I cihle bývá chladno

Vůbec prvním tepelně technickým hodnotícím kritériem vnějších stěn budov byla cihelná stěna z plných pálených cihel o tloušťce 45 cm. Platilo, že vnější stěna z jiných materiálů měla dosahovat stejné tepelně izolační schopnosti jako tato cihelná.

(Zdroj: archiv redakce)

Tepelně izolační schopnost charakterizuje tepelný odpor stěny, takže uvedená ekvivalence je dána rovností tepelného odporu navrhované stěny R a porovnávající cihelné stěny RC. V době, kdy světlo světa spatřily nové tepelně izolační materiály, porovnávaly se právě s cihelným zdivem. S výsledkem, že 5 cm izolace s tepelnou vodivostí 0,05 W/(m K) tvoří shodný ekvivalent cihelné stěně silné 86 cm. Na jedné straně plus pro tepelně izolační materiály, na straně druhé ovšem mínus pro cihelné zdivo. Nahradit totiž 45 cm cihelnou stěnu vrstvou izolace o tloušťce pouhých 5 cm, to bylo „něco“. Pokud jde o tepelný odpor, cihelné zdivo dosahuje stejných parametrů jako mnohem modernější materiály, používané ke stavbě obvodových plášťů budov. Hodnota tepelného odporu tohoto zdiva se zvětšila zhruba desetinásobně (z hodnoty R = 0,5 m2 K/W na hodnotu R = 5,0 m2 K/W, což mimo jiné souvisí s odlehčováním jednotlivých stavebních prvků. Platí zde ale, že čím je prvek lehčí, tím menší je jeho akumulační schopnost. Zbytečným ztrátám tepla tedy účinně brání především tepelná izolace.

V křehkém teple

Kvůli nevhodné tepelné izolaci se skrz obvodový plášť budovy ztrácí až 40 % tepla získaného vytápěním.  Pokud tedy činí roční náklady na vytápění domu například 20 tisíc korun, okolo 8 tisíc prakticky vyletělo komínem zbytečně. Těmto ztrátám je třeba bránit automatickým zateplováním novostaveb a při rekonstrukcích pak dodatečným izolováním stávajícího pláště domu. Snad nejrozšířenějším způsobem aplikace je použití kontaktních zateplovacích systémů, které se dělí podle použitého izolantu: polystyrenové  desky nebo desky z minerálních vláken. Stavební odborníci a především sami výrobci se někdy přou, která z uvedených variant je účinnější. Nutno říct, že každý z těchto izolantů má svá pro i proti. Vezmete-li však v úvahu poměr ceny, užitné hodnoty, pracnosti montáže a výsledného efektu, pak se jazýček pomyslných vah přiklání spíše na stranu polystyrenu. V jeho neprospěch pak hovoří slabá prodyšnost, „pihou“ na kráse minerální vaty je zase zcela opačný efekt, přílišná propustnost. Tu částečně eliminují lepicí tmely, stěrky a omítky, ovšem kondenzace par prostupujících stěnou domu směrem ven pak narazí na neproniknutelnou překážku a kvůli teplotnímu rozdílu páry zkondenzují uvnitř izolační vrstvy. Tím dochází k poškození.

 

3 x P = pomocník pěnový polystyren

Pěnový polystyren (EPS) je velmi lehký, což umožňuje snadnou manipulaci, montáž a technologickou úpravu, je rovněž tvarově stálý, biologicky neutrální a neškodí zdraví. Jako tepelněizolační materiál se používá více než 50 let. Extrudovaný polystyren (XPS) je moderní tepelněizolační materiál, který potlačuje nebo dokonce zcela vylučuje kondenzaci vodní páry v konstrukcích. V porovnání s EPS  je pevnější, vyniká velmi nízkou tepelnou vodivostí a vysokou pevností v tlaku. Užívá se ve skladbě takzvaných obrácených střech, při tepelné izolaci suterénů budov a na mnoha dalších místech. Spornou otázkou je jeho slabý difuzní odpor, tedy schopnost „dýchat“. Řešením jsou desky vyráběné z granulátu svařovaného bodovou technologií, což umožňuje vysokou prodyšnost.

Amatérismus se nevyplácí

Pro ideální tepelnou izolaci určitě nestačí aplikovat jeden prvek, nezbytný je celý montážní systém. Jedině tak lze zaručit, že při dodržení technologického procesu se budou vlastnosti jednotlivých materiálů vzájemně podporovat a působit jako celek. Volba tloušťky izolačního materiálu závisí na typu obvodového zdiva a požadovaném tepelném odporu celé konstrukce, přičemž obecně platí: čím větší tloušťka izolace, tím větší tepelný odpor a větší úspory. V konstrukcích pasivních domů se dnes například běžně používají izolace silné 30 až 40 cm. V každém případě je vhodné poradit se s projektantem a realizaci zateplení svěřit certifikované firmě. O zateplení objektu je dobré uvažovat i v případě opravy stávající fasády, tedy i v době, kdy vás otázky spotřeby a ceny energií za vytápění netrápí. Nejde přece jen o současnost, ale také o budoucnost.

Pavel Hluchý
Foto archiv auta

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Tepelné čerpadlo

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

Výběr tepelného čerpadla

Podle čeho vybrat tepelné čerpadlo?

Proč instalovat tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelná čerpadla

Víte, jak efektivně využít tepelné čerpadlo?

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?