Stupně do soukromí

Jedním z nepřehlédnutelných a zpravidla i dominantních prvků interiéru většiny rodinných domů je schodiště. Tvoří spojnici mezi jednotlivými obytnými zónami a v některých případech je i zdařilým estetickým doplňkem.

Stupně do soukromí
Stupně do soukromí (Zdroj: archiv redakce)

Aby však schodiště mohlo plnit svoji základní funkci, musí splňovat i některé technické parametry a zdravotní hlediska. Lidé po něm denně stoupají nahoru a scházejí dolů, chůze by tedy měla být bezpečná a co nejméně namáhavá. Při rozhodování o typu, tvaru a výšce schodiště je nutné pečlivě zvážit i z jakého bude materiálu, jakou šířku a výšku budou mít jednotlivé stupně (dimenze určuje norma) , jak vysoké bude zábradlí a zda i kolik bude mít podest.

Architektonický prvek

Pokud jde o materiály, těžko srovnávat, natož upřednostňovat. Je samozřejmě nejlepší poradit se s architektem nebo projektantem a podle vlastního vkusu se dále řídit vybavením a materiálovou různorodostí samotného interiéru. Například samonosná schodiště mohou být jak dřevěná, tak kovová či kombinovaná. Ve většině starších domů stejně spolehlivě slouží také betonová schodiště, která lze do moderní podoby upravit například keramickými nebo dřevěnými obklady, laminem či doplnit je sklem, kovem nebo přírodním a umělým kamenem.  Ke klasice však patří především dřevo. Působí naprosto přirozeně, je velmi variabilní a přizpůsobivé ostatnímu zařízení domácnosti.  Velmi moderní minimalistické interiéry nebo interiéry v hightech stylu přímo volají po ocelových schodištích (třeba svařencích).

Schodiště – inspirativní fotogalerie

Stupně do soukromí
Stupně do soukromí
Stupně do soukromí
Stupně do soukromí
Stupně do soukromí
Stupně do soukromí

V souladu s prostorem
Tvar schodiště jednoznačně předurčuje prostor který máte k dispozici. Platí, že by rozhodně nemělo překážet a pokud nehovoříme o rozlehlé hale v rodinné vile, naopak zabírat jen minimum obytné plochy. Tvar (spirálové, lomené, do L, do U apod.) určuje ostatní rozměry. Odvíjí se od něj třeba délka a šířka (ideální je minimálně 1 m) schodišťového ramene. Návrh konkrétní varianty schodiště a případných modifikací vždy žádejte od dodavatelské firmy. Snad nejjednodušším řešením je schodiště ve tvaru písmene L. Je třeba zohlednit rovněž budoucí stěhování nábytku do patra, což jen stěží pořídíte třeba po spirále. Nutno ale dodat, že spirálovité schodiště zase vypadá nejelegantněji. Jeho jednotlivé stupně jsou připevněny ke středovému nosníku nebo bývají zavěšeny na ocelových lankách.


Dřív než vyšlápnete
Bezpečnou a pohodlnější chůzi po schodech zajišťuje zábradlí (bez něj navíc novostavbu jen těžko zkolaudujete). Hovoříme-li o zábradlí, pak dávno neplatí, že ho musí tvořit výhradně soustava madel s příčkami. Už jsme vzpomenuli ocelová lanka, využít se dají vyzděné zídky s parapety, lana v úchytech ve zdi, řetězy, skleněné desky a mnoho dalších variant. Zábradlí však není jen bezpečnostním prvkem, ale tvoří jakousi pomyslnou dekorativní tečku celého schodiště. Stejně jako řemínek u hodinek nebo řetízek u přívěsku. Specializované firmy mají v nabídkách spoustu materiálových i tvarových variant. Nehledě k tomu, že mimo typového provedení si lze objednat i dílo přímo na zakázku. Zástupce firmy vás prostě navštíví, schodiště zaměří a ve sjednaném termínu pak firma výrobek dopraví a smontuje rovnou na místě. Z bezpečnostního hlediska by rozhodně neměl být kluzký ani povrch jednotlivých stupňů. Lze tomu předejít speciálními předložkami s gumovým podkladem nebo třeba zdrsněním povrchu. Na závěr snad jen dovětek. Schodiště, ostatně jako každá jiná součást interiéru, zasluhuje pravidelnou a dokonalou údržbu. Jinak se časem – především jeho dřevěná varianta – promění ve vrzající a rozviklanou překážku při zdolávání výškového rozdílu jednotlivých podlaží.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Designové schodiště

Plánujete stavbu nového schodiště, ale nejste si jisti, kde začít? Jaký vybrat materiál, jak vypočítat sklon, nášlap a délku kroku? To vše, včetně samotné výroby, Vám ve videu ukážeme.

Ukázka opravy rýhy v dřevěném masivním schodišti

Na minutku se tentokrát Minutový manžel pustí do opravy rýhy v dřevěném masivním schodišti a to opravdu stylově, parní žehličkou.

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?