Přístřešek pro auto zvládnete i svépomocí

Přístřešek je levným, jednoduchým, a přesto dostatečným řešením, jak ochránit svůj vůz před nepřízní počasí, když nemáte na stavbu garáže dostatek peněz, místa nebo obojího. Stavba takového přístřešku je rychlá, snadná a poměrně levná, šikovní kutilové to zvládnou i bez odborné pomoci.

(Zdroj: Hornbach)

Střešní přístřešek je jednoduchou stavbou, kterou lze využít nejen pro auto, ale i jako dodatečné úložné prostory například pro zahradní techniku, na dosušení a uskladnění dřeva a podobně.

Nejjednodušší je zakoupit si již hotovou stavebnici a tu pak smontovat. Nejčastěji jsou k dostání hotové dřevěné nebo hliníkové konstrukce, jejichž montáž je tak snadná, že ji zvládne i laik. Stavba nevyžaduje rozsáhlý zásah do okolí domu a je vhodným řešením i do menší zahrady.

„Materiál je vhodné přizpůsobit stylu domu. Je potřeba si uvědomit, že dřevo bude vyžadovat pravidelnou údržbu v porovnání s hliníkovou konstrukcí, ta je levnější a jednodušší, dřevo ale působí přirozeněji,“ upozorňuje Richard Klička, odborník na stavby z projektových marketů Hornbach.

Přístřešek pro auto zvládnete i svépomocí
Přístřešek pro auto zvládnete i svépomocí (Zdroj: Hornbach)

Kam s ním?

Ať stavíte přístřešek pro auto nebo na jiné využití, vždy se dobře zamyslete nad umístěním. Místo by mělo být ideálně chráněné ze směru, odkud u vás nejčastěji fouká. Stání pro auto by mělo být v dosahu příjezdové cesty a domu, přístřešek pro zahradní náčiní bychom měli umístit na zahradě nebo v její blízkosti.

Dalším kritériem pro výběr místa je dostatek místa pro stavbu. Podstatnou otázkou je, pro kolik vozidel se bude budovat. „Standardní délka přístřešku pro jedno auto je 5 metrů, šířka 3 metry a výška 2,8 metrů. Vždy je dobré myslet na rezervu, která by měla být přibližně 1 metr délky a šířky. Pod přístřeškem tak budete moct uskladnit i kolo, sekačku a jiné nářadí,“ radí odborník z Hornbachu a dodává: „Příjezdová cesta by měla být snadno přístupná, dostatek prostoru oceníte především při parkování nebo couvání.“

Důležité je také nezapomenout na ohlášení stavby a získání stavebního povolení. V případě rozsáhlejších staveb nad 25 metrů čtverečních musí být tato povinnost splněna. Zpravidla platí, že povolení na přístřešek se získá jednodušeji než například pro výstavbu garáže.

Kupovaný nebo na míru?

O tom rozhodně jeho využití a velikost. Jestli chcete přístřešek jen pro auto či dvě a nemáte žádné specifické požadavky jako nestandardní velikost či provedení, případně jestli nechcete některé strany uzavřít apod., jistě si vyberete z nabídky prefabrikovaných modelů.

Ideální je, pokud potřebný materiál a prvky konstrukce budou připravené do požadovaných rozměrů už při samotné koupi. V opačném případě je nutné všechny části před zkracováním a řezáním několikrát přeměřit. Při samotné stavbě je důležité řídit se podle plánu nebo návodu a půdorys přesně vyměřit.

Důležitý je základ, který musí odolat vlivu času i povětrnostním podmínkám. „Základní desku musí tvořit pevná vodorovná plocha, nejlépe betonová deska nebo zámková dlažba. Pokud nechcete provádět uvedené nebo podobné stavební úpravy, které jsou pracné a spojené s nevratnou změnou části pozemku, doporučuji výstavbu přístřešku na zemních vrutech s připevněným samonosným roštem,“ vysvětluje Richard Klička.

Přístřešek pro auto zvládnete i svépomocí
Přístřešek pro auto zvládnete i svépomocí (Zdroj: Profimedia.com)

Stavíme přístřešek krok za krokem

V prvním kroku se vykopou jámy pro čtyři základové patky do nezámrazné hloubky, tedy minimálně do hloubky 60 cm. Tím se zabezpečí stabilita stavby i v zimních měsících. Na dno nasypeme menší vrstvu štěrku a zalijeme betonem, do kterého se umístí ocelové kotvicí prvky a na ně se nasunou nosné sloupy. Podstatné je věnovat velkou pozornost rozmístění kotev a jejich zafixování. Beton je potřeba nechat 4–5 dní schnout, až následně lze pokračovat ve stavbě.

Ze dvou sloupů, dvou vzpěr a jedné vaznice (vodorovný trám) se připraví přední a zadní trámy. Vaznice se připevní na horní část sloupu, důležité je používat vodováhu a mezi těmito prvky hlídat 90° úhel. Mezi připevněnou vaznici a sloup se vloží vzpěra a každé spojení se zajistí vždy minimálně na dvou místech z obou stran. Před samotnou montáží trámů se do sloupů vyvrtají otvory na kotvicí prvky. Zadní sloupy by měly být minimálně o 10 cm níž než přední, aby se zachoval dostatečný spád přístřešku.

Trámy se postaví na kotvicí prvky v patkách a přišroubují se. Na vztyčenou konstrukci se umístí okrajové krokve, které spojí přední trám se zadním. Mezi takto nasazené okrajové krokve a sloupy se vloží vzpěry a opět se připevní na dvou místech z každé strany. Pokud vzpěry přesně zapadly, zůstává jen zkontrolovat, zda jsou vaznice doopravdy vodorovné. V případě, že není zjištěna žádná odchylka, mohou se na vaznice připevnit ostatní krokve. Důležité je dodržovat mezi nimi stejnou vzdálenost.

Připravenou konstrukci můžete pokrýt polykarbonátovými deskami.

Publikováno: 01.07.2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zkrášlit starý cihlový sloup?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jednoduché obložení sloupů

Přístřešek pro auto pod stromy

Pokud máte stání pro auto pod stromy, je lepší zbudovat přístřešek.

Karlozor a od zabalený sloup do stahovací fólie

Statik upozornil Karla, že původní sloup u vchodu do domu není v pořádku. Tak Karel klukům řemeslníkům řekl, aby ho dali "do kupy". A tak ho dali. Obmotali ho umělou fólií a je hotovo :) Ještě že ty kluky zlatý Karel na stavbě má :)

Vyrobte si kvalitní domek pro želvu

Jak vyrobit domeček pro želvu

Vysévání fazolí na týpí konstrukci

Jak vysévat fazole na týpí konstrukci poradí zahrádkářská poradna

Samostojná konstrukce na houpačku

Jak vyrobit samostojnou konstrukci houpačky poradí Pavel Zeman

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?