Exotické rostliny pro váš zimní domov

Každé roční období má své typické rostlinné druhy. A jakou rostlinu darovat právě v lednu? Chceme-li pro obdarovaného vybrat opravdový drahokam, můžeme darovat exotické květiny. Ve většině případů se dají použít nejenom do úchvatných květinových vazeb, ale mohou se i pěstovat jako pokojové rostliny. Inspiraci můžete načerpat v následujícím příspěvku, kde představujeme známé i méně známé exotické rostliny, se kterými se můžeme setkat na zimním květinovém trhu.

(Zdroj: shutterstock)

Královnou mezi exotickými květinami je Protea barbigera, pro svou krásu často používaná v aranžmá. Na trhu se však můžeme setkat také s druhem Protea mundi, která má v porovnání s barbigerou mnohem štíhlejší květy. Nejrozšířenější jsou tyto nádherné květiny v jižní Africe. Druhým kontinentem, kde se proteje vyskytují, je Austrálie. Žádný druh z čeledi Proteaceae ovšem nenajdeme zároveň v Africe a Austrálii. V současnosti se dovážejí do Evropy z Jihoafrické republiky, ale také z Austrálie, Nového Zélandu a Izraele.

Atraktivní květy protejí tvoří složené květenství, které je obklopeno barevnými listeny. Květy mohou být zbarveny od světle béžové přes stříbřitě růžovou až po téměř červenou. Proteje jsou velmi vhodné pro velká aranžmá, avšak díky svým zajímavým květům působí poutavě, i když jsou umístěny ve váze jednotlivě. Na péči nejsou nikterak náročné, po přinesení kytice z obchodu jenom několik centimetrů stonku ořízneme a květiny vložíme do čisté vody s přídavkem výživy pro řezané květiny. Je také potřeba odstranit veškeré listy, které by byly ve vodě, a vodu ve váze zhruba každé čtyři dny vyměňovat.

Anigozanthos byl původně polní rostlinou, která se díky intenzivnímu šlechtění v 80. letech 20. století začala pěstovat nejen jako řezaná květina, ale také jako hrnková rostlina. Anigozanthos, lidově též nazývaný Klokaní tlapky, pochází ze západní Austrálie. Pěstování této rostliny v domácích podmínkách je poněkud náročné, protože vyžaduje speciálně připravenou směs kyselé půdy obsahující rašelinu, jíl a písek. Květy můžeme použít nejen k řezu, ale i k následnému sušení. Nizozemští pěstitelé dodávají na náš květinový trh několik odrůd Anigozanthosu, které se nejvíce používají jako součást nezvyklých květinových aranžmá: žlutou – ‚Mini Illusion‘, ‚Mini Sunlight‘ a červenou – ‚Mini Ranger‘, která je k dostání po celý rok.

Velká inspirativní galerie rostlin

Exotické rostliny pro váš zimní domov
Exotické rostliny pro váš zimní domov
Exotické rostliny pro váš zimní domov
Exotické rostliny pro váš zimní domov
Exotické rostliny pro váš zimní domov
Exotické rostliny pro váš zimní domov

Atraktivními listeny je známa také helikonie, která se pyšní jejich krásným oranžovočerveným zbarvením. Helikonie je botanicky příbuzná banánovníkům, pochází však ze Střední a Jižní Ameriky. Poprvé byla objevena ve východní Brazílii. Tato květina vyniká zejména v bohatších aranžmá nebo samostatně. Helikonie je na péči velice nenáročná řezená květina, ve váze vydrží dlouho, v průměru osm až čtrnáct dnů, aniž by bylo třeba přidávat do vody výživu pro řezané květiny.

Anturie, která patří mezi exotickými květinami k nejprodávanějším, pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, kde byla objevena v roce 1867. Pro jejich krásně zbarvené a tvarované elegantní toulce, lze anturie velmi dobře kombinovat s ostatními květinami. Na trhu jsou odrůdy s červenými, růžovými, bílými, zelenými, ale také hnědými toulci. Žádnou zvláštností nejsou ani anturie, u nichž se kombinují dvě barvy, například růžová a zelená. O něco výraznější je odrůda ‚Trinidad‘, u které jsou okraje toulce zelené a střed jasně červený. Za posledních pět let se počet odrůd zvýšil ze šestnácti téměř na padesát.

Anturii lze pěstovat i jako hrnkovou rostlinu. Pěstujeme-li anturii v bytě, měli bychom ji dopřát velmi světlé místo, ne však přímé slunce. Tato rostlina je také citlivá na průvan, chlad (teplota nesmí klesnout pod 15 °C) a sucho (substrát nesmí nikdy zcela vyschnout). Toulce hrnkových anturií mají bílou, červenou, zelenou, ale také růžovou barvu. K nejoblíbenějším patří ‚Jolanda‘, ‚Leni‘, ‚Laura‘ a ‚Misti‘.

Ornithogalum neboli snědek je hojně rozšířenou cibulnatou trvalkou. Rod Ornithogalum zahrnuje zhruba 100 druhů, z nichž většina pochází ze Středomoří. V květinářství se používá Ornithogalum arabicum, O. dubium, O. thyrsoides. Liší se od sebe tvarem, četností květu, ale především barvou květenství. Ta jsou většinou bílá, světle žlutá nebo oranžová na spodu obvykle zelené barvy, umístěná na konci delšího stonku, který může měřit i 80 centimetrů. Díky tomu vyniknou v aranžmá i samostatně. Kromě okrasných účelů (zahradní a skleníkové druhy) se některé odrůdy používají v Malé Asii a severní Africe v kuchyni jako zelenina.

Další exotickou květinou, která nás bude ve váze těšit překvapivě dlouho, je nerine. Kdo má rád světlé tóny odstínů bílé a růžové, nemůže si vybrat lépe. Ačkoliv na trhu je zatím nerine poměrně krátkou dobu, získává si stále větší oblibu u floristů i zákazníků. V současné době se uplatní v luxusních aranžmá a o její výjimečnosti svědčí i fakt, že ji nejčastěji najdeme právě při takových příležitostech, jako je svatba. V květinářských obchodech se setkáváme nejčastěji s druhem Nerine bowdenii, který má výrazné růžové a bílé květy. Okvětní lístky se k vrcholu květu mírně rozšiřují, jejich špičky jsou zahnuté a okraj květu mírně zvlněný. Od října do prosince je v nabídce květinářstvích obchodů odrůda ‚Albivetta‘, od října do ledna ‚Favoriet‘ a v listopadu poutá pozornost zákazníků ‚Patricie‘.

Publikováno: 11.04.2017

Mohlo by vás dále zajímat

Aranže z podzimního kvítí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Připravte si aranžmá z vlastnoručně vypěstovaných květin.

Věnec na dveře

Věnec na dveře s živými květinami je vhodná dekorace po celý rok. Zjistíte, jak do věnce naskládat a zadrátovat živé květiny, nejlépe macešky a jak pomocí mechu vyplnit mezery mezi květinami.

Čerstvé řezané květiny do obrazu

Řezaným květinám to sluší úplně všude. Zkusme si z nich vytvořit jeden krásný a svěží obraz, který nám bude dělat radost.

Květiny našich babiček

Jak správně pěstovat mučenku nebo klerodendron poradí zahradník Jakub Krulich

Letnění pokojových květin

Pan Herynek vysvětluje, které pokojové rostliny jsou vhodně pro letnění venku a jak je zastřihávat.

Jak správně pečovat o zakoupenou rostlinu

Zakoupili jste si v květinářství květinu, přinesli domů a nevíte, jak o ní pečovat? Rádi poradíme.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?