Letošní zimě vládnou šperky

Když za okny zuří plískanice, sníh a déšť promění zahradu v kaluž mrznoucího bláta, doma je jak v teplém hnízdečku. Abychom své domovy letos v zimě ještě více zútulnili, obklopme se korálky a jinými lesklými a zářivými předměty. Je to nový způsob jak uniknout každodennímu spěchu, dopravním zácpám a městské zimní šedi číhajícím na každém rohu. Na tyto pocity reaguje letošní zimní trend s názvem Nature´s Jewels.

(Zdroj: Profimedia)

{Úvod, máčka, kala a tulipán}Letos v zimě kladou floristé důraz na kontrast mezi hrubými a luxusními materiály. Můžeme použít vše, co příroda k vytvoření takovéhoto kontrastu nabízí, stačí se jen pozorně rozhlédnout kolem sebe. Letošní zima je totiž obdobím, kdy do popředí vstupují přírodní materiály, například mech. Jako základní barvy pro letošní zimu floristé zvolili nekonečnou paletu šedohnědých a nenápadně zelených odstínů. Oblíbené jsou také motivy z říše zvířat, například vzor kůže plazů, peří, apod. Do tohoto trendu navíc patří mezi všechny ty hnědé, šedé a zelené tóny i lesklé korálky či jiné ozdoby, vždy samozřejmě nápaditě zakomponované do aranžmá, které pak v přírodních materiálech září doslova jako pestré drahokamy. A protože móda se vždy vrací, neváhejte také vytáhnout brože a šňůrky perel po babičce, které kyticím a aranžmá bezpochyby dodají na výjimečnosti. Na druhou stranu bychom měli být uvážliví při výběru nádob, do kterých aranžmá umístíme. Ty by měly být co nejnenápadnější, aby mohla vazba plně vyniknout.

Trend Nature´s Jewels chápe květiny jako drahokamy. To je také důvod, proč se v aranžmá s květinami pracuje specifickým způsobem. Květin – drahokamů – se používá vzácně, jsou jakoby skryté mezi materiálem šedozelené barvy. K takovému použití je ideální například máčka, jedna z nejvýraznějších květin doporučovaných pro trend letošní zimy. Připomíná tmavě modré ostré, hrubé krystaly ledu, jaké spatříme uvnitř spoře osvětlených puklin v ledovci. Na druhé straně zase květ orchideje rodu Phalaenopsis připomíná záhadného motýla, který se náhodou usadil na větvičce. Také temně nachové frézie vypadají tajemně. Tulipány a sametové růže podtrhují zase krásu Vánoc a vlídnou pohodu domova. Kaly se používají v barvě bordó s nachovým nádechem. Dlouhé trubky květů hvězdníků jsou naaranžované mezi pokroucenými větvičkami. Do současného trendu Nature´s Jewels nejvíce zapadají vazby ve tvaru hnízda, různé girlandy a volné biedermeierovské vazby. V květinových aranžmá převažují horizontální linie. A jaké květiny jsou těmi pravými drahokamy?

Tmavomodrá máčka (Eryngium) přesně vyjadřuje principy módního trendu letošní zimy. Působí drsným a zároveň exkluzivním dojmem a dodá každé kytici lehký nádech tajemna. V květinových aranžmá svojí jemnou strukturou zosobňuje šperk v barvě tmavých ametystů. Máčka se kdysi používala jako lék proti kolice, ale dávno upadla v zapomnění. Dnes už nám její léčivé schopnosti připomíná jen odborný název Eryngium, který je překladem starořeckého slova „erungion“ ve významu „zahánějící koliku“.

Kala (Zantedeschia aethiopica) je v součané době velmi vyhledávanou a trendy květinou. Květináři nám proto nabízejí stále více barevných variant. Pro nápadité aranžéry jsou tyto květy pravým požehnáním, jejich pružné stonky lze snadno vplést do neobvyklých vazeb a lze s nimi provádět přímo úchvatné aranžérské kousky. A jak pracovat s kalami přesně v duchu trendu letošní zimy? Květy kal bychom měli použít jako odlehčení robustní struktury aranžmá, v nichž jsou použity například větve větších rozměrů. Odrůdy tmavších odstínů jsou ideální pro kombinace s hnědými a zelenými tóny, které jsou pro tuto zimu velmi moderní. Pro větší dojem lze okolo stonků omotat také šňůrky s korálky.

Floristé při vytváření trendu Nature´s Jewels samozřejmě nemohli opomenout ušlechtilý tulipán. Tajemný uzavřený květ na dlouhém stonku je doslova ztělesněním elegance. My máme sice tulipán zakódovaný jako jeden ze symbolů jara, ale holandští pěstitelé a šlechtitelé věnovali značné úsilí tomu, aby vypěstovali tulipán, který by vykvetl v době vánoc. Jejich snaha byla úspěšná a tulipán je nyní k dostání jako zimní řezaná květina. Na tulipánu je také zajímavé to, že jeho stonek nepřestává růst ani ve váze. Využitím této vlastnosti v aranžování je možné dosáhnout zajímavých a překvapivých výsledků. Květy tulipánů jsou hladké a měkké, nejvíce se proto hodí do vazeb s robustnějšími větvemi a drobnými větvičkami. Celé rostliny tulipánů i s cibulkou můžeme použít v aranžmá i bez vody.

Také na růže bychom neměli zapomínat. Letošní trendy je uznávají pravými královnami květin, když je zdobí perlami. Svůdně sametové, rudé růže opět decentně vyniknou, když je vetkneme do svazku holých větviček. Význam růže jako symbolu lásky má kořeny v dávných dobách. Bývala symbolem Afrodity, řecké bohyně krásy. První rudá růže vyrostla, když byl Afroditin krásný milenec Adónis smrtelně raněn. Podle římské mytologie ovlivnil podobu růže i bůžek lásky Kupid. Když tento Venušin syn líbal růži, bodla jej včela. Ze vzteku vystřílel všechny šípy do růžové zahrady. Od té doby prý mají růže trny.

V Holandsku je pro hvězdník zažitý lidový název Rytířská hvězda. To proto, že její květy měly původně hvězdicový tvar. Odrůdy, které se nyní pěstují k řezu, mají dokonalý nálevkovitý tvar. Tato hlíznatá květina se hodí pro trend letošní zimy už jen svým jménem. Její duté stonky nesou až čtyři, někdy i pět okouzlujících květů. V soušasné době začaly být velmi vyhledávané i miniaturní odrůdy této květiny, které mají malé, sametové květy. Svojí velikostí jsou ideální pro použití v kyticích a květinových aranžmá. K dostání jsou v široké paletě barev od temně rudé přes růžovou, lososovou, oranžovou až po bílou. Existují i dvoubarevné kultivary, z nichž některé mají bílé květy s kontrastním okrajem. I tyto miniaturní odrůdy však mají odolné květy, které neztratily nic ze šarmu svých větších sourozenců.

Pro mnohé může být překvapením, že květy orchideje rodu Phalaenopsis jsou stejně trvanlivé jako krásné. Vždyť tyto výrazně exotické květy s jemnou kresbou vypadají nesmírně křehce, připomínají exotického motýla. Květy Phalaenopsisu se dodávají v celé řadě barevných variant, zejména bílé, růžové a žluté. Během letošní zimy se v aranžmá budou používat tyto orchideje zejména v odstínech nachové barvy. Květy jsou svojí barvou, tvarem a kresbou tak krásné, že se nemusíme bát použít je ve váze samotné. Phalaenopsis je proto právem považován za jeden z korunních klenotů trendu letošní zimy.

Kdysi byly frézie známé pod názvem kapská konvalinka, který prozrazuje původ této hlíznatév rostliny. K řezu se pěstuje mnoho odrůd se stonky dlouhými až 50 cm. Původní druh měl žluté květy, intenzivním šlechtěním vznikly odrůdy celé řady jiných barev: bílé, růžové, nachové, hnědé a oranžové. Pro zimní trend jsou ale opět vhodné zejména nachové odstíny. Řezané frézie jsou odedávna oblíbené pro svoji jemnou vůni. Září jako drahokamy mezi kameny, větvičkami, dřevem, kmeny a mechem používanými v zimních aranžmá. Jejich vůně je výrazná a květy vynikají mezi hrubším okolním materiálem. V aranžmá podle trendu letošní zimy představují pohodlí domova.

Publikováno: 03.05.2017

Mohlo by vás dále zajímat

Tulipány kam se podíváš aneb zavítejte do Průhonic

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak šlechtit tulipány v moderní době a podle současného trendu

Výsadba cibulovin do trávníku

Ukážeme vám krok po kroku, jak si správně vysadit cibuloviny do trávníku. Jak připravit vykopané místo pro cibuloviny a jejich následné vysazení.

Květinové dekorace

Květinové dekorace

Odkvetlé cibuloviny

Každá cibulovina jinak odkvétá. Dozvíte se, nejen, jak rostliny naaranžovat a vysadit, ale také, že při odkvetení stačí odstřihnout pouze suchý květ a rostlinu se zdravými květy ponechat.

Velikonoční dekorace z mechu a kapradí

Dekorace velikonočního vajíčka technikou kokedama

Trendy v podzimní dekoraci

Paní Fišerová vyrábí podzimní dekorace z přírodních surovin. Popisuje, jak vytvořila ozdobné koše nebo květiny ze suchých plodů.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?