Fotovoltaika – šetrný zdroj energie

Slunce produkuje mnohem více energie, než kolik je lidstvo schopno kdy spotřebovat. Využití tohoto neomezeného zdroje však není ani jednoduché, ani laciné. Existují v podstatě dva základní způsoby přeměny sluneční energie: termoelektrická, tedy nepřímá a fotovoltaická, čili přímá.

(Zdroj: archiv redakce)

V posledních desetiletích se zvyšují požadavky na ekologicky šetrnou výrobu elektřiny a na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Solárně tepelná technika, což je v podstatě získávání tepla ze sluneční energie, hraje velmi významnou úlohu, neboť ji lze prakticky aplikovat v každé domácnosti. Praktické využití je ale stále v plenkách. Na 1 m2 našeho území ročně dopadne v průměru 950 – 1050 kWh energie. Celková průměrná roční doba slunečního svitu jen v Praze představuje asi 1550 hodin. S ohledem na účinnost fotovoltaických panelů a dalších potřebných zařízení tak lze za rok získat z 1 m2 80 – 120 kWh elektrické energie. Jestliže panel s plochou 1ma jmenovitým výkonem 100 W vyrobí za rok 100 kWh elektřiny, pak získáme energii, která může na 1000 hodin rozsvítit 100 W žárovku, nebo 50 hodin ohřívat vodu v rychlovarné konvici.

Stačí tak „málo“

K výrobě elektřiny v podstatě „stačí“ solární panel, regulátor, akumulátor a – sluneční světlo. Základní jednotkou výroby elektřiny přímou cestou ze slunce jsou fotovoltaické (solární) články. Spojením několika takových článků vznikne fotovoltaický panel, propojením panelů pak fotovoltaická řada (pole). Solární panely se vyrábějí v několika výkonových řadách od jednotek wattů až po několik stovek wattů. Jmenovité výstupní stejnosměrné napětí bývá nejčastěji 12 V. Výkon dodávaný solárními panely je proměnlivý a odvíjí se od intenzity slunečního svitu. Solární články fungují i při zatažené obloze (díky rozptýlenému světlu), i když jejich výkon je pak výrazně nižší (10 % maxima). Získanou energii lze využít k osvětlení, k napájení elektrospotřebičů a elektrického nářadí (s napájením 24 V), oběhových čerpadel a také poplašných zařízení, neboť nedochází k nežádoucím výpadkům proudu. Pokud chceme připojit běžný spotřebič na 220 V, stačí mezi akumulátor a tento spotřebič zapojit napěťový měnič. Trh nabízí i velmi skladné přenosné (mobilní) fotovoltaické panely, vhodné třeba pro napájení walkmana nebo přenosné svítilny Fotovoltaické články mají minimálně dvacetiletou životnost, nevadí jim déšť, sníh, kroupy ani silný mráz či vysoké teploty. Výrobou solárních článků se u nás zabývá například firma Solartec z Rožnova pod Radhoštěm.

Nesporná návratnost

Důležitá je správná instalace článků. Nejvyššího výkonu dosáhneme při orientaci na jih s odchylkou 8° až 15° na západ. Maximum výkonu nastává kolem 13. hodiny SEČ (14 hodin LSEČ). Optimální sklon článků pro celoroční provoz je 45o, pro zimní období se doporučuje 60 – 65°. Vyrábí se speciální zařízení pro automatické natáčení a naklápění panelů, ovšem v porovnání s případným zvýšením výkonu je příliš nákladné. Výhodnější je pak investice do dalších panelů. Pro pořízení fotovoltaické jednotky se jmenovitým výkonem 2 kW (roční výroba elektřiny cca 2 MWh), je nezbytná plocha panelů necelých 20 m2. Cena jednoho panelu (53 W) se pohybuje kolem 10,5 tisíce korun + další zařízení (měnič, konstrukce, kabeláž). Celková investice je tedy asi 500–600 tisíc korun. Fotovoltaika je investicí s poměrně dlouhou návratností. V lokalitách s rozvětvenou distribuční elektrickou sítí se tento způsob výroby elektřiny dokonce může jevit jako ekonomicky málo efektivní. Jiná je ovšem situace na odlehlých místech (horské chaty, chalupy a další objekty, samoty, jachty), kde není elektřina k dispozici a vybudování přípojek je finančně náročné nebo není z technických důvodů dokonce vůbec možné. Tam už je fotovoltaická výroba elektřiny zajímavější (buď jako samostatný zdroj s akumulátory, nebo jako kombinovaný – bivalentní – zdroj s dieselagregátem). Experimentuje se dokonce s pronájmem panelů a solárních systémů (společnost Silektro Praha).

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Panelové montované domy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Panelové montované domy

Jak vyrobit ze starého stolu pracovní ponk

Návod na výrobu pracovního ponku ze starého stolu

Využití a uchování česneku

Máte rádi česnek a přemýšlíte nad dalším využitím? Poradíme, jak s ním čistit žehličku i jak jej uchovat v lednici.

Infrasauna skládačka

Infrasauna skládačka

Fotovoltaika v zimě

Jak pečovat o fotovoltaická zařízení?

Domácí solární panel

Láďa Hruška navštíví Jana Štefana, který představí vlastní vychytávku na solární vytápění a také ukáže, jak si vylepšil kamna.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?