Autogarsonky

Kdo z řidičů by nechtěl mít svého plechového miláčka pod střechou, v bezpečí, chráněného proti nenechavcům i vůči rozmarům počasí. Chce to jediné, postavit garáž. Na rozdíl od rodinného domu je tato stavba mnohem menší a mnozí zruční kutilové jsou schopni ji zvládnout i svépomocí.

Autogarsonky
Autogarsonky (Zdroj: archiv redakce)

Lehká stavba – hovoříme-li o samostatné garáži mimo dům – může být ze dřeva, z plechu nebo nejlépe celozděná. V žádném případě se ovšem nelze obejít bez souhlasu příslušných úřadů. Začít je třeba od projektu pro stavební povolení, neboť pouhé ohlášení nestačí(bohužel). V této souvislosti je dobré připomenout si několik obecně platných zásad. Z protipožárního hlediska by auto kupříkladu mělo vždy parkovat čelem k výjezdu garáže. Jeho záď by podle norem měla být od zadní stěny vzdálena alespoň půl metru, vzdálenost čela vozu od vjezdových vrat by rovněž měla být zhruba půl až ¾ metru. Na straně u řidiče se doporučuje vzdálenost mezi autem a zdí 0,6 až 1,0 metru, na opačné straně pak 0,25 až 0,5 metru. Ideálním řešením je průjezdná garáž s vraty na obou stranách.

Garáž, dílna, skladiště

Navzdory jednoznačnému určení garáže k parkování vozidla se v tomto prostoru odehrává i mnoho dalších činností. Není výjimkou, když část garáže slouží zároveň jako domácí dílna. S bruskou, svářecím agregátem, policemi s barvami, ředidly a dalšími hořlavinami… Dílem prostor slouží také jako skladiště náhradních dílů, uchovává se tu staré oblečení, sezónní sportovní potřeby, pneumatiky a kanystry s pohonnými hmotami. V garážích se ale nesmí ukládat odpadky nasycené olejem nebo hořlavinami. Pohonné hmoty a hořlavé čisticí prostředky zde mohou být jen v plechových, uzavíratelných nádobách. A zcela logicky si zde mnozí řidiči zřizují autodílnu, kde pravidelně vyměňují olej, seřizují a myjí motor a šamponují karosérii. V tomto smyslu existují velmi přísné protipožární předpisy, ekologická pravidla a bezpečnostní normy. Garáž by měla sloužit především svému účelu a nikoli jako časovaná bomba!

Velká inspirativní galerie garáží

Autogarsonky
Autogarsonky
Autogarsonky
Autogarsonky
Autogarsonky
Autogarsonky

Pamatujte, že…

Kupříkladu spuštění motoru je povoleno pouze za účel vjezdu a výjezdu vozidla. I tak by měla být garáž důsledně odvětrávána, nejlépe průduchy v rozích stavby (vepředu dole a vzadu nahoře), krytými mřížkou proti ptákům nebo hmyzu. Na každé osobní nebo dodávkové vozidlo je předepsaná plocha odvětrávacích otvorů 225 cm čtverečních. Určitá kritéria musí splňovat i interiér stavby. Podlaha by měla být nepropustná (betonová mazanina s penetračním nátěrem), normy však nehovoří ani o spádu ani o jímce. Práh by kvůli snadné manipulaci s vozem neměl přesahovat výšku 5 centimetrů, kvůli zafoukávání sněhu a případnému zatékání dešťové vody je však vhodné jej vybudovat. Názory na rovinu či vyspádování podlahy se sice různí, pokud však budete spádovat, je dobré poradit se s odborníkem. Při poruše ruční brzdy je vhodnější sklon od vjezdu směrem k zadní stěně garáže, při poruše motoru a snadnějšímu vytlačení vozidla ven zase naopak.

Dílčí detaily a maličkosti

Stejně jako všechny ostatní stavby (pergoly, altány, bazény, kůlny, venkovní krby atd.) na pozemku i garáž by se měla přizpůsobit, přesněji podřídit celkové koncepci domu a vhodně zapadnout do okolního prostředí. Přinejmenším divně působí moderní dům s udržovanou zahradou a jezírkem, pokud se vedle něj krčí bouda ze starých prken nebo rezavého plechu. Jako každá jiná stavba i garáž si rozhodně zaslouží studii a následný projekt. Vedle domu s rovnou střechou by totiž garáž se „sedlovkou“ vypadala jako větší psí bouda a naopak. A opět zde platí několik jednoznačných stavebních pravidel. Je mylné domnívat se, že na vlastním pozemku může majitel cokoli. Novostavba garáže totiž podléhá stejnému kolaudačnímu řízení a může se klidně stát, že stavební úřad nechá nepovolenou stavbu nebo stavbu s jinými parametry na náklady stavebníka odstranit. V hlavním městě dokonce platí, že rodinný dům lze postavit jedině za předpokladu, že na pozemku vznikne jedno parkovací stání a jedno garážové stání přímo v domě. Pokud garáž stojí na hranici pozemku, vrata by se vždy měla otevírat směrem do komunikace. Je-li garáž „přilepená“ přímo k domu a oba objekty jsou vzájemně propojeny dveřmi, tyto dveře musí být odolné proti požáru. Samozřejmostí je hasicí přístroj, přinejmenším ohleduplností pak důsledné dodržování ekologických zásad. Ani voda z vlastní studny a saponáty vsáklé do vlastního záhonu nedávají záruku proti sankcím a finančnímu postihu.

Pavel Hluchý
Foto: archiv autora

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Renovace střechy garáž

Jak zrenovovat střechu garáž

Renovace staré terasy pomocí dlaždic Transform

Renovace terasy na střeše garáže a výroba květináče z pórobetonu.

Dřevěné hračky a garáž z bedýnky od jablek

Láďa Hruška navštíví paní Danu Ransdorfovou, která vyrábí hračky ze dřeva. V závěru Láďa vyrobí garáž pro autíčka z bedýnky od jablek.

Zahrada na střeše domu

Helena Černíková vysvětluje, jak lze vybudovat zahradu na střeše a jaké má přednosti.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?