Květiny ve stylu Re-create

Stylem Re-create, zejména jeho obecnými charakteristikami, jsme se na našich stránkách už zabývali. Pokud si ale chceme vytvořit aranžmá v tomto stylu, jaké máme použít květiny? Odpověď je jednoduchá, nemusíme se bát použít jakékoliv květy, z nichž vyzařuje jednoduchost a přirozenost a které jsou zároveň nápaditě rafinované. Proto budou letošní léto slavit největší úspěch karafiáty, stračky, gloriózy, hledíky, phloxy, zinie a gerbery.

(Zdroj: Profimedia)

Dianthus, božská květina, snad žádná jiná květina neodpovídá lépe trendu znovuzrození letošního léta jako karafiát. Květina, jež pro mnohé symbolizuje období komunismu, a tedy doby „dávno minulé“, prožívá v poslední době svůj triumfální návrat. Karafiát je i dnes považován za ideální květinu do vazby, s jeho pomocí lze vytvořit nápadité až extravagantní aranžmá, stejně tak jako aranžmá velmi decentní. Vše záleží na vaší fantazii a kreativitě. K dispozici máme velkou řadu barev a barevných kombinací, včetně dnes velmi módní zelené. Snad jen v modrém provedení je nenajdeme.
Jeden tip na závěr: karafiáty jsou velmi citlivé na etylén, proto je nikdy nenechávejte v blízkosti zrajícího ovoce.

Image exkluzivní letní květiny má v letním trendu Re-create stračka. Stračka pochází z Číny a v latině její jméno znamená delfín, kterého mají připomínat ještě nerozvinutá poupata. Když rozkvete, vypadají naopak její hvězdicovité kvítky s dlouhými ostruhami jako skutečné ostruhy středověkých rytířů. Co se týče barvy jsou stračky „nebeské“ květiny, nenajdeme totiž mnoho jiných květin, které by se mohly chlubit tak dokonalou modří. A stračky nám nabízí modré hned několik odstínů, od azurové a nebeské modři brzkého rána po indigovou modř nebe před bouří. Stračka je ideální do kytic, ve kterých se její jasně modrá barva a dlouhé, protáhlé květenství skvěle vyjímají. Každé vazbě propůjčí část své vznešenosti a atraktivnosti.

Velkou předností této květina je, že ve váze vydrží svěží a okouzlující po celých deset dní, čímž se zařazuje do skupiny dlouho žijících řezaných květin. A aby vám dělaly radost opravdu co nejdéle, přikládáme několik tipů, jak o ně pečovat:

  • Stračkám často měníme vodu, kterou tyto květiny znečišťují velmi rychle. Do vody doporučujeme přidat výživu pro řezné květiny.
  • Při výměně vody rostlině vždy seřízneme ostrým nožem malý kousek stonku.
  • Stračky jsou jedovaté, proto si po dokončení aranžování nezapomeňte umýt ruce.

Glorióza, popínavá hlíznatá rostlina s výjimečným jménem, v holandštině bývá nazývána „úchvatná lilie“, a původem až z tropických pralesů Afriky. Tuto květinu poznáme snadno podle charakteristického tvaru květů a typického zabarvení. Šest dozadu stočených okvětních plátků je postaveno do kontrastu s šesti dopředu vzpřímenými pestíky. I když se glorióza, se kterou se v našich květinářstvích setkáte, pěstuje ve skleníku, svoje dědictví z tropických pralesů si dál uchovává. Tím je mírně zkroucený stonek, kterým se v původních podmínkách obtáčela kolem okolních rostlin.

Navzdory své kráse dané tvarem i barvou se začala tato úchvatná rostlina pěstovat teprve před sto lety. Existuje proto řada variací, které ještě nikdo nikdy při aranžování nevyzkoušel. Červená snoubící se se žlutou, to je charakteristická barva gloriózy, která v nás vyvolává vítězství a triumf. Pokud třeba gloriózu naaranžujete do starého keramického květináče, určitě se vám podaří objevit něco z její „zašlé slávy“.

Hledík, květina, která svými bohatými květy vyniká stejně ve volné přírodě, jako ve vazbě. Řada z nás má u hledíku zafixováno, že se jedná o květinu ze zahrádky našich babiček. Květy hledíku jsou samy o sobě velice inspirativní, když totiž zprudka fouknete na pysky květů, rychle se rozevřou. Právě proto je hledík nositelem celé řady lidových názvů, např. „lví tlamičky“. Nejenom pro onen nádech dávných dob se hledík výborně hodí pro moderní trendy léta 2002. Všechny staré vázy, nádoby či hrnečky se rozzáří, pokud je nazdobíte kyticí hledíků samotných či v kombinaci se stejně jasně zbarvenými gerberami nebo ostálkami. Pastelově žluté, oranžové, nachově růžové či nevinně bílé barvy hledíků stejně tak dobře kontrastují s červenými a oranžovými gloriózami.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create
Květiny ve stylu Re-create

Další květinou, která svým charakterem plně podporuje styl Re-create, je plaménka (Phlox). Bohaté květenství phloxu podtrhuje bujarost a veselost tohoto stylu a jeho sladká vůně v nás vyvolává pocit voňavé zahrádky. Jednotlivé kvítky plaménky mají tmavší střed, v květenstvím samotném se střídají pastelové barvy s hutnými. Phloxy se výborně hodí do smíšených kytic, kterým jejich fialové a růžové odstíny dodají něžnou jemnost. Zároveň díky phloxu působí každá kytice neobyčejně bohatě. Plamenky můžeme uvázat samostatně, vyniknou také v kombinaci s gerberami a ostálkami. Pokud se chceme „striktně“ držet trendu Re-create, vytvoříme ve skleněné váze v retro stylu, bohatou a pestrou letní kytici. Kytici phloxů můžeme ale také jednoduše naaranžovat do velké keramické vázy.
Jednou z výhod plaménky jako řezané květiny je, že většina jejího bohatého květenství se rozvíjí až ve váze samotné. Každý den nám tak poskytne novou radost v podobě dalšího rozkvetlého květu. Plaménky ve váze bychom také měli chránit před přímými slunečními paprsky, tak nám v bytě vydrží co nejdéle.

Ostálka (Zinnia) byla kdysi hojně zastoupená na zahrádkách našich babiček, v poslední době se ale opět těší narůstající oblibě. Tato rostlina je tak tradičně spjata s Evropou, že doslova zaskočí její původ. Pochází totiž z Mexika, kde ji místní obyvatelé nazývali „mal de ojos – nemocné oko“. Pro starý kontinent ji objevil Carl Linné, který ji pojmenoval po německém botaniku a biologovi Zinnovi, který jako první detailně popsal duhovku oka. Květomluva připisuje každé květině určitý význam a ostálka v květomluvě vyjadřuje „živé vzpomínky na ztracené přátelé“.
Dnešní zinie vynikají svými velkými ozdobnými květy a celou paletou barev. Kromě modré jsou známy snad ve všech barvách. Lze je spatřit ve fialové, červené, oranžové, žluté, lososové, zelené i dvoubarevné. Plnokvěté odrůdy často připomínají jiřinky. Tato bohatá a pestrá květina by neměla chybět v žádném z opravdu letních aranžmá. Volnějším kyticím z hledíků, straček, karafiátů a glorióz dodá ostálka výrazný tvar a barvu. Rozhodně patří do moderních trendů léta 2002.

Gerbera
pochází ze subtropické Afriky a nese jméno po německém doktorovi a sběrateli rostlin Traugottu Gerberovi. První gerbery byly vyšlechtěny v 19. století ve Velké Británii. Tyto velké „luxusní sedmikrásky“ jsou od nepaměti spojovány se souhvězdím Lva. V nové době dostává gerbera jako symbol novou dimenzi. Od roku 1999, kdy se poprvé připomínal Den nekouření (31. květen), se oranžové gerbery začaly objevovat v logu několika nekuřáckých společností ve Skandinávii.
Na trhu je k dostání nesčetně barev i tvarů této květiny. K dostání jsou červené, růžové, žluté, oranžové, lososové, bílé a smetanové, módní jsou i dvoubarevné. Dříve se do vazeb používaly květy stejné barvy. Podle současného módního trendu však nic nebrání ani kombinacím gerber různých odstínů téže barvy. I co do velikosti najdeme celou řadu typů. Od gerber „standardní“ velikosti, přes miniaturní (nazývané germini) až po skutečně velkokvěté gerbery, jež jsou často větší než dlaň. Právě proto lze gerberu využít pro vazby k celé řadě příležitostí. Oblíbené jsou jako svatební květiny, miniaturní jsou vhodné do menších aranžmá, stejně tak hezky vyniknou ve veselé letní kytici uvázané přesně podle módních trendů letošního léta.

Gerbera je jako řezaná květina velice trvanlivá, aby nám ale vydržela svěží co nejdéle, vyžaduje správnou péči. Má ráda teplejší vodu, do které je vhodné přidat výživu pro řezané květiny, především pokud je gerbera v kytici s jinými květinami. Vždy, když jí měníme vodu, je nutné ostrým nožem odříznout konec stonku, což může údajně prodloužit její svěžest ve váze až na dvojnásobek. Nepoužívejte ovšem nůžky, které mohou lehce poničit její citlivý stonek a tak znesnadnit absorbci vody. Stejně tak, pokud ji chcete uchovat v plné kráse co nejdéle, uchraňte ji přímého slunce a blízkosti zdroje tepla.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

Publikováno: 03.05.2017

Mohlo by vás dále zajímat

Skalničky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Skalničky kvetoucí v létě mohou být krásnou ozdobou naší zahrádky, pokud víme, jak na to.

Odrůdy bazalky a pozdnější odrůdy jahod

Ing. Ludmila Dušková přišla do studia ukázat jaké jsou druhy pozdnějších jahod a jaké jsou zajímavé druhy bazalky

Rané odrůdy zeleniny, jarní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové.

Aranže z podzimního kvítí

Připravte si aranžmá z vlastnoručně vypěstovaných květin.

Věnec na dveře

Věnec na dveře s živými květinami je vhodná dekorace po celý rok. Zjistíte, jak do věnce naskládat a zadrátovat živé květiny, nejlépe macešky a jak pomocí mechu vyplnit mezery mezi květinami.

Čerstvé řezané květiny do obrazu

Řezaným květinám to sluší úplně všude. Zkusme si z nich vytvořit jeden krásný a svěží obraz, který nám bude dělat radost.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?