Poznáte, k čemu slouží jaký talíř?

Stolování se dnes spíše zjednodušuje, ale přesto se občas můžeme ocitnout na velké společenské události nebo ji budeme dokonce organizovat. Zrovna takový banket si zakládá na tom, že se pokrmy servírují ze společných mís na talíře před hosty. A v talířích může nastat slušný binec, pokud nebudeme vědět, na jaký talíř daný pokrm servírovat. Možná by se hodilo si zopakovat, jak vypadá jídelní servis a na co se používá jaký talíř.

Používáte jídelní servis? A víte, jak se jednotlivé typy talířů správně používají? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Používáte jídelní servis? A víte, jak se jednotlivé typy talířů správně používají? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z čeho se skládá jídelní servis?

Talíře si můžete koupit jednotlivě i jako sadu. Nemohou však chybět v žádné domácnosti. Obvykle je praktičtější, když si lidé obstarají jídelní servis, v němž je celá souprava nejčastěji používaných talířů. 

Kromě mělkých, hlubokých a dezertních talířů jídelní servis obsahuje i kompotové misky, polévkovou mísu, které se říká terina, oválnou mísu nebo tác, omáčník a slánku. Moderní jídelní souprava zahrnuje také talíře do mikrovlnky či klubové talíře. Počítáme-li do budoucna s četnými a vzácnými návštěvami, pro které budeme pořádat okázalé hostiny, rauty nebo bankety, pořídíme si i sadu talířů banquet, která je vícečetná. Současný trend talířů nabízí tvary kulaté, hranaté i oválné. 

Moderní tvary talířů nejsou jen kulaté
Moderní tvary talířů nejsou jen kulaté (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základní rozdělení talířů podle upotřebitelnosti

 • předkládací talíř je společný talíř pro všechny strávníky na rautech
 • servírovací talíř je spodní mělký talíř, na který se při slavnostních událostech servírují ostatní talíře s chody
 • předkrmový talíř je pochopitelně na předkrm
 • hluboký talíř je na polévku
 • mělký talíř na hlavní jídlo
 • kardinálský klobouk se nazývá hluboký talíř s polokulovitým dnem a širokým vodorovným okrajem, který slouží na hlavní jídlo – ioto jídlo se nemusí krájet nožem, například těstoviny
 • dezertní talíř
 • talířek nebo podšálek pod hrnek na čaj a na kávu
 • klubové talíře – jsou velké a slouží jako podklad pod další menší talíře s jídlem
Detail hlubokého polévkového talíře
Detail hlubokého polévkového talíře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Místo hlubokého talíře lze používat také jídelní misky
Místo hlubokého talíře lze používat také jídelní misky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Předkrmy se upravují na dezertním talíři, a takto upravené se podávají. Polévky přinášíme v nerezových šálcích a přeléváme je do předem založených polévkových talířů. Polévky můžeme ale také podávat v porcelánových šálcích na dezertním talíři. U rodinných a méně společensky významných akcí si hosté polévku přelévají do polévkových talířů z teriny.

Hlavní pokrmy se podávají na jednom masovém talíři včetně přílohy. Výjimku tvoří zapékané pokrmy, které se podávají většinou v tom nádobí, v němž se připravovaly. Dezertní talířky mají více účelů, protože na nich podávají nejen teplé a studené dezerty, ale také ovoce, saláty nebo kompoty. 

Dezertní talíře používáme na zákusky nebo ovoce
Dezertní talíře používáme na zákusky nebo ovoce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mělký talíř na hlavní chody
Mělký talíř na hlavní chody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trendy mezi designy talířů

Kulaté talíře jsou klasikou, která se nikdy neomrzí. Polévkové misky nebo čtvercové talíře s nízkými hranami jsou rovněž prvkem, který je trendy. A podobně jsou na tom i talíře oválné. Současnost pak nabízí dokonce jídelní servis nepravidelných tvarů. Jídelní souprava dokáže vytvořit atmosféru večera, dotváří servírované jídlo a přidává styl celkovému stolování. Jak si sadu talířů vybrat?

Ozdobné talíře jsou určeny pro slavnostní příležitosti
Ozdobné talíře jsou určeny pro slavnostní příležitosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Potřebujeme si koupit individuálně talíře nebo jídelní soupravu? Individuální talíře jsou výhodné do začátku, když bydlíme sami, zařizujeme svoji první domácnost a sháníme jen několik základních talířů do začátku. 

Jídelní souprava je cenově výhodnější. Sady velmi často obsahují i další nádobí na servírování, velkou servírovací mísu, omáčník, mísu na polévku a další kousky. Při koupi talířů rozlišujeme, pro jakou příležitost je budeme používat. Buď pouze samostatné talíře pro každodenní používání, nebo talíře pro slavnostní příležitosti. 

 • Talíře pro každodenní použití: liší se nejčastěji vzhledem. Jsou jednodušší, většinou jednobarevné nebo úplně bílé, mají menší kulatý tvar a nemají zlaté či kovové prvky, díky čemuž jsou vhodné i do mikrovlnky. Na tuto vlastnost se klade velký důraz. 
 • Talíře pro speciální příležitosti: jsou na pohled zdobenější, elegantnější či luxusnější. Nejednou jsou i větší, některé sady mají neobvyklý tvar, mohou mít pozlacené okraje, které jsou nevhodné do mikrovlnky, nebo ručně malované designy, které se zase nemusí hodit do myčky.
Nejen bílé, ale i barevné dekory porcelánu jsou dnes běžné
Nejen bílé, ale i barevné dekory porcelánu jsou dnes běžné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Porcelán je klasika, ale co zkusit dřevěné nádobí?
Porcelán je klasika, ale co zkusit dřevěné nádobí? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Materiál

Porcelán (nejčastěji používaná varianta), keramika, kamenina, sklo, plast, dřevo, bambus nebo tvrzené sklo.

Tvary

Kulaté (nejčastější), hranaté, oválné, trojúhelníkové nebo nepravidelné tvary.

Rozměry

Standardní velikost mělkého talíře bývá 26–27 cm, dezertního talíře 20–23 cm a polévkového talíře 21–23 cm. Atypické talíře samozřejmě nalezneme v desítkách jiných rozměrů, ale vždy bychom měli zohledňovat rozměry kuchyňské linky (aby se talíře vešly dovnitř) a rozměry mikrovlnné trouby.

Design

Design talířů bychom měli vybírat podle toho, pro jaký účel je potřebujeme, jaké je zařízení naší jídelny či kuchyně, a především podle našeho vkusu a oblíbené barvy.

Velmi často se preferuje jednoduchý jídelní servis, který obsahuje běžně použitelné talíře, a jako "záložní" se používá druhý, se zdobnými talíři pro slavnostní účely.

Zdroj informací: stolniceni.cz, veselebydleni.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Malovaná keramika

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

DIY

Praktický zlepšovák pro krájení surovin - prkénko na talíři

Znáte to, když se vám po nakrájení zeleniny nebo masa rozkutálí kousky všude kolem talíře? Vyrobte si praktické prkýnko na krájení.

Jak chutně zpracovat chřest beze ztrát?

Chřest s chřestem na chřestu

Originální etažér

Pokud i vy máte doma nádobí, které již nemá použití, ale je vám líto jej vyhazovat, tak zbystřete. Láďa Hruška vám ukáže, jak lze takové staré nádobí využít.

Jak beze zbytku zpracovat hrášek i s lusky?

Sladké lusky, skrývající mladý hrášek jsou velkou pochoutkou. Ukážeme si, jak zpracovat hrášek i s lusky.

Neskutečný recept na ananasové carpaccio

Ananasové carpaccio je skvělé na party, rodinou oslavu, nebo jen tak po nedělním obědě jako vitaminovou bombu.

ČTĚTE DÁLE

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?