Než přijde zima, důkladně zkontrolujte střechu

V létě žár, krupobití jarních bouřek, v zimě mnohdy kubíky sněhu, který na jaře začne tát a těžký zatíží střechu mnohonásobně víc než prachová peřina. Střecha chrání celý náš dům a měli bychom jí věnovat odpovídající péči. Na podzim proto udělejte důkladnou prohlídku.

(Zdroj: Filip Šlapal)

Stav střechy zjistíte vizuální kontrolou. Vyberte si pro ni suchý den, začněte až po popoledni, kdy sluníčko a vítr její povrch důkladně vysušily od zbytků noční vlhkosti a nehrozí uklouznutí. Pohybujte se výhradně po místech k tomu určených, jako jsou lávky a stoupací tašky. Trpíte-li závratí nebo vám už věk nedovolí provést kontrolu osobně, povolejte pokrývače, kteří udělají práci za vás. Objednejte je včas, na podzim mohou mít stále hodně práce.

Na střechy našlapujeme opatrně

U tašek hledáme naštípnuté nebo prasklé kusy, které vyměníme. Nezapomeneme prověřit stav hřebenáčů a ověříme, zda dobře drží. Okolí komínů, okapů, štítových lišt a střešních oken, tedy v místech, kde se stýká střešní krytina s oplechováním, zkontrolujeme tmel.

Majitelé valbových střech se při kontrole soustředí hlavně na úžlabí a nároží. V úžlabí mohou být vypadlé řezané části tašek či těsnění, u starších objektů se lze setkat s vypadlou maltou. „U nároží starších střech, které byly pokládány do malty, je vhodné zkontrolovat, zda nechybí hřebenáč,“ říká Roman Grebeníček, expert v oblasti střech. „Novým střechám pokládaným takzvaně na sucho tato rizika nehrozí.“

Plechové střechy kontrolujeme vizuálně

Ani majitelé plechových střech, ať už volili plechové střešní tašky, šindele nebo šablony, by neměli před zimou zahálet. K ověření stavu obvykle stačí vizuální kontrola, i v tomto případě se soustředíme hlavně na úžlabí a obecně pak všechny spoje různě nakloněných ploch. „Pokud se majitel nemovitosti rozhodne pro důkladnou revizi šroubů a jejich případné dotažení a vydá se na pochůzku po své plechové střeše, riskuje deformaci krytiny,“ vysvětluje Roman Grebeníček.

Vyčistěte žlaby!

Také okapy vyžadují své. Nejdůležitější je jejich důkladné vyčistění od zbytků listí a prachu, které do nich přes rok nalétaly. Když to neuděláte, může voda z tajícího sněhu v okapech zůstat, v noci tam zmrzne a led může okapy roztáhnout či zdeformovat. Někdy jsou díky tomu okapy po zimě na odpis. K čištění nepoužíváme žádné mechanické pomůcky, pouze ruce, které chráníme rukavicemi, vypomoci nám může malý smetáček. Lopatkou nebo hrabičkami bychom mohli poškodit ochranný nátěr a žlaby by začaly korodovat. Po vyčištění vyzkoušejte, zda je dobrý spád a okapy odvádějí vodu. Odtokovou rouru propláchneme proudem vody, aby v ní nezůstala žádná překážka či nečistota.

Důkladně zkontrolujte povrch okapů. Rizikové jsou prorezlé části žlabů, kde zejména spoje mohou být děravé. Při dešti kontrolujeme těsnost svodů, zda neteče voda po fasádě. Ujistíme se též, že je zajištěn bezproblémový odvod vody od objektu.

Někdy se dokonce doporučuje okapy na zimu sundat. Ohromné kusy rychle tajícího sněhu při rychlém oteplení nebo je-li špatně zateplené podkroví, mohou okapy a háky poškodit.

Střeše můžete zatopit

Prudkému odtávání sněhu můžete zamezit tím, že se na střeše nebude sníh držet vůbec. A to vytápěním střechy, které způsobí, že napadaný sníh bude postupně odtávat po celou dobu. Obzvláště na plochých střechách hrozí riziko poškození střešní konstrukce vlivem váhy napadaného sněhu. Topné kabely se také instalují do střešních žlabů a svodů u střech s nedostatečnou tepelnou izolací. Vytápěné okapy jsou v zimě průchodné a díky instalovaným topným kabelům nezamrzají.

 

Publikováno: 22.04.2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Na střeše zbývají udělat okapy a tak se vrhneme do montáže okapového systému

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V dnešní době je i u okapů veliký výběr materiálů a designů. Ale stále platí základní pravidlo - podle střechy vyber okap. Montáž okapů zvládne každý šikovný kutil, takže se toho nebojte.

Řetězy místo okapových svodů

Jak využít řetězy místo okapových svodů.

Jak na kvalitní rekonstrukci střechy - 2. díl

Pepa bude pokračovat v minule započaté renovaci střechy. Tentokrát dojde na klempířinu – bude instalovat mřížku proti ptákům k okapnici, spolu s klempířem se pustí do háků na okap, napasování a přilepení čílka okapu i vytvoření díry pro připojení odtoku.

Jak vybrat okapový systém

Jak vybrat okapový systém

Jak rychle zalepit tekoucí okap butylovou páskou?

Butylová páska je vysoce přizpůsobivá páska, určená k parotěsné a vodotěsné izolaci prostupů skrze parozábrany ve stěnách, podlahách i střešních izolacích.

Jak se postarat o dešťovou vodu

Reportáž o tom, jak se divák Receptáře postaral o dešťovou vodu.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.