Není plot jako plot aneb Dřevěné plaňky jsou opět v módě

Každý plot vymezuje hranice pozemku, chrání před vniknutím volně pobíhajících zvířat, zabraňuje nekontrolovanému úniku malých dětí ven na ulici a zvyšuje pocit intimity a soukromí. Právě posledně jmenovanou funkci drátěný plot „neumí“. Dřevěný ano. Navíc se výborně hodí k novostavbám ze dřeva, chatám i chalupám.

(Zdroj: archiv redakce)

Co je lepší – přírodní nebo opracované dřevo?

Záleží na tom z jakého úhlu  k otázce přistoupíme. Z estetického hlediska se ke strohé dřevostavbě více hodí perfektně opracovaný plot než neloupaná tyčovina. A naopak. Horská roubenka oplocená tyčovinou nebo  půlkuláčovými latěmi perfektně zapadne do okolní krajiny, aniž by oplocení působilo rušivě.

V našich podmínkách se na oplocení běžně používá dřevo z borovice, smrku, modřínu, případně buku. Modřín a buk jsou spíš zakázkovou záležitostí. Jednotlivá plotovka o délce jednoho metru ze smrku či borovice vyjde na čtrnáct až šestnáct korun. Se spojovacím materiálem odhadem na dvacet. Novinka – akátové plotovky, které neimpregnované a nechráněné lakem, vydrží podle tvrzení výrobce až čtyřicet let, jsou na dvojnásobku ceny. Akát je netrvanlivější evropská dřevina, odolná vůči dřevokazným houbám, objemově a tvarově velmi stálá, tvrdé, houževnatá a odolná proti oděru.

Výběr typů dřevěných plotů dává stavebníkovi široké možnosti. Kromě svislých latěk (třeba i různých šířek, délek a tvarů), z horizontálně kladených prken, z tyčoviny či z půlkuláčů široký výběr skýtají průmyslově vyráběné plotové dílce či polotovary. Od celodřevěných desek a planěk přes ozdobně frézované plotové výplně v různých tvarech a velikostech až po sestavy plných nebo mřížovaných velkoplošných dílců, primárně používaných jako protipohledové zástěny.

Základem plotu je podezdívka a sloupky

Podle místních podmínek může být dřevěný plot na vysoké či nízké podezdívky a případně i bez ní. Pro dřevěné ploty se dnes nejčastěji používají prefabrikované sloupky z vibrolisovaného armovaného betonu. Mají pevnou, lehce porézní strukturu, jsou mrazuvzdorné, trvanlivé a svým vzhledem připomínají přírodní pískovec. Často se také v masivnější podobě vyzdívají z betonových tvarovek, umělého pískovce nebo také z režných cihel. Stavební systém KB-BLOK patří v současné době mezi nejpoužívanější materiál pro stavbu plotových sloupků. Tvarovky o rozměrech 95x190x200, 95x190x600 a 95x190x390 mm jsou, včetně rohových, vyráběny v osmi barvách – přírodní šedivá, žlutá, červená, bílá,hnědá,zelená,černá a modrá. Jejich výhodou je, že není potřeba stavět podezdívku, sloupky se kotví samostatně, takže ušetříme práci i peníze.

Ploty – inspirativní fotogalerie

Pro kovové spojovací prvky (hřebíky, vruty, patky aj.) a způsob eventuálního ukotvení přímo do země (bez podezdívky) platí stejné zásady a postupy jako pro každou jinou dřevěnou konstrukci vystavenou povětrnostním vlivům. Základy pro podezdívku mají dosahovat hloubky alespoň šedesáti centimetrů. Samostatně kotvené (dřevěné) sloupky musí být v zemi nejméně jednou třetinou. Dřevěné prvky musejí mít pochopitelně tlakovou impregnaci a horní čelní plochy latěk i dřevěných sloupků je třeba seříznout do špice nebo osadit kovovými krytkami, aby se na nich nedržela voda.

Jak spočítat kolik bude plot stát

V první řadě změříme celkový obvod pozemku pro oplocení. Musíme znát rozměr planěk: šíři, výšku a hloubku, potom určit kolik centimetrů bude mezi plaňkami. Z toho vypočteme délku plotového dílce, který je upevněn na hranolech. I s těmi počítáme, včetně spojovacího materiálu, rýglů a stříšek. Celková cena plotu se tedy vypočítá podle potřebných plotových dílců. Záleží na tom, zda budeme dílec montovat z jednotlivých kusů nebo koupíme plotový dílec již hotový.
Na metr oplocení s třícentimetrovou roztečí mezi plaňkami o výšce jednoho metru, včetně spojovacího materiálu a rýglů počítejme s částkou pěti set korun. Výpočet se týká impregnovaného a lazurovacím lakem upraveného dílce. Při základní ceně 12 korun  za plaňku, bez impregnace a povrchové úpravy, vyjde plot  přesně o polovinu levněji.

Velká inspirativní fotogalerie plotů a oplocení

Životnost dřevěného plotu prodlouží impregnace a lak

Aby plot sloužil co nejdéle, musíme dodržet určitá pravidla. Na jeho životnost má vliv konstrukční řešení a kvalita povrchové úpravy proti vlhkost a hnilobě. Dřevo se doporučuje před nátěrem ošetřit proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu např. některým přípravkem z řady LIGNOFIX (LIGNOFIX-OH, LIGNOFIX TOP). Pro konečnou povrchovou úpravu máme na výběr dvě možnosti. první jsou barvy dokonale zachovávající strukturu dřeva, například lazurovací Klasik nebo Luxus od firmy Soudal, Další možností jsou velmi kvalitní akrylátové laky značky Sokrates. Lazurit nebo Lazurit Special jsou vodou ředitelné slabo- nebo silnovrstvé lazury, které dřevo dokonale chrání proti vlhkosti. Jejich jedinou nevýhodou je aplikace nátěru před montáží oplocení. Aby totiž lak působil tak jak má, natírají se jednotlivé díly dvakrát až třikrát a teprve pak se oplocení sestaví. Dodatečně se lakem ještě ošetří spojovaná místa šrouby.

Kdo dává přednost krycím barvám musí počítat s tím, že se přirozený vzhled dřeva změní. Buď na imitaci jiného druhu dřeva nebo vhodným odstínem plot sladíme s okolními, již natřenými prvky. K tomu účelu je na trhu řada vodouředitelných barev z řady Balakryl.

Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Abplotovecentrum.cz a Belis

Publikováno: 10.10.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Ochrana stromů proti okusu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak ochránit stromky před okusem zvěře?

Živé ploty

Jak se starat o živé ploty?

Odháněče vyder u rybníků

Jak odhánět vydry od rybníků.

Ježci v zahradě

Ježci v zahradě

Zima v zahradě

Jan Kopřiva radí, jak pečovat o stromy a keře v zimě, jak nakládat se sněhem a jak se bránit proti poškození stromů

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?