Jak na novou střechu

Chystáte se na rekonstrukci střešní krytiny? Víte, kde můžete ušetřit a kde se to naopak nevyplácí? Prozradíme vám, čím se při výběru řídit.

(Zdroj: archiv redakce)

Střechy jsou součástí domů už od nepaměti a my je bereme tak nějak automaticky. Málokdy se nad jejich barvou nebo typem pozastavíme, často při procházkách ani nezdvihneme hlavu, abychom je obdivovali. Přesto mají co nabídnout.

Víte že:

  • V Koreji mají největší střešní kupoli na světě? Její design má podobu cyklistické helmy a váží 24x více než Boeing 767
  • O2 aréna v Londýně má střechu z teflonu a její průměr je 365 metrů
  • Ve světě můžete najít místo krytiny gramofonové desky nebo cédéčka
  • V zemích třetího světa na střechu místo tašek pokládají plastové láhve
  • Ta nejtěžší střecha unese až 90 tun!

Čechy sice zažívají stavební boom, ale stále platí, že rekonstrukce střech převládají nad nově položenými. Důvodem často bývá potřeba střechu zateplit a tím snížit náklady na vytápění, k čemuž také přispívá i její osazení solárními kolektory. Další možností, jak ušetřit, může být i nadkrokevní izolace, která je v současnosti velkým trendem, díky skvělým izolačním vlastnostem. (Krokev je šikmý prvek krovu, který nese latě, na nichž je krytina. Nadkrokevním zateplením se dosáhne skvělé izolace a ušetří cenné centimetry v podkroví.)

Přemýšlíte nad novou střechou? Její výběr závisí na místu, kde se vaše stavba nachází. Různé klimatické podmínky totiž vyžadují různý typ a únosnost krytiny (váha mokrého sněhu..)  a Antonín Dědek, obchodní zástupce firmy vyrábějící střešní krytinu k tomu dodává: „Výběr kvalitní střešní krytiny není jednoduchý, zvlášť když se musí brát v úvahu kromě prostředí i náklon střechy a nosnost krovů. Pomoci by mohla aplikace Cesta ke střechám, kde si podle  PSČ najdete střechy v okolí, zjistíte název tašky a firmu, která instalaci střechy prováděla. Pokud bude na domech převládat určitý typ tašky, pak máte jistotu, že bude vhodná i pro váš dům.“

Šetřit se nevyplácí

Vždy mějte na paměti poměr cena/výkon a podle něj se rozhodujte. Nízké náklady na rekonstrukci, mohou totiž znamenat pozdější problémy v případě extrémního počasí. Odborníci také nedoporučují, abyste instalaci střechy převzali do vlastních rukou. Možná ušetříte, ale v případě komplikací a prosaků do domu nemáte možnost žádné reklamace.

Výběr firmy

Firmu nebo dodavatele střešní krytiny vybírejte nejlépe na doporučení známých, nebo rodiny. Na internetu hledejte reference, prohlédněte diskusní fóra. Požádejte o kalkulaci několik firem a porovnejte. Požadujte, aby firma uvedla konečnou cenu, ptejte se na reklamace a záruky.

Z čeho bude?

Na trhu se objevuje mnoho druhů střešních krytin, tak si v nich pojďme udělat trochu jasno. Orientovat byste se měli hlavně podle životnosti a odolnosti materiálu, a pak také podle toho, zda máte rovnou nebo šikmou střechu s určitým náklonem.

•    Pálená
V Čechách nejpoužívanější, je extrémně odolná a ohnivzdorná, má speciálně upravený povrch, který střechu chrání před povětrnostními vlivy a její životnost je 80 -100 let. Doporučený náklon je maximálně do 45 stupňů.

•    Betonová
Má vysokou pevnost díky zrání betonu, je velice odolná vůči mrazu, kvůli vyšší hmotnosti se vyžaduje větší nosnost krovu se sklonem až do 90 stupňů. Vydrží vám déle než 100 let.

•    Plechová
Je ideální volbou pro lehkou střechu, instalace je velice rychlá (montují se 6 metrové pásy nebo desky). Velikým problémem bývá její propustnost hluku. Pokud máte špatné spaní, tak pod plechovou střechou se vám ještě zhorší. Každá kapka deště totiž rezonuje a zvuk se pak nese po celé délce. Životnost má okolo 70 let a sklon střechy může být už od 6 ale maximálně do 30 stupňů.

•    Vláknocementová krytina
Její montáž je snadná a rychlá, má nízkou hmotnost, takže není potřeba vyztužit krov. Doporučovaný náklon je od 20 do maximálně 90 stupňů. Je odolná proti oděru a její životnost je 80 let.

•    Asfaltové a dřevěné šindele
Dřevěné patří k nejstarším krytinám vůbec a spolu s asfaltovými vynikají v odolnosti proti povětrnostním vlivům a extrémním teplotám. Jejich moderní alternativou jsou plastové šindele, které překvapí nízkou hmotností, stálobarevností a nulovými nároky na údržbu. Doporučuje se náklon do 40 stupňů.

•    Mezi zvláštní materiály patří přírodní břidlice, která se využívá na pokrytí historických budov a  pak krytina ze slámy nebo rákosu. Ta vyžaduje pravidelnou péči a používá se spíše na zakrývání pergol a garážových stání. Doporučovaný náklon u slámy a rákosu je do 45 a u břidlice do 30 stupňů.

Rovná (plochá) střecha

Na moderních budovách vypadá opravdu efektně, proto ji mají architekti v oblibě. Pokladači a stavební firmy už méně, protože její instalace vyžaduje velkou preciznost a také důkladnou přípravu. Zachytává se na ní totiž déšť a při sněhové nadílce se její váha může i ztrojnásobit, je proto důležité vybavit ji hydroizolační fólií, vytvořit funkční spád a nezapomenout na okapy.

Plochá střecha je sice složitější na konstrukci, v počtu reklamací z důvodu zatékání převyšuje ostatní typy, nabízí ale široké možnosti využití. Nejdříve je však důležité poradit se se statikem. V případě, že dostanete zelenou a vyberete kvalitní povrch, můžete na ní odpočívat jako na terase. Další možností je například tzv. vegetační/zelená střecha, která je pohledově zajímavá a ještě nabízí úžasné izolační vlastnosti. Její instalaci konzultujte s odborníky například z Optigreen.cz nebo Zelené střechy.cz. Přejete si něco extravagantního? V tom případě potřebujete na střeše bazén. Je důležité ho zakomponovat do architektonického návrhu už před stavbou, aby se mohly vyztužit nosné zdi.

V posledních letech zažíváme extrémní výkyvy počasí, ničivé bouřky, krupobití a vichřice, proto si nezapomeňte vaši novou střechu pojistit.

Pokud máte zkušenosti s komplikovanou pokládkou střechy nebo s její reklamací, napište nám do komentářů. Těšíme se na vaše příspěvky.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru.

Sabrina Harisová
Foto: strechykadlec.cz, tondach.cz, pinterest.com

Publikováno: 01.09.2021

Mohlo by vás dále zajímat

Josef Beneš přivezl vzorek střešní krytiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Josef přivezl vzorek lehké střešní krytiny firmy EVROmat. Prošli si s Pepou její výhody a proč zrovna tuhle krytinu (hliníkové tašky) budeme na střechu pokládat.

Renovace střechy garáže

Jak zrenovovat střechu garáže?

Pokládka asfaltových šindelů

Jak správně položit asfaltové šindele na střechu, životnost a výhody takové střechy

Rekonstrukce střechy

Rekonstrukce střechy

Přestalo pršet, střecha roste

A hned jak přestane pršet, vylezou řemeslníci na střechu jako mravenci a připevňují hliníkové střešné krytiny od EVROmatu jednu po druhé hřeby do OSB desky. Rychle, než začne zase pršet. Potřebujeme tu střechu dostat co nejrychleji do finále, máme trochu

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.