Vůně dřeva v celém domě

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě (Zdroj: archiv redakce)

Až donedávna byly dřevěné stavby především doménou Kanady (asi 85 % bytové výstavby), USA a skandinávských zemí, s rostoucími požadavky na minimalizaci zátěže na životní prostředí a s ohledem na další aspekty se postupně prosazují i jinde. Výhody dřeva jsou neoddiskutovatelné. Od vynikajících tepelně technických vlastností přes schopnost odolávat i velmi nepříznivým klimatickým podmínkám až po cenu materiálu a lehkost konstrukcí či snadnou a rychlou montáž. Dřevo je zdravotně nezávadným materiálem se snadnou zpracovatelností, čistým a suchým stavebním procesem. Životnost, kvalita bydlení, pořizovací a zejména provozní náklady jsou pak plně srovnatelné a v mnoha parametrech dokonce výhodnější než u těžkých staveb z betonu, cihel a jiných materiálů. S ohledem na životní prostředí se ovšem musíme zabývat otázkou, zda je vhodnější používat ve stavebnictví surové dřevo nebo dřevotřísku, překližku, dřevěné štěpky, případně dýhy, které jsou průmyslově zpracovávány s použitím chemických komponentů – lepidel, tmelů, pryskyřic a laků.   Stavebníky částečně odrazuje i přístup finančních institucí, považujících dřevostavby za méně hodnotné. V praxi to znamená, že investor musí čerpat například úvěr v plné výši najednou a navíc nemůže dřevostavbu použít jako zástavbu pro poskytnutí financí. Důvod? Bez jakéhokoli technického opodstatnění se totiž finančníci domnívají, že dřevěný dům stárne o poznání rychleji než cihlová nebo kamenná stavba.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

Odlišné technologie 

Na bázi dřeva a jeho prvků se projektují a realizují stavby srubové, hrázděné, skeletové a vůbec nejčastěji asi stavby panelové s dřevěným rámem. Existují dva základní způsoby montáže. Např. v Severní Americe se preferuje výstavba z jednotlivých prvků přímo na staveništi („Two By Four“), v Evropě se více zažil způsob montáže panelů zhotovených ve výrobním závodě a dopravených na místo stavby. Americký systém, založený na minimálním počtu prvků a jejich modulaci, je velmi rychlý a poskytuje možnost změn projektu v průběhu stavby. Nevýhodou je závislost na klimatických podmínkách. Evropa se vydala cestou prefabrikace. Její stupeň se nejvíce pohybuje v poměru 70:30 nebo 80:20 (70 % prvků vyrobí závod, 30 % se dokončí na staveništi). Na předem zhotovenou základovou desku s napojením na inženýrské sítě jsou montážní firmy schopny během jediného dne postavit svislé i vodorovné konstrukce, tedy obvodové stěny, podlahy a stropy se střešními panely. Poté se za pár dnů dokončí střešní krytina, instalace a práce v interiéru. Výhodou je značná přesnost a také nezávislost na počasí. Montované dřevostavby mají budoucnost i pro své vynikající vlastnosti. Sendvičové konstrukce dosahují dobrých akustických vlastností, mají značnou protipožární odolnost a tepelný odpor. Snad jedinou překážkou je nízká tepelná akumulace konstrukcí. Středem zájmu jsou proto nízkoenergetické stavby a projekty pasivních domů, v nichž součinitel prostupu tepla je menší než 0,15 W/m2K.

Minimální rozdíly

Někteří urbanisté a architekti zastávají názor, že dřevo by mělo vévodit venkovu a příměstským lokalitám. Dřevostavby jsou proto stále považovány za provizoria, spojená spíš s rekreací než s trvalým užíváním. Projektanti i výrobci proto začali oživovat kombinované dřevo-betonové konstrukce. Spojení materiálů se ukazuje jako velmi efektivní. Dřevo má pevnostní vlastnosti srovnatelné právě s betonem jak v tlaku, tak v ohybu i pružnosti. Výsledkem kombinace obou materiálů jsou dostatečně únosné a tuhé konstrukce s vynikajícími zvukově, tepelně i protipožárně izolačními vlastnostmi, s minimálními nároky na výrobu i následnou údržbu. Výzkumy dokazují, že meziroční nárůst zásob dřeva ve státech EU výrazně přesahuje 100 milionů m3. Navzdory tomu, že lesnatost Česka převyšuje i mnohé vyspělé země západní Evropy, podíl dřevěných konstrukcí na celkové stavební výrobě je u nás ještě stále velmi nízký (zhruba 1–2 %).

Pavel Hluchý

foto archiv autora

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?