Proudové chrániče – záruka bezpečí před úrazem el. proudem

Pro stavebníky nových bytů není pojem proudový chránič ničím novým, ale pro většinu uživatelů elektrické sítě je stále něčím neznámým. Jedná se o zařízení které dokáže v případě poruchy elektrického zařízení účinně zabránit úrazu elektrickým proudem. V článku se dozvíme jak a kde instalovat proudový chránič a jaké jsou přednosti jeho využití.

(Zdroj: archiv redakce)

Pro stavebníky nových bytů není pojem proudový chránič ničím novým, ale pro většinu uživatelů elektrické sítě je stále něčím neznámým.
Je to zařízení ve tvaru jističe v rozvodnici, které je schopné bezpečně zabránit úrazu el. proudem při průniku napětí na kostru spotřebiče. Někdo namítne, že spotřebiče jsou chráněny takzvanou ochranou nulováním, nebo podle novějších státních norem ochranou samočinným vypnutím. Ale v tom je ten háček.

Většina elektrických rozvodů je v sítích 380/220v, prováděných v posledních třiceti letech, vedena dvěma vodiči – vodičem fázovým a tkzv. nulovacím – odborné označení PEN. Jak název napovídá, tento vodič slouží současně jako ochranný vodič PE, tak i jako pracovní vodič N. Pokud se na přívodu tento vodič přeruší, nastává – a to je potvrzeno stovkami úrazů – nebezpečí průniku napětí na kostru chráněného spotřebiče a následný úraz, který v prostorách zahrady či prádelny většinou končí smrtí zasažené osoby.

Tomuto jevu se snaží nové normy zabránit třívodičovým rozvodem, ve kterém je zmíněný vodič PEN rozdělen na dva samostatné, vodič PE – ochranný a vodič N – pracovní. Zásuvky i kovová svítidla jsou napojována tedy třívodičově a popsané nebezpečí se minimalizuje.
Ale i tento způsob ochrany před úrazem el. proudem je vylepšován, a proto pro zásuvky v koupelnách a na zahradě jsou podle těchto nových norem předepsány proudové chrániče. Tato malá zařízení jsou označena tkzv. vybavovacím proudem, který je pro zásuvky 0,03A a ve velmi krátkém čase přeruší přívod proudu, pokud při poruše této hodnoty dosáhne.

Instalace chráničů je velmi jednoduchá, pro svůj provoz potřebují tři vodiče – tedy fázový L1, pracovní N a ochranný vodič PE.
Co s tím ve dvouvodičových instalacích? Před instalovaným chráničem rozdělíme společný ochranný PEN používaný ve dvouvodičové soustavě na dvě svorkovnice, zelenou a modrou. Přívodní ochranný vodič připojíme na zelenožlutou svorkovnici (rozuměj barvy izolace na svorkovnici napojených vodičů) a z této odbočíme na svorkovnici s modrými vodiči N. Dále pak pokračuje třívodičové vedení černého fázového vodiče L1, modrého pracovního vodiče N a zelenožlutého ochranného vodiče PE. Na přívodní svorky chrániče se připojí vodič fázový (černý nebo hnědý) a pracovní – modrý N. Ochranný zelenožlutý PE vodič nesmí být na svorky chrániče připojen, tedy chránič obchází a u zásuvky je napojen na uzemňovací kolík zásuvky. Při pohledu zpředu je tedy vlevo černý či hnědý fázový vodič, napravo modrý pracovní a na kolíku zelenožlutý ochranný. Spotřebič napojený na tuto zásuvku je kromě ochrany nulováním tedy chráněn zvýšenou ochranou proudovým chráničem.

V současné době jsou v prodeji zásuvky s vestavěným chráničem (viz obrázek). Aby bylo zařízení napojené za proudovým chráničem spolehlivé z hlediska funkce chrániče, je nutné provádět pravidelné revize, při kterých se měří povolené dotykové napětí, doba vypnutí chrániče a hodnoty vybavovacího proudu, při kterém chránič vypne. Pokud není použit chránič kombinovaný s jističem, je nutné před chránič jistič vždy přeřadit. U zásuvkových obvodů je to 16A jistič. Na jeden proudový chránič můžeme napojit několik spotřebičů, při poruše budou vypnuty všechny. Nedoporučuje se instalace jednoho proudového chrániče pro celý rodinný domek, ale není to v rozporu s platnými předpisy. Pouze musíme v tom případě použít chránič s vybavovacím proudem 0,3A a vyšší jmenovité hodnoty, např. 40A. Pokud používáme trojfázový proudový chránič (viz obrázek na začátku článku) , zapojujeme do přívodních svorek fázové vodiče a vodič modrý – pracovní N.

Dlouhodobé zkušenosti s proudovými chrániči dokazují jejich užitečnost a i přes jejich cenu cca 1500Kč se jedná o účelnou investici, která vám může zachránit život.

 

Autor se aktivně zabývá tématy týkající se zahrady a pěstování kiwi.
Pro bližší informace navštivte domovskou stránku:

Publikováno: 30.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Prima chranič na prsty z pet lahve

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vytvořit chránič na prsty při krájení z pet lahve jednoduše a rychle

Jak vodotěsně spojit kabely v zahradě?

Jak vodotěsně spojit kabely v zahradě, aby vám do nich nenateklo až bude pršet nebo padat sníh?

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?