můžete nastavit dokonalé náladové osvětlení pro každou příležitost, ať už uklidňující atmosféru, tak i ideální osvětlení pro práci nebo pro učení. 

Chytré osvětlení je úsporné a ekologické 

Z dlouhodobého hlediska chytré osvětlení může zlepšit vaši energetickou účinnost a snížit účty za energii. S nainstalovaným chytrým světlem zapomenuté rozsvícení již není problém. Diskrétní senzory poznají, kdy je místnost prázdná, a po čase se sama zhasne. A jelikož tato světla používají ty nejnovější LED diody, spotřebují o 25–80 % méně než tradiční žárovky. Vydrží však 3–25× déle. To všechno vám šetří peníze a samozřejmě i přírodu. 

Moderní chytré osvětlení vám ušetří peníze za energie i za samotný nákup žárovek
Moderní chytré osvětlení vám ušetří peníze za energie i za samotný nákup žárovek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Propojení s dalšími technologiemi chytré domácnosti 

Pokud budete chtít, můžete osvětlení sjednotit s ostatními chytrými zařízeními, třeba se záclonami, chytrými žaluziemi, bezpečnostními systémy a podobně. 

Zdroj informací: chrislewis.co.uk; security.org; palmetto.com

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování rostlin pod umělým osvětlením

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rady, jak lze pěstovat celoročně rosliny v bytech, díky umělému osvětlení.

Využití světlovodů při osvětlení interiéru

Víte, jaké jsou výhody světlovodů při osvětlení interiéru?

Pořiďte si osvětlení do zahrady

I na zahradě potřebujeme večer vidět. Jakmile zapadne slunce, měli bychom mít připravené venkovní osvětlení. Vzhledem k cenám energií bychom měli uvažovat o nějakém úsporném zdroji, který ale bude dostatečně svítit.

Jak postavit osvětlený spirálový sloupek?

Postavte si spirálový sloupek jako designovou parádičku na zahradě

Návštěva na Konopišti a jak vybrat správné osvětlení

Povídání o tuřivce ve skleníku pro tropické rostliny na zámku Konopiště a jaké osvětlení je pro dům a byt nejvhodnější

Výroba závěsného svícínku

Video návod na výrobu stínidla lampičky.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.