Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Neopakovatelnou vánoční atmosféru vyčaruje nápaditá výzdoba sváteční zahrady, která se může proměnit s pomocí moderní techniky a řadou vychytávek i na relativně malém prostoru v dokonalou hru světel.

Letošní výzdoba sváteční zahrady může být třeba ve stylu pohádkového lesa (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Letošní výzdoba sváteční zahrady může být třeba ve stylu pohádkového lesa (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výzdoba sváteční zahrady ve znamení barevných hrátek

Na Vánoce se těší malí i velcí a k tomuto magickému období pochopitelně patří i světelné dekorace, bez nichž se výzdoba sváteční zahrady neobejde. A jaké jsou letošní trendy? Vedle nenápadné a elegantní klasiky se zcela otevírá prostor pro nejrůznější světelné hrátky inspirované přírodou a pohádkami, takže si kolem svého domu vyčarujte třeba pohádkový les. A omezeni nemusíte být ani v barevné škále.

Kdo touží po tradiční eleganci, zvolí osvětlení, v němž převažuje stříbrná a zlatá. Nicméně svůj nesporný půvab má i moderní pojetí s využitím také jiných barev, které si vyberete podle vlastní fantazie a vkusu. Nebojte se zkrátka experimentovat – třeba s odstíny modré, zelené, růžové nebo fialové, které zahradu i dům doslova rozsvítí obzvláště v tomto období, kdy je často pošmourno a brzy se stmívá. Hřejivé teplo pak zajistí velmi trendy zemitá hnědá.

Girlandy nasvícené žárovičkami v teplých odstínech rozjasní i pošmourný den
Girlandy nasvícené žárovičkami v teplých odstínech rozjasní i pošmourný den (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

„In“ je pohádkový svět i klasika

A s tvůrčí odvahou se pusťte i do výběru dekorací. Kolem vchodových i dalších dveří vypadají velmi pěkně venkovní proutěné dekorace s LED osvětlením, na balkony, terasy a zábradlí se hodí oblíbené světelné řetězy a girlandy – třeba imitující zasněžené jehličí, rampouchy nebo čerstvě napadlý sníh.

Pohádkovou atmosféru, která je letošním trendem, vykouzlíte pomocí větších i menších osvětlených LED zvířátek a postav i speciálních vánočních lamp a pohádkových domečků. Na okolní stromy a keře pak umístěte decentní světelné dekorace.

A co by to bylo za výzdobu sváteční zahrady, kdyby v ní chyběl alespoň malý vánoční stromek, jehož výzdoba by měla ladit s ostatními dekoracemi? A právě on přímo vybízí k tomu, abyste při jeho zdobení využili barevné girlandy, řetězy i žárovky.

Na terasu nebo zídku se hodí venkovní stylové lampičky na baterii, které vypadají jako by v nich byla pravá svíčka
Na terasu nebo zídku se hodí venkovní stylové lampičky na baterii, které vypadají jako by v nich byla pravá svíčka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Laser zvládne i výzdobu sváteční zahrady

Moderní technologie jsou při zdobení zahrady vynikajícím pomocníkem, protože nejste omezeni přístupem k venkovním elektrickým zásuvkám. Dekorace, včetně těch využívajících LED technologie, mohou být napájeny bateriemi – i solárními. Součástí balení některých světelných dekorací je i malý solární panel, který umístíte ve dne na slunné místo, takže se nabije, aby se mohl po setmění rozsvítit. Některé LED řetězy jsou zase konstruovány tak, že v zimě ho využijete třeba jako girlandu na balkon a v létě zase jako dekoraci k posezení na terase nebo v útulném zahradním zákoutí.

Jednoduché vánoční výzdoba bude slušet i zákoutí s dětským zahradním domkem
Jednoduché vánoční výzdoba bude slušet i zákoutí s dětským zahradním domkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A kdo touží po skutečně sofistikované nasvícení, měl by vyzkoušet vánoční laserové osvětlení, kdy prostřednictvím laserového projektoru nasvítíte váš dům do nejrůznějších barev a jejich odstínů, případně ho „vyzdobíte“ obrazci s vánoční tématikou.

V nabídce bezplatných aplikací pro chytré telefony najdete i takové, díky nimž se pro vás výzdoba sváteční zahrady stane i jednoduše ovladatelnou, protože si na dálku nastavíte nejen čas, kdy se má celá ta vánoční nádhera rozsvítit, ale také rozfázování rozsvěcování a barevnou škálu. Dekorační systémy lze pochopitelně napojit rovněž na celý systém chytré domácnosti.

Zdroj informací: www.led-zahrada.cz; www.svetstroku.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Předvánoční výzdoba stolu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si nejlépe vyzdobit stůl na nadcházející advent?

Inspirace na květinovou velikonoční výzdobu

Inspirace pana Petra Kopáče na jednoduché,kreativní a neobvyklé Velikonoční květinové dekorace

Nové trendy v prostírání na Vánoce 2007

Paní dekoratérka ve studiu předvede nové trendy v prostírání na Vánoce v roce 2007 a další hosté divákům poví o vánočních zvycích

Vánoční výzdoba pomocí šablon

Jak si vyzdobit interiér na poslední chvíli?

Ozdobný plastový zvon z květináče

Z plastového květináče lze vyrobit krásný vánoční zvon, který bude korunou vaši letošní výzdoby. Oslníte návštěvu i sousedy.

Velikonoce u Ladi Kerndla

Jak se slaví velikonoce ve světě nám prozradí zpěvák Laďa Kerndl.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?