Dřevostavby, obecná „pro“ a obecná „proti“

Veletrh Nový dům a byt, který skončil minulou první březnovou sobotu, patří k nejvýraznějším podnikům tématicky zaměřeným na oblast bydlení obecně. Mezi největší letošní lákadla patřila expozice zaměřená na dřevostavby, jejichž producenti se snaží představit potenciálním zákazníkům montované stavby rodinných dřevěných domů jako alternativu ke klasickým stavbám zděným. A jaké má v těch základních hrubých obrysech dřevěná stavba výhody oproti stavbě zděné?

(Zdroj: archiv redakce)

Základní argumenty hovořící pro volbu dřevostaveb, se dají shrnout do jedné jediné věty, respektive do tří slov: ekologie, ekonomie a rychlost, respektive bezstarostná a rychlá „instalace domu“, jehož stavba či montáž je záležitostí několika týdnů, přičemž přirozeně, technologie výstavy, konstrukční principy a doba realizace se liší a každý výrobce je nějakým způsobem specifický.

Proč dřevostavbu ano

Základní objektivní výhodou dřevostaveb je samotné použití dřeva jako přírodního materiálu, jehož zdroje jsou obnovitelné. Stavby ze dřeva jsou tedy stavbami ekologickými. V zásadě neprocházející žádným mokrým procesem, jejich montáž je tzv. suchá, nesrovnatelně rychlejší a jsou v podstatě okamžitě připraveny k užívání. Obrazně řečeno stačí položit základovou desku a „přivést a postavit“ na ni zbytek domu.

Technologie dřevostaveb rozhodně nestaví žádnu překážku architektům při tvorbě nebo návrhu nějakého originálního řešení a např. společnost Artexa nabízí v rámci svého typového katalogu i poměrně výjimečné individuálně vyznívající domy. Ekologický rozměr dřevostaveb souzní s proekologickými a stále sílícími proudy, jež formující směr vývoje a logicky tedy poutají pozornost tvůrců.

I mezi dřevostavbami najdeme domy schopné fungovat ve standardu nízkoenergetické stavby, (např. spol. DOMY D.N.E.S). Tím se také dostáváme k dalšímu kladu dřevostaveb a tím jsou z povahy dřeva nižší tepelné ztráty ve srovnání s klasickými domy zděnými. Je však nutné upozornit, že sama přítomnost dřeva náklady na výtápění nezmenšuje, ale pouze předjímá, neboť generelním nástrojem k dosažení nižší spotřeby tepla je kvalitní zateplení stavby.

Pro dřevostavby také hovoří jejich nižší pořizovací cena. Pro srovnání uvádíme zděný dům od známé společnosti Central group a srovnatelný dřevěný dům firmy Artexa. V prvém případě představuje zděné stavba na klíč s užitnou plochou 228 m2 investici 4.677.000 Kč bez DPH (dům Klasik 7), v druhém případě pak  235 m 2 montovaného domu Tibor stojí rovněž „na klíč“ 3 977 000 Kč bez DPH. Firma Domy d.n.e.s. dokonce uvádí 16 000 Kč jako přibližnou cenu m2 stavby patrového domu (jedem m2 přízemního bungalovu pak dle údajů na jejich internetových stránkách stojí 16 900 Kč).
Ve dřevostavbě je také možné začít od podpisu smlouvy bydlet cca za tři / čtyři měsíce. Za tuto dobu je v případě zděného domu možné realizovat hrubou stavbu.

A proč dřevostavbu ne

Diskutovaným problémem je přirozeně hořlavost dřevostavby a její schopnost vyhořet až k základům, respektive k základové desce. Zděný dům zůstane v rámci základních konstrukčních prvků stát takřka beze změny. Producenti dřevostaveb mají však několik nástrojů, jak těmto problémům předcházet a různě kombinují dřevo s jinými materiály zajišťujícími méně drtivé dopady případného požáru. Jediným relativně objektivním nástrojem ochrany proti ohni je však dobré pojištění. To samé platí i o pojistce proti vodě. Pokud si ale klient postaví v potenciální záplavové zóně dřevostavbu, může s úspěchem předpokládat, že mu ji nikdo nikde nepojistí a nebo že bude mít se svým domem větší problémy než ten, který se pokusí získat  pojištění pro dům zděný.

Zásadním kamenem úrazu je ale psychologie samotného zákazníka, který si dřevostavby spojuje s jakými si stavbami druhého řádu, zatímco naplnění úsloví „můj dům – můj hrad“ očekává od „opravdové“ stavby zděné a na vlnách metafor pak tedy kamenné a jako onen hrad nezničitelné a stejně tak staletí přetrvávající.
Jaroslav Zákolanský
Foto firem Central Group, Artexa, Domy d.n.e.s.

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Naučte se quilling dekorace za papíru

Návod na výrobu quilling dekorací z papíru je jednoduchý a opravdu skvělý

Jak zachránit starou alej

Návštěva Ringhofferovy aleje s Václavem Větvičkou a povídání o udržování alejí podél cest

Pěstování petrklíčů

Pěstování petrklíčů

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?