Znáte „podzemní“ domy?

Výstavba nového bydlení je soustředěna na pasivní a nízkoenergetické domy. Jediné čím se od sebe odlišují je roční energetická spotřeba a rozdílný způsob vytápění. Existuje však ještě jiná varianta, stejně komfortní, ale o poznání úspornější – dům ukrytý v zemi.

(Zdroj: archiv redakce)

Dům chráněný zemí není téměř vidět

Projekty domů chráněných zemí jsou většinou dílem zahraničních architektů. Mají mnoho podob od strohých staveb umístěných v téměř rovinatém terénu anebo jsou řešeny ve futuristickém či high-tech pojetí. Ze stavebního hlediska je nejjednodušší dům chráněný zeminou začít stavět na svažitém pozemku. Základní skelet bývá železobetonový,  krytý „zelenou“ střechou. Stavba  je na pozemku začleněna v zemině nejčastěji od severní, případně i z východní a západní strany, což ušetří až 60-70 % běžné spotřeby energie pro vytápění zatepleného nadzemného domu. Čelní strana je pak jediné, co obytný dům prozradí.

Zemina dům izoluje a šetří náklady

Konstrukce domu chráněného zeminou vylučuje pronikání vlhkosti, neboť kvalitní hydroizolace je nezbytná stejně, jako tepelná izolace mezi stěnami obklopených zeminou, která brání podchlazení domu. Zvláštností domu krytém zeminou je, že stěny, podlahy a strop jsou stejně teplé jako je vzduch v místnosti, takže na rozdíl od „obyčejných“ domů nemůže vlhkost v prostoru kondenzovat.

V domě zahrnutém zeminou nejsou problémy ani s větráním či vytápěním, neboť teplotní výkyvy v interiéru dosahují minimálních hodnot. Výměna vzduchu se řeší vzduchotechnikou, která neustále do místností přivádí čerstvý vzduch odsávaným vzduchem na principu rekuperace, což významně šetří energetické  náklady. V porovnání s běžným rodinným domem k temperování domu dostačují kotle s nižším výkonem a tím, samozřejmě, i nižší spotřebou paliva. Vezmeme-li v úvahu, že v lednu teplota půdy v metrové hloubce klesne na přibližně 10°C a venkovní vzduch například na –20°C, dům je obklopen prostředím o teplotě o 30°C vyšší v porovnání s domem postaveným nad zemí. Nízká energetická náročnost domů chráněných zeminou umožňuje využívat alternativní zdroje, včetně solárních kolektorů jako základního zdroje tepla a ohřev teplé vody. Neomezené možnosti jsou tak i ve využívání jakéhokoli paliva podle místních poměrů – plyn, elektřina, dřevo nebo fosilní paliva.

Interiér plný komfortu, pohodlí a pohody

Ač by se mohlo zdát, že vnitřní prostory nebudou oplývat přebytkem světla, opak je pravdou. Projekt je koncipován tak, aby v domě bylo světla co nejvíce přirozeného, které dopadá do jednotlivých místností bočními okny a prosklenými dveřmi, případně světlosvody. V každém případě domy chráněné zemí splňují přísné evropské normy pro osvětlení obytných objektů.

Výhody převažují, ale …

Na první podhled pro dům chráněný zeminou převažují klady. Ano, úspora investičních nákladů v porovnání s klasickou stavbou představuje od -5 až po  +5 % v závislosti na standardním či nadstandardním vybavení. Úspora spočívá v tom, že není potřeba dům  dodatečně zateplovat, neboť je chráněn zeminou. Později se náklady „vrátí“ v podobě minimálních prostředků na údržbu, protože zvenku není téměř co udržovat. Proti běžnému domu chybí střecha, okapy a plocha fasády je minimální. Z hlediska provozních nákladů  je úspora na energiích významnou položkou.

Každé pro mívá i svá proti a ani dům chráněný zemí není výjimkou. Projekty ani katalogy těchto domů u nás zatím nejsou dostupné, což individuální zakázku na zpracování projektu prodražuje pětkrát až osminásobně. Další nevýhodou je poměrně časově náročná výstavba a nemožnost cokoli dodatečně změnit v interiéru či exteriéru. Rozhodnout se pro dům krytý zeminou skrývá i velké nebezpečí, jestliže dojde na opravy hydroizolací, které jsou pak velmi náročné a pracné.

Autor Irena Forejtová
Foto archiv autorky

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Domy chráněné zemí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Domy chráněné zemí

Pasivní dřevostavba

Pasivní dřevostavba

Výsev trávníku

Výsev trávníku

Rekonstrukce zahrady

Ukázka zahrady procházející úplnou rekonstrukcí a povídání s majitelkou zahrady o plánech do budoucna

Vydra říční

Vydra říční

Péče o mokřady

Péče o mokřady

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?