Konec léta – příprava na zimu

Zvyšující se ceny energií nás stále intenzivněji nutí k hledání rezerv a k úsporám. Jednou z možností je kvalitní zateplení domu. Možná si teď říkáte – do zimy času dost. Jenže pro zateplování domů je nejvhodnější právě brzký podzim.

Konec léta – příprava na zimu
Konec léta – příprava na zimu (Zdroj: archiv redakce)

Počítejte s tím, že zateplení domu představuje investici na několik desítek let (minimálně 25 až 30). Finančně pak takováto činnost vyjde – podle použitého materiálu a rozsahu sanačních či rekonstrukčních prací – v rozmezí od 700 do 1300 Kč/m2. Nejen proto byste práci měli rozhodně svěřit specializované firmě.

Čas myslet na teplo

Energetická spotřeba domu se posuzuje podle spotřeby kWh/m2 obytné plochy za rok. Starší nezateplené domy mají průměrnou spotřebu okolo 200 kilowatthodin, nízkoenergetické zateplené stavby zhruba čtyřikrát menší. Zateplením se podle odborníků dá ušetřit zhruba 40 až 50% energie, přičemž návratnost nákladů bývá obvykle kolem 10 let. Pokud s izolacemi a novou fasádou počítáte ještě s výměnou starých oken za nová (úspory až 35%), případně plánujete i změnu systému vytápění (úspory až 20%), máte na dlouhou dobu „vystaráno“.
K nejčastěji používaným materiálům při zateplování fasády patří už dlouhá léta polystyrénové desky, k izolaci střech se zase používá minerální vlna. Charakteristickým jevem je postupné zesilování tloušťky izolace (optimální tloušťka polystyrénových desek je 10 a výjimkou není ani 20 cm).  Pokud právě stavíte, pak je samozřejmě vhodné dostatečně odizolovat obvodový plášť domu dodatečným venkovním zateplovacím systémem, který tepelně izoluje celou stavbu a vylučuje lokální úniky tepla. Nemluvě o zachování plánovaného vnitřního obytného prostor.

Stavební „archeologie“

Před vlastním zateplováním staršího domu je nezbytně nutné pečlivě prozkoumat stav zdiva, množství vlhkosti a funkčnost hydroizolací. Nemá žádný smysl izolovat stěny bez odstranění příčin průniku vlhkosti. Další podmínkou je komplexnost. Tedy „zabalení“ domu skutečně od střechy až po sklep. Právě střecha a půdní prostor bývají častým zdrojem úniku tepla a majitelé domů o tomto problému velmi dobře ví. Stačí totiž v zimě vyjít před dům podívat se nahoru. Pokud se na střeše nedrží sníh, značí to problémy. Je třeba upevnit uvolněné tašky a zkontrolovat hydroizolační fólie a parotěsné zábrany. Stejně tak byste měli pečlivě prověřit stav otvorových výplní, především oken. Není-li na nová, speciální páskou utěsněte škvíry kolem rámů i křídel. Zateplení se týká také stropů sklepních místností, společných stěn domu s venkovní garáží, zimních zahrad, lodžií, balkónů apod.

Nový kabát starého domu

Izolace brání úniku tepla z objektu ale zároveň eliminuje problémy s promrzáním zdiva, se vznikající vlhkostí a následnými plísněmi uvnitř stavby. Převléknutím domu do nového kabátu však starosti s přípravou na zimu nekončí. Mimo jiné je třeba prověřit, seřídit a vyčistit  topení a celý teplovodní systém včetně radiátorů (napuštění systému, natlakování, kontrola, odvzdušnění) Kotle, zvlášť plynové, musí mít nezbytnou revizi s kontrolou spalovacího procesu, spolehlivosti pojistných ventilů, termostatu i odtahu spalin. Pozornost si samozřejmě zaslouží i topidla na tuhá paliva, s nimiž je velmi úzce spjat komín. Za jeho bezpečnou funkčnost totiž odpovídá majitel objektu a tak není od, věci s předstihem povolat kominíka…
Pokud se vám zdají tyto starosti předčasné, budiž. Jakmile však foukne ze strnišť a zahradou proletí první žlutý list, může být už hodně pozdě.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Tiny House: Jak na stříkanou izolaci?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stříkaná izolace je nejlepším možným řešením zateplení domu. Pozvěte si firmu, která vám foukanou čili stříkanou izolaci zrealizuje a máte po starostech.

Ekologické tepelné izolace

Ekologického zateplení domů a chat – ovčí vlna, sláma, konopí, celulózová izolace. Výhody a nevýhody, aplikace foukané celulózové izolace.

Zateplování domů izolací z odpadového papíru

Reportáž o zateplování izolací z odpadového papíru speciálně upraveného na nehořlavost. Izolace zdraví nezávadná a jedná se o ekologicky šetrný výrobek. Popis toho, jak se tato izozlace aplikuje.

Foukaná tepelná izolace

Foukaná tepelná izolace

Na stavbě proběhlo čištění fasády před vlastním zateplením

Chlapi vzali wapky do ruky a začali čistit fasádu. Proč? Vždyť je docela zachovalá? Protože na současnou fasádu přijde vrstva zateplení/izolace. Tím, že se nejdříve očistí a následně vyspraví, připraví si řemeslníci fasádu pro novou vnější izolaci.

Zateplování stropu

Dnes si řekneme, proč nemáme zateplovat půdu, ale pouze strop.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?