Rhythm Deluxe – trend pro letošní konec léta

Módní trend Rhythm Deluxe se inspiruje v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Jeho poselství je bohatost a výraznost jak v barvách tak i v tvarech. Letošnímu konci léta tak budou kralovat elegantní strelície či anturie, vedle nich však budou rovnocenně stát i tradiční květiny, jako chryzantémy nebo jiřiny. A my se můžeme těšit, že nám tyto symboly podzimu floristé předvedou v nových nečekaných kombinacích.

(Zdroj: Profimedia)

Nový trend v aranžování květin, který je aktuální právě pro konec letošního léta, vychází ze sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. Základní myšlenkou tohoto trendu je luxus a výraznost. Z toho vyplývají i základní barevné odstíny: oranžové, hnědé a zlaté, které dojem luxusu podtrhují. Výraznost a kontrast aranžmá dodají strohé, geometrické vázy (dokonalé kopie návrhů ze sedmdesátých a osmdesátých let) a barvy jako černá, bílá a teple šedá. Bílá barva je v kyticích jednotícím prvkem, který velmi nenásilně rozjasňuje teplé kontrastní odstíny. Vázy mohou být z různých typů skla – silnostěnného, barevného, kouřového nebo zrcadlového. Opět se využívají kovové efekty – měď, nablýskaný cín, bronz a lesklá keramika jsou znovu v módě spolu s kůží a hebkými, luxusními kožešinami. Trend se odráží i ve vzorech – moderní tapety s obrovskými geometrickými vzory ve stylu sedmdesátých let se dobře doplňují s velkými kostkami a typickými tygřími a ještěřími stopami.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

Rhythm Deluxe – trend pro letošní konec léta
Rhythm Deluxe – trend pro letošní konec léta
Rhythm Deluxe – trend pro letošní konec léta
Rhythm Deluxe – trend pro letošní konec léta
Rhythm Deluxe – trend pro letošní konec léta
Rhythm Deluxe – trend pro letošní konec léta

Geometrické vzory váz vypadají obzvláště dobře, pokud se opakují a vytvářejí rytmus – dvě, tři nebo více váz se stejnými květy naaranžovanými stejným způsobem. Aby byl celkový dojem dokonalý, aranžujeme do váz s výraznými geometrickými vzory i výrazné, tzv. stylové květiny. Takovýto rytmus upoutá pozornost a stává se v interiéru samostatným architektonickým prvkem.

Kytice uvázané v podzimním stylu Rhythm Deluxe jsou hravé a veselé. Dominují v nich jiřiny, chryzantémy, lilie a doplňují je větvičky keřové třezalky s barevnými plody. V tomto trendu se také hodně používá stylových květin, jako například anturie, strelície a exoticky oranžově kvetoucí Leucospermum. Květiny můžeme aranžovat tak, aby stály ve váze vzpřímeně, nebo je můžeme nechat opírat o její hrdlo. Ale zastavme se na chvíli u jednotlivých druhů květin, které jsou ve stylu Rhythm Deluxe tak zvaně „in“.

Strelície, pýcha Kanárských ostrovů, ačkoli se vyskytuje i v rozsáhlých oblastech jižní Afriky. Její květ je velmi neobvyklý a připomíná spíše hlavu ptáka s dlouhým zeleným zobákem a výrazným vztyčeným chocholem oranžových a modrých pírek. (Lidově bývá tato rostlina často označována jako rajka, ptačí zobák nebo hlava rajky.) Na strelícii jsou dominantní zejména měkké vzpřímené oranžové okvětní plátky, které se rytmicky střídají a zároveň vytvářejí kontrast s téměř kovovou modří a zelenou. Tato majestátní květina svou vznešenou jednoduchostí přímo vybízí, aby se stala centrálním prvkem našich aranžmá. Výstřední a až exotická krása strelícií vynikne zejména, pokud rozmístíme několik květů do identických váz vedle sebe.

Názvy jako jehelníček nebo modrý africký pavián se někdy používají k popisu květů rostliny Leucospermum, pro které jsou charakteristické zakroucené prašníky a pestíky. Květy rostliny Leucospermum bývají také přirovnávány k mořské sasance s roztaženými chapadly. Leucospermum je vlastně nízký keř, který původně pochází z oblasti afrických savan jihozápadně od Mysu dobré naděje. Existuje mnoho odrůd a hybridů této rostliny, z kterých můžeme získat opravdu širokou škálu řezaných květů s dlouhou dobou životnosti. I když je Leucospermum ideální květinou do smíšených aranžmá, ve váze vypadá velice dobře i samotné. Květy lze navíc i sušit a používat do suchých vazeb. Velice zajímavé je, že žádná z neobvyklých vlastností této rostliny, jako její oranžové tyčinky nebo tvar jehelníčku, neinspirovala botaniky při vývěru vědeckého názvu. Leucospermum neznamená nic jiného než bělosemenný.

V dnešní době jsou chryzantémy jedny z nejoblíbenějších řezaných květin vůbec, proto nezůstaly floristy opomenuty ani při vytváření tohoto nového trendu. Chryzantémy se začaly pěstovat ve větším množství k řezu až v 19. století. V roce 1928 Američan Allard objevil, že chryzantémy začínají kvést až s příchodem kratších dní, tedy na podzim. V současné době klamou pěstitelé chryzantémy umělým zastiňováním, a tak jsou kvetoucí rostliny k dostání po celý rok, a to v mnoha barevných odstínech. Chryzantémy se svými nadýchaně jemnými květy volně přecházejí od jednoho podzimního trendu k druhému. Pokud si chcete udělat aranžmá v trendu Rhythm Deluxe doporučujeme vyzkoušet kombinaci chryzantém s liliemi a oranžovými květy strelície. Velice působivě vypadá i kombinace s toulitkou (anturie) nebo s exotickým Leucospermem.

U chryzantémy ale ještě chvíli zůstaneme. Tato květina má totiž i svou mystickou stránku. V Japonsku je trvanlivá chryzantéma symbolem dlouhověkosti. Podle japonské pověsti vznikla zlatá chryzantéma z božského náhrdelníku. Po deset století byla císařským symbolem chryzantéma s 16 okvětními plátky a také červený kruh uprostřed bílé japonské vlajky nesymbolizuje nic jiného než střed květu chryzantémy po otrhání okvětních lístků. Krása chryzantém fascinovala také Číňany. Podle čínské legendy žil kdysi císař, který se doslechl o kouzelné rostlině, která roste pouze na Dračím ostrově a která by mu zajistila věčné mládí. Najít a utrhnout ji směly pouze děti. Dětská výprava pak na Dračím ostrově našla zlatou chryzantému.

Všichni floristé jistě znají plody keřové třezalky, které se objevují v létě po odkvětu velkých otevřených žlutých květů. Keř, který nese tyto plody, je příbuzný naší třezalky tečkované, léčivé bylinky, která rozkvétá v červnu typickými malými žlutými kvítky. U moderních odrůd mohou mít semenné tobolky, připomínající svým tvarem bobule, kromě originální tmavě červenohnědé barvy i barvu růžovou, oranžovou či zelenou. Jsou ideální pro použití v kyticích, vyznačují se totiž vysokou životností ve váze. Plody třezalky si zachovávají barvu dlouho po opadání listů. Jsou vhodné pro bohaté biedermeierovské kytice i vazby v přírodním stylu. Latinský název třezalky Hypericum vznikl pravděpodobně ze jména boha Hyperiona, otce Slunce v řecké mytologii.

Donedávna byly jiřiny snad nejtypičtějšími květinami venkovských zahrádek, dnes se k nim opět vracíme a tyto rostliny se staly doslova hitem této sezóny jako módní zahradní rostliny i jako řezané květy do luxusních kytic ve stylu Rhythm Deluxe. Historie jiřin je velmi dlouhá. Oddenky „cocoxochitlu“, používali staří Aztékové v kuchyni i jako léčivky. Do Evropy jiřiny přivezli Španělé, zde se však nikdy jiřina neprosadila jako jedlá rostlina, oblibu získala pouze pro své květy. Řezané jiřiny jsou velmi trvanlivé, dokonce vydrží čerstvé po omezenou dobu i bez vody. Všechny květy lze použít k vytvoření okruží nebo girlandy okolo stonků jiných řezaných květin. Jiřiny jsou k dostání v mnoha různě barevných variantách i různých tvarových odrůdách, možnosti jejich použití jsou doslova nepřeberné. Tmavé květy jiřin dodají letním a podzimním kyticím silný náboj.

Anturie, neboli toulitka (Anthurium) se běžně pěstuje i jako pokojová rostlina. Její květy jsou zajímavé především díky tzv. toulci, který je lesklý a může být červený, čokoládově hnědý, bílý, zelený nebo růžový. Při vymýšlení odborného názvu se vědci nechali inspirovat palicí, která vyčnívá z květu. Anthurium totiž doslova znamená „ocasatá květina“. Toulitka je pověstná svojí dlouhou životností. Ve váze vydrží v dobrém stavu velmi dlouho, s přídavkem výživy pro řezané květiny i bez něj. Je ideální pro smíšené kytice, bílé květy poslouží jako spojovací prvek ve vazbě a hnědé ladí velmi dobře s teplými oranžovými tóny jiných květin. Kromě toho „trčící“ palice dodává aranžmá dynamiku a prostor.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

Publikováno: 03.05.2017

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování jiřin a její odrůdy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jiřinám se přezdívá královny babího léta. Aby krásně kvetly, je potřeba jim věnovat patřičnou péči.

Povídání o chryzantémách

Povídání o chryzantémách

Pěstování chryzantémy

Pan Hanzelka představuje různé druhy chryzantém, doplňuje rady k pěstování.

Jak pěstovat chryzantémy

Reportáž o pěstování chryzantémy, jaké je její další využití, jaké barvy a druhy chryzantém existují, jak o ně pečujeme.

Jiřiny

Jiřiny

Odrůdy chryzantém a jejich pěstování

Chryzantémy jsou krásné a mají mnoho odrůd. Poradíme, jak tyto rostliny pěstovat, kam je ideálně umístit a jak je hnojit.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?