Čistý vzduch pro lepší pohodu i zdraví

Věděli jste, že vzduch v uzavřených místnostech může obsahovat podle některých zahraničních studií až pětkrát více nečistot a dráždivých částic, než ten venku? Pokud máte doma alergiky, malé děti nebo domácí mazlíčky, možná je čas zvážit pořízení účinné čističky vzduchu. Čistý a svěží vzduch, který dýcháme, má totiž nesporný vliv nejen na naši pohodu, ale i na soustředění a zdraví.

Čistička eliminuje škodlivé částice ve vzduchu
Čistička eliminuje škodlivé částice ve vzduchu (Zdroj: Gorenje spol. s.r.o.)

Jestli uvažujete o pořízení čističky vzduchu, je proto potřeba k výběru přistupovat uvážlivě. Rozhodli jste se totiž udělat něco pro své zdraví. První co byste měli při výběru čističky vzduchu zvažovat, je objem vzduchu v m3 za hodinu, který je schopná pročistit, a tedy do jak velkých místností se hodí. Neméně důležité je ale věnovat pozornost způsobu eliminace škodlivých částic. Konkrétně jaký systém filtrace čistička využívá, a jaké má další technologie, které se postarají o skutečně čistý a svěží vzduch.

Filtry pro vzduch bez škodlivin a pachů

Jedním z hlavních přínosů čističky vzduchu je odstraňování různých škodlivin, k nimž patří prach, pyl a roztoči, což jsou také hlavní alergeny. Tyto větší částice se zachycují na předfiltru.

Čističky vzduchu se soustavou dvou nebo i tří kvalitních filtrů ale dokážou zachytit i škodlivé mikročástice o velikosti od 0,1 mikronu, jako jsou spory plísní a dokonce i některé bakterie a viry. Nežádoucí látky se tak nemohou dál volně šířit v místnosti. Pro tento účel je důležitý HEPA filtr.

Další významnou funkcí čističek vzduchu je odstraňování nepříjemných pachů. Především výparů provázejících vaření, práci s různými čističi, barvami a laky, nebo tělesný pach domácích mazlíčků. Dokáží zachytit i další specifické těkavé látky, které se uvolňují z koberců, matrací, nábytku, tiskovin apod. K tomu je třeba, aby byla vaše čistička vzduchu vybavená uhlíkovým filtrem.

Filtrační systém může ještě posílit i iontová technologie
Filtrační systém může ještě posílit i iontová technologie (Zdroj: Gorenje spol. s.r.o.)

Senzorová technologie

Všechno však řídí účinná technologie se senzory, které monitorují přítomnost ultrajemných částic a těkavých organických sloučenin, které jsou běžným zdrojem znečištění vnitřního ovzduší. Senzory mají individuálně nastavené tři různé úrovně s mezními hodnotami pro vynikající, přijatelnou nebo špatnou kvalitu ovzduší. LED displej a světelný prstenec budou podle aktuální hodnoty zbarveny, takže máte okamžitě přehled.

Iontová technologie

Účinný filtrační systém může ještě posílit i iontová technologie. Uvolňuje do vzduchu záporné ionty, které jsou navíc nezbytné i pro buněčný metabolismus a další životně důležité funkce. V místnosti se budete cítit lépe a možná pocítíte i víc energie.

Čističku vzduchu můžete doplnit ještě zvlhčovačem
Čističku vzduchu můžete doplnit ještě zvlhčovačem (Zdroj: Gorenje spol. s.r.o.)

Další příjemnosti

Je dobré, když se čistička snadno ovládá a stačí jen stisknout příslušné tlačítko bez složitého nastavování. Když na první pohled vidíte, jestli je kvalita vzduchu v místnosti dobrá, přijatelná nebo špatná. Když „se to“ vlastně všechno udělá tak nějak samo.

K tomu, abyste se cítili dobře, přispěje tichý noční režim. Nebo naopak turbo režim, když potřebujete rychle vzduch pročistit – třeba i na dálku přes mobil a aplikaci, pokud má vaše čistička integrovanou wifi. Potěší i to, když se čistička sama přihlásí o výměnu filtrů. Čističku vzduchu můžete doplnit ještě zvlhčovačem, který se postará o optimální vlhkost vzduchu a snadné dýchání během zimní topné sezóny.

Tip:

Čistička vzduchu Gorenje AP500 s iontovou technologií je určena pro ty, kteří trpí alergiemi, astmatem a všechny, kdo chtějí dýchat perfektně čistý vzduch. Spotřebič si díky účinnému filtru poradí s pylem, pachy, kouřem a prachovými částici a zařídí, aby byl v pokoji čerstvý vzduch. HEPA filtr dokáže zachytit až 99,7% kontaminantů a částic o velikosti od 0,1 mikronu, filtr s aktivním uhlím zase odstraní ze vzduchu případné pachy. Iontová technologie uvolňuje do vzduchu záporné ionty a zajišťuje vitální prostředí.

Kvalitu vzduchu měří citlivé senzory a zobrazují ji pomocí barevného světelného indikátoru. Čistička má nastavitelnou rychlost ventilátoru i program pro čištění. Praktický je i velmi tichý mód, který najde využití přes noc v ložnici nebo v dětském pokoji – čistička pak funguje při nízké rychlosti ventilátoru, s vypnutými světly a s hladinou zvuku pouhých 25 dB. Je ideální volbou pro místnosti do 60 m2. Rychlost přívodu čistého vzduchu se pohybuje okolo 500 m3/h. Doporučená cena je 8 999 Kč.

Zdroj informací: Gorenje spol. s.r.o.

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Způsoby čištění vzduchu v interiéru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Způsoby čištění vzduchu v interiéru

Jak vybrat čističku vzduchu

Jak vybrat čističku vzduchu

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu

Jak se vypořádat se špatným ovzduším

Jak se v dnešní době vypořádat se špatným a znečištěným ovzduším poradí Pavlína Poláková.

Rostliny jako čističky vzduchu

Veronika Nováková si povídá se svým hostem o čištění vzduchu v interiéru pomocí pokojových rostlin.

Jak se bránit alergiím

Povíme si hlavní zásady, jak omezit pyly v naší domácnosti, a dále o zdraví prospěšném ionizátoru vzduchu.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?